Mnóstwo osób marzy o własnym domu jednorodzinnym albo przynajmniej mieszkaniu. Niestety większość z nich nie ma zupełnie pomysłu na to, jak zaprojektować obiekt budowlany ani jak zaaranżować wnętrza. 

Data dodania: 2020-01-09

Wyświetleń: 765

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak przebiega współpraca z biurem architektonicznym?

W takiej sytuacji z pomocą przychodzi profesjonalne biuro architektoniczne, w którym pracują specjaliści dysponujący odpowiednią wiedzą techniczną oraz kreatywnością. Współpraca z nimi przebiega zawsze na kilku etapach.

Własne cztery kąty na wyciągnięcie ręki

Podstawą dobrze zaprojektowanego budynku mieszkalnego jest ścisła współpraca między architektem a inwestorem. Pierwszym etapem jest zawsze spotkanie wstępne, polegające na rozmowie, w trakcie której są ustalane kluczowe informacje na temat metrażu obiektu, jego lokalizacji, osobistych wymagań klienta, a także budżetu. Pracownik biura prezentuje też inwestorowi portfolio, przykłady realizacji i modele 3D. Kolejny etap opiera się przygotowaniu dosyć szczegółowej oferty, zawierającej m.in. dane dotyczące jej przedmiotu, zakresu i wartości projektu, ewentualnych usług dodatkowych i czasu wyznaczonego na wykonanie wszystkich prac. Po jej zaakceptowaniu następuje podpisanie umowy. Musi ona obejmować wspomniane wcześniej informacje, a ponadto takie elementy, jak precyzyjne terminy, metodę rozliczenia płatności, odbiór projektu czy orientacyjną datę zakończenia realizacji. Później architekt udaje się na naszą działkę i dokonuje jej analizy pod kątem lokalizacji, krajobrazów, stopnia nasłonecznienia, otoczenia, ukształtowania terenu oraz głównych wad i zalet. Sporządza przy tym stosowną dokumentację zdjęciową. W dalszej kolejności podejmuje następujące kroki: omawia z nami kwestie rozmieszczenia pomieszczeń i ich funkcjonalności, opracowuje precyzyjną koncepcję i prezentuje ją nam do zatwierdzenia, przygotowuje projekt budowlany składający się z rysunkowego projektu zagospodarowania działki oraz projektu architektoniczno-budowlanego (uwzględniający wszelkie konieczne pozwolenia), składa całość w urzędzie gminy (w czterech egzemplarzach), sporządza ostateczny projekt wykonawczy (ze ścisłymi danymi technicznymi, pełnym wymiarowaniem, zestawieniami i rysunkami wszystkich detali), a ponadto opracowuje projekt wnętrz (z dokładnie rozpisanym planem robót monterskich i wnętrzarskich). Na koniec następuje realizacja projektu przez firmę budowlaną pod ścisłym nadzorem architekta, który kontroluje przebieg prac, a także zatwierdza poszczególne etapy.

 Aranżacja wnętrz to proces znacznie mniej złożony

Jeśli zadaniem architekta jest wyłącznie zaprojektowanie i zaaranżowanie wnętrz w gotowym już domu albo mieszkaniu, współpraca przebiega w znacznie uproszczonym trybie. W tym przypadku podczas pierwszego spotkania są omawiane potrzeby, oczekiwania i preferencje klienta, a także zostają podjęte wstępne decyzje dotyczące zakresu podejmowanych prac. Później specjalista prezentuje kosztorys i po jego akceptacji podpisywana jest między obiema stronami umowa. Kolejne spotkanie opiera się na przedstawieniu zleceniodawcy wstępnych propozycji w formie różnych rysunków i wizualizacji. Omawiane są takie kwestie jak choćby dobór mebli i materiałów czy układ funkcjonalny. Architekt oczywiście stara się przy tym doradzać, tak aby efekt końcowy był w pełni zadowalający. Ostatnie dwa etapy to sporządzenie dokumentacji oraz nadzór autorski fachowca nad realizacją całego projektu.

Więcej informacji na https://citymeble.com/gdansk/biura-architektoniczne-remonty,281,pl.html

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena