0 głosów

Wielkimi krokami zbliża się do nas zima. Coraz częściej myślimy o sportach zimowych oraz tym jaki sprzęt wybrać. Nie możemy jednak zapomnieć o zimowych butach sportowych. Dzisiaj dowiemy się jak wybrać buty na deskę. 

Wiadomo, że w takich butach spędzamy nawet cały dzień, więc tym bardziej powinniśmy zwrócić uwagę na to jakie buty sportowe wybieramy i w jaki sposób to robimy. Warto zapamiętać kilka prostych zasad doboru butów sportowych tego typu.

Musisz pamiętać o tym, że w tych butach będziesz spędzać większość dnia, więc muszą być one naprawdę wygodne, ciepłe i przede wszystkim nieprzemakalne.

Ważnym elementem jest rozmiar takiego buta. Zapomnij o powiedzeniu „ but musi być większy, bo trzeba włożyć grubą skarpetkę”. But snowboadowy musi być idealnie dopasowany, ani za mały ani za duży. Po zawiązaniu but musi mocno trzymać stopę, a pięta musi być unieruchomiona, ewentualne luzy są niedopuszczalne. Pęta nie może się ruszyć ani do góry ani na boki.

 

Pamiętaj, że każdy but rozbija się po pewnym czasie, nawet te z wkładką utwardzaną na gorąco. Dobrym rozwiązaniem jest po prostu sprawdzenie i obejrzenie wkładki wewnętrznej. Jeżeli jest wykonana z miękkiego materiału i nie jest dobrze przymocowana, to warto kupić buty o pół numeru za małe. Jeżeli natomiast wkładka jest dobrze wykonana to buty powinny być idealnie dopasowane do stopy, czyli tak zwane na styk, palce muszą dotykać czubka buta. Buty snowboardowe najczęściej rozbijają się w okolicach pięty, więc warto jest zwrócić uwagę na dodatkowe utwardzenia czy też dodatkowe szwy w tych okolicach.

 

Co zrobić gdy but rozbije się za bardzo? Na pewno nie upychamy waty ani nie wkładamy kilku par skarpet! Wystarczą zwykłe wkładki filcowe. Jeżeli musisz włożyć kilka par wkładek, najlepiej będzie jeżeli skleisz je ze sobą klejem, wtedy wkładki nie będą się rozwarstwiać i przesuwać.  Nie używaj do tego wkładek z aluminiowym spodem, po kilku zjazdach Twoje stopy zamienią się w gotowane serdelki.

Twarde czy miękkie? Twardość buta zależy generalnie od tego jaki jest Twój stopień zaawansowania i charakter jazdy. Dla początkujących przeznaczone są miękkie i średnio twarde buty. Dla zwolenników szybkiej jazdy twardsze. Dla freestyle’owców twarde, w zależności od umiejętności, zasada podobna jak przy wyborze deski. Im sztywniejsze buty, tym większa kontrola nad deską i większa dynamika skoków. Natomiast dla freerider’ów przeznaczone są twarde i średnio twarde buty, owocuje to szybkością reakcji deski na obciążanie i odciążanie.

Wadą wszystkich butów snowboardowych jest to, że po pewnym czasie miękną. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest kupienie trochę sztywniejszych butów w porównaniu do Twoich potrzeb, po kilu zjazdach będą idealne.

 

Teraz tylko musisz wybrać odpowiednie buty, wskoczyć w nie, złapać deskę i pędzić na stok. Życzymy wygodnych butów i udanej zabawy na stoku.            

Licencja: Creative Commons