Lakier jest stosunkowo wrażliwy na zabrudzenia, czynniki atmosferyczne oraz zarysowania. Dlatego jednym z najbardziej skutecznych sposobów na zabezpieczenie karoserii jest wykorzystanie powłoki ceramicznej. Pozwala ona zwiększyć trwałość oraz odporność lakieru, a także zachować jego pierwotny kolor.

Data dodania: 2022-05-17

Wyświetleń: 296

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Powłoka ceramiczna lakieru

Czym jest powłoka ceramiczna na lakier?

Nowe przepisy unijne dotyczące ochrony środowiska zakazują malowania samochodów z wykorzystaniem lakierów zawierających między innymi tuloen oraz ołów. Dlatego wykorzystywane są lakiery wodne. Jednak tworzona z nich powłoka lakiernicza nie jest tak trwała jak w starszych modelach aut. Jest ona znacznie bardziej podatna na zarysowanie oraz negatywny wpływ czynników atmosferycznych. Dlatego aby wydłużyć trwałość lakieru warto zastosować powłokę ceramiczną. Jest to preparat powstający z wykorzystaniem nanotechnologii. Dlatego powłoka ceramiczna trwale wiąże się z lakierem auta. Wówczas na karoserii powstaje dodatkowa warstwa, której grubość wynosi kilka mikronów.

Zalety wykorzystywania powłoki ceramicznej

Dzięki powłoce ceramicznej lakier jest chroniony na kilka sposobów. Wynika to przede wszystkim z właściwości hydrofobowych powłoki. W związku z tym woda nie zatrzymuje się na karoserii, lecz po niej spływa. Gwarantuje to mniejsze osadzanie się zanieczyszczeń oraz łatwiejsze pozbywanie się brudów. Ogranicza to zatem ilość wizyt na myjni samochodowej. Dodatkowo powłoki ceramiczne wykazują właściwości antykorozyjne. Dlatego lakier jest znacznie bardziej odporny na chemię oraz odchody ptaków. Powłoka ceramiczna chroni również karoserię przed solą drogową. Ma ona także zalety estetyczne, gdyż po jej nałożeniu karoseria samochodu nabiera intensywnego koloru, który staje się bardziej odporny na działanie promieniowania słonecznego. Nakładanie powłoki ceramicznej ogranicza również ryzyko micro zarysowaniu oraz odprysków.

Rodzaje powłok ceramicznych na lakier

Ogromną zaletą powłoki ceramicznej jest wysoka trwałość, która wynosić może od 5 do nawet 10 lat. Wynika to z wyselekcjonowanych składników powłok, powstających z tlenku tytanu oraz tlenku krzemu. Stopień twardości danej powłoki ceramicznej najczęściej opierany jest na skali ołówkowej, gdzie preparaty o najwyższej twardości oznaczane są klasą 9H. Jednak poza podziałem na klasy twardości powłoki ceramicznej dzieli się również ze względu na cechy oraz zastosowanie. Niektóre preparaty wyróżniają się lepszymi właściwościami hydrofobowymi, natomiast posiadają wówczas gorsze parametry w zakresie głębie koloru. 

Powłoka ceramiczna a wosk

Powłoki ceramiczne są preparatami, które mają stosunkowo podobne działanie jak wosk. Oba te produkty służą do zabezpieczenia karoserii samochodu przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Jednak główne różnice występujące pomiędzy powłoką ceramiczną a woskiem i jest ich trwałość. Najczęściej wosk, w zależności od rodzaju, może utrzymać się na lakierze samochodowym od jednego do sześciu miesięcy. Natomiast powłoki ceramiczne charakteryzują się znacznie trwalszym zabezpieczeniem, które wytrzymać może nawet kilka lat. Dodatkowo najlepsze powłoki ceramiczne nakładane są jedynie przez studia detailingowe ze względu na konieczność wykorzystania specjalistycznego sprzętu. Kolejną istotną różnicą między powłoką ceramiczną a woskiem jest twardość. Wosk nie jest w stanie ochronić powierzchni lakieru przed mechanicznymi uszkodzeniami, a także działaniem promieni UV. Natomiast powłoki, w których twardość wynosić może nawet 9H, skutecznie chronią przed drobnymi zarysowaniami. Dodatkowo wpływają korzystnie na efekty wizualne auta.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena