Młoda osoba, rozpoczynająca dopiero swoje funkcjonowanie na rynku pracy, często zasypywana jest ofertami z różnych firm zajmujących się doradztwem finansowym. Aby pracować bowiem na analizowanym stanowisku doradcy, jako osoba początkująca, nie jest wymagane doświadczenie czy specjalistyczne kwalifikacje. Jedynie niekaralność, dobra organizacja czasu pracy, itp. mogą stanowić o naszej atrakcyjności dla potencjalnego pracodawcy. Czy każdy jednak potrafi się odnaleźć w tym zawodzie?
Doradztwo finansowe jest jedną z licznych usług świadczonych przez banki, czy instytucje finansowe. Aby firma mogła świadczyć usługi w tym zakresie, świadcząc usługi wynagradzane prowizyjnie, musi posiadać ekspertyzę określającą funkcjonowanie rynku finansowego jako całości oraz poszczególnych jego sektorów. Doradztwo może mieć charakter lokacyjny czy też organizacji brakujących funduszy finansowych. Doradztwo kredytowe właśnie stawia sobie za cel udzielanie klientom wskazówek w zarządzaniu finansami i budżetem, w najbardziej korzystny i dopasowany do potrzeb indywidualnego klienta sposób.
Dana organizacja zapewnia oczywiście swojemu pracownikowi odpowiednie szkolenie, oferuje pomoc w zakresie opracowywania pierwszych strategii finansowych.
Przeważnie świadczone usługi doradcze objęte są wynagrodzeniem prowizyjnym. Dlatego też początek kariery może okazać się demotywujący, jeżeli przez pierwszych kilka miesięcy nie będziemy osiągać zysków. Problematyczną kwestią może wydawać się również obiektywność doradcy, który dążąc do sprzedania produktu, który dostarczy mu największej prowizji, może proponować go osobie, dla której będzie on niekorzystny.