Decyzja o zakupie nowego samochodu dla większości obywateli wiąże się z koniecznością skorzystania z oferty kredytowej. Niewątpliwie na rynku obecnie jesteśmy zasypywani równiego rodzaju rozwiązaniami finansowymi, które mają ponoć maksymalizować korzyść klienta.

Data dodania: 2010-11-03

Wyświetleń: 1123

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oczywiście w dobie społeczeństwa informacyjnego wiele osób zdaje sobie sprawe z istotnych kwestii na jakie musza zwrócić uwage analizując przykładowo oferty obejmujące kredyty samochodowe. Insytucje finansowe również dążą do budowania pozytywnych i długotrwałych relacji z klientami.

Niewątpliwie oczywistym i fundamentalnym czynnikiem wpływającym na podjęcie decyzji jest oprocentowanie. Oprocentowanie nominalne to wartość, która ukazuje jedynie oprocentowanie głównej kwoty (czyli kapitału). Jest to jednak jedynie podstawa. Do tego dochodzą koszty związane z prowizją banku, ubezpieczeniem. Oprocentowanie rzeczywiste jest więc nieco wyższe. Oprocentowanie nominalne nie może jednak w żadnym wypadku przekroczyć maksymalnych odsetek.


Istotną kwestią jest również wpłata początkowa, która wpływa na późniejsze oprocentowanie.  Jedną z metod zmniejszania indywidualnego ryzyka kredytowego sa różnego rodzaju zabezpieczenia. Wykorzystuje się dwie podstawowe metody zabezpieczania kredytu, a mianowicie tzw. zastaw rejestrowy oraz przewłaszczenie na zabezpieczenie. Zastaw rejestrowy opiera się na umieszczeniu w krajowym rejestrze zastawów wpisu, który pojawia się także w dowodzie rejestracyjnym. Jeżeli klient zaprzestaje spłacać kredyt bank może przejąc przedmiot zastawu.

Bardziej rozpowszechniona jest jednak druga metoda. Poprzez przewłaszczenie na zabezpieczenie bank staje się w 49% właścicielem samochodu. Zatrzymuje również w posiadaniu kartę samochodu, bez której jego sprzedaż jest niemożliwa. Na wypadek niespłacenia dwóch kolejnych rat, 49% udział banku przechodzi automatycznie w jego ręce.
Można oczywiście odstąpić od umowy kredytowej w terminie 10 dni od jej zawarcia

Licencja: Creative Commons
0 Ocena