Początek listopada to czas, w którym temperatura spada często poniżej 7 stopni Celsjusza. Przymrozki, szadź, mgła i deszcz skutecznie utrudniają nam bezpieczne dotarcie do celu. Dlatego właśnie teraz powinniśmy upewnić się, czy nasze auto jest w pełni przygotowane do trudnych warunków, które możemy napotkać na trasie.

Data dodania: 2010-10-28

Wyświetleń: 1812

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 8

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

8 Ocena

Licencja: Creative Commons

 

Podstawa to opony zimowe

W temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza letnie opony, wykonane z twardej gumy tracą przyczepność. Zwiększa to znacznie możliwość poślizgu na mokrej nawierzchni, a co za tym idzie – wypadku i stłuczki. Niektórzy kierowcy po prostu zapominają o zmianie opon na zimowe i przez cały rok jeżdżą na oponach letnich. W związku z tym teraz jest najwyższy czas aby wymienić opony letnie na zimówki. Wymieniając opony warto również zwrócić uwagę na sprawdzenie, czy ciśnienie w oponach jest właściwe. Tylko wtedy będą sprawować się bez zarzutów.

 

Pewny stop, czyli hamulce

Przed zimą należy również sprawdzić układ i płyn hamulcowy. Jest to bardzo ważne w celu zapewnienia bezpieczeństwa sobie i swoim pasażerom. Jak wiadomo, droga hamowania na mokrej powierzchni może się wydłużać nawet o połowę. Kontroli układu hamulcowego najlepiej dokonać w odpowiedniej stacji kontroli pojazdów, w której badanie zostanie przeprowadzone za pomocą specjalistycznego sprzętu. Należy pamiętać, że płyn hamulcowy powinno się wymieniać co dwa lata. Podobnie jak olej – o jego wymianie należy myśleć po przejechaniu nie więcej niż 15 tys. km.

 

Szyby

Zimą koszmarem każdego kierowcy i pasażera są zaparowane szyby. Sprawny układ ogrzewania i wentylacji powinien bez problemu radzić sobie z ich odparowywaniem. Wszelkie nieprawidłowości powinniśmy sprawdzić w warsztacie. We własnym zakresie możemy wykonać wymianę płynu do spryskiwaczy z letniego na zimowy. Do zimy mamy jeszcze trochę czasu, ale lepiej być przygotowanym i nie dać się zaskoczyć porannym przymrozkom. Płyn, który nie jest dostosowany do warunków atmosferycznych, będzie zostawiał smugi na szybie, przez co widoczność będzie bardzo ograniczona.

 

Światła – bądźmy widoczni

Od czasu, kiedy na światłach jeździmy przez cały rok, żarówki w naszych samochodach częściej się przepalają. Jesienią i zimą, po zmianie czas letniego na zimowy, zmierzch zapada bardzo szybko. Dlatego przed wyjazdem powinniśmy czasem kontrolować, czy wszystkie żarówki są w pełni sprawne, aby zapewnić nam pełną widoczność i zapewnią bezpieczeństwo na trasie. Należy się również upewnić, że ustawienie świateł jest optymalne – tak żeby zapewniało dobrą widoczność i jednocześnie nie oślepiały kierowców jadących z przeciwka.

 

Bez sprawnego akumulatora ani rusz

Przy bardzo niskiej temperaturze powietrza akumulator ma skłonność do rozładowywania się, zwłaszcza jeśli jest stary lub pojazd jest rzadko uruchamiany. Może wtedy sprawiać poważne problemu przy uruchomieniu silnika. Jeśli więc nasz akumulator ma już kilka lat – warto zainwestować w jego wymianę.

 

Bezpiecznie z ubezpieczeniem

W okresie zwiększonego ryzyka na drodze, wywołanego zarówno warunkami atmosferycznymi, jak i licznymi świętami w okresie jesienno-zimowym powinniśmy upewnić się że mamy, przede wszystkim, ważne ubezpieczenie OC. W przypadku jego braku jesteśmy narażeni nie tylko na na mandat, ale również na dodatkowe koszty związane z pokryciem wyrządzonych przez nas szkód w wyniku wypadku i wyrządzenia komuś szkody. Jeśli zorientujemy się, że skończyła nam się polisa, możemy przez internet łatwo znaleźć korzystną ofertę ubezpieczenia samochodu. Korzystając z kalkulatora OC możemy znaleźć solidnego ubezpieczyciela zarówno pod względem cenowym, jak i jakościowym. Kiedy w przypadku ubezpieczenia OC powinniśmy się kierować wyłącznie ceną, to w przypadku ubezpieczenia AC warto zwrócić uwagę na zakres ochrony. Przy autocasco – najtańsze nie zawsze znaczy najlepsze. Najlepsze ubezpieczenie AC powinno mieć szeroki zakres ochrony i jednocześnie akceptowalną cenę. Najkorzystniejsze ubezpieczenia możemy znaleźć za pomocą porównywarek internetowych, które pozwalają nam na weryfikację wszystkich czynników decydujących o jakości danego ubezpieczenia.

Licencja: Creative Commons
8 Ocena