Zima zbliża się wielkimi krokami co można odczuć wychodząc o poranku z domu. Zbliżają się pierwsze chłody i przymrozki, a co za tym idzie zbliża się także sezon zmiany opon na zimowe.

Data dodania: 2010-10-27

Wyświetleń: 1773

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kalendarzowa jesień nadeszła dopiero co, a można odnieść wrażenie, iż trwa ona już od miesięcy. Po głowie kołacze mi się wspomnienie mroźnej i śnieżnej zimy, stosunkowo chłodnej wiosny i krótkiego lata. Rano budzimy się w ciemnościach. Ostatnio w radio podano informację o tym że nadchodzi wyjątkowo sroga i mroźna zimie.

Prąd Golfstrom słabnie i skutkiem tego ma być wyjątkowo ciężka zima. Nie zapominajmy jednak o tym aby odpowiednio wcześnie przygotować się do zmiany opon. Wielu kierowców niestety zwleka z wymianą opon bagatelizując ich znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przyczyną takiego tanu rzeczy może być niska wiedza na ten temat, oraz fakt, że bardzo mało czasu poświęca się na omówienie tej zasady bezpieczeństwa podczas kursów na prawo jazdy.

Zadanie opon nie polega tylko i wyłącznie na umożliwienie płynnego i cichego poruszania się pod drodze. Opona w samochodzie nie służy tylko do amortyzacji pojazdu na miejskich dziurach. Opona samochodowa jest jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa kierowcy.

W ogromnej mierze stan opon i ich mieszanka odpowiadają za długość drogi hamowania i przyczepności pojazdu do jezdni. Przyczepność pojazdu nie jest kluczowa tylko w zimie, ale także podczas niesprzyjających warunków pogodowych takich jak deszcz, mżawka, opadająca mgła czy szron na jezdni. Szczególnego znaczenia nabiera jakość i stan opony w momencie kiedy poruszamy się z większymi prędkościami.

Jeżeli dopuścimy do tego aby nasze gumy były w złym stanie technicznym to nie dosyć, że będzie to stanowiło niebezpieczeństwo dla nas samych, lecz także dla pozostałych użytkowników ruchu drogowego czy pieszych.

Wielu kierowców popełnia zasadniczy błąd nie dostosowując rodzaju opon do nawierzchni jaka znajduje się w rejonie, w którym będą się oni poruszali. Często kupujemy opony wykonane z mieszanki nadającej się typowo do jazdy po asfalcie, w momencie kiedy w większości poruszać się będziemy po zabłoconych drogach szutrowych. Często także bagatelizujemy znaczenie opony i jakości jej wykonania, dostosowując co prawda do pory roku, ale wybierając najtańsze modele o wątpliwej jakości. Najgorzej w tego typu zestawieniu wypadają najtańsze opony wielosezonowe.

Jeżeli naprawdę chcemy zaoszczędzić na oponach, nie obniżając przy tym poziomu bezpieczeństwa naszego pojazdu i nie narażając na uszczerbek siebie, swojej rodziny czy przypadkowych uczestników ruchu, powinniśmy kupować opony zimowe latem i odwrotnie. Wielu dystrybutorów robi tzw. wyprzedaże posezonowe, gdzie można dostać opony sprawne, wysokiej jakości przy relatywnie niskiej cenie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena