Czy wiesz, jak fale mózgowe wpływają na szybkość i efektywność uczenia się? Jak fizjologia wpływa na szybkość nauki? Dowiedz się jak wykorzystać te fakty w codziennej praktyce i zacznij osiągać jeszcze lepsze efekty!

Data dodania: 2010-11-27

Wyświetleń: 2971

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 8

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

8 Ocena

Licencja: Creative Commons

Szybka nauka to nie tylko zestaw technik. Szybka nauka to także Twoja fizjologia, a w tym odpowiedni stan umysłu. To z kolei, powiązane jest bezpośrednio z falami w Twoim mózgu.

Mózg przetwarza bowiem informacje na różnych częstotliwościach. Podobnie, jak odbiornik telewizyjny lub radio. W zależności od potrzeb i sytuacji, można wyróżnić fale alfa, beta, theta i delta. Każda z tych fal ma swoją specyfikę. Nazwy i ich kolejność są związane z kolejnością, w jakiej były odkrywane. Szybka nauka w pewnej mierze zależy także, od umiejętności korzystania z tych fal.


Fale BETA (14-25hz) dominują w trakcie pełnej świadomości. Np. teraz, gdy czytasz te słowa, gdy rozmawiasz, analizujesz, nastawiasz się na odbiór bodźców ze środowiska zewnętrznego.


Fale ALFA (7-14hz) dominują w trakcie budzenia się, zasypiania, relaksacji i głębokiego skupienia. W tym czasie skupiasz się na środowisku wewnętrznym, czyli Twoim umyśle. Podczas tego stanu odpływasz myślami, marzysz (również na jawie), rozmyślasz.


Fale THETA (4-7hz) dominują w trakcie snu, głębokiego relaksu, czy medytacji. W tym stanie organizm potrafi wytwarzać naturalne morfiny, które likwidują ból. Dzieje się to albo naturalnie, w trakcie szoku (po wypadkach), albo wywołane sugestią hipnotyczną.


Fale DELTA (0,5-4hz) są najmniej poznane i dominują podczas głębokiego snu. Do dzisiaj nie wiadomo, co się w tym czasie dzieje. W tym stanie, według wielu badaczy, człowiek jest w stanie dokonywać różnych, niezwykłych w naszej kulturze rzeczy – widzenie na odległość , jasnowidzenie, lewitacja, telepatia, telekineza.

Jak fale mózgowe mają się do szybkiej nauki?

Czy któryś z rodzajów fal pomaga w szybkim uczeniu się? Na te pytania są różne odpowiedzi. Naukowcy badali m.in. małe dzieci, które błyskawicznie się uczą . Stwierdzili, że w okresie dzieciństwa do ok. 10-14 roku, w ich mózgu dominują fale alfa.

Prowadzono również badania w którym osobom dorosłym, poprzez sprzężenie zwrotne, obniżano fale mózgowe. W różnych stanach umysłu badani mieli rozwiązywać zadania, zapamiętywać informacje, odtwarzać je.

Okazało się, że do pracy analitycznej (nauki ścisłe) sprzyjają fale beta. Czyli znana od dawna kawa którą studenci piją litrami, w tym wypadku pomaga. Natomiast już utrwalanie wiadomości, jest znacznie efektywniejsze w stanie relaksu, przy dominujących falach alfa a nawet theta. Tutaj w stanie relaksu, mózg o wiele łatwiej chłonie wiedzę.

Fale alfa, które sprzyjają pracy prawej półkuli mózgu, są doskonałe do stosowania mnemotechnik. Wtedy znacznie łatwiej tworzysz obrazy, skojarzenia, pomagają Ci kolory i symbole. To także stan zwiększonej kreatywności, który jest niezwykle pomocy przy tworzeniu map myśli. Fale alfa wpływają na aktywację ośrodków, odpowiedzialnych za emocje, intuicję, twórczość.

Dobrym sposobem będzie uczenie się najpierw w stanie pobudzenia (beta), gdy w pełni świadomości analizujesz dany materiał i starasz się go zrozumieć, a potem powtarzanie go w stanie relaksu, przy dźwiękach muzyki barokowej, z zastosowaniem wyobraźni, skojarzeń i całego arsenału, jaki dają Ci techniki pamięciowe oraz mapy myśli.

Najlepiej jednak, jeśli przetestujesz to na sobie i sprawdzisz, co działa dla Ciebie najlepiej.


Licencja: Creative Commons
8 Ocena