Szwecja będzie najprawdopodobniej pierwszym krajem na świecie, w którym całkowicie zniknie możliwość płacenia gotówką. Domagają się tego związki zawodowe sektora finansowego, mające również poparcie banku centralnego.

Data dodania: 2010-10-08

Wyświetleń: 1329

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Chodzi tutaj o powstrzymanie fali napadów na szwedzkie oddziały banków, których ofiarami są głównie konwojenci oraz osoby zajmujące się obsługą klientów. Przykładem podobnego rozwiązania jest sytuacja z przed roku, gdy po serii napadów na kierowców transportu miejskiego w Sztokholmie, firma sięgnęła po radykalną metodę-nie można już kupić biletu autobusowego za gotówkę. 

W tą kampanię włączyli się także celebryci. Lider zespołu Abba, Bjorn Ulvaeus mówi: Nie widzę żadnych przeszkód w likwidacji płatności gotówką. Nawet osoby starsze powinny się do tego przyzwyczaić, jeśli w zamian będą czuły się bezpieczniej. Kampanię poparł rónież bank centralny. Jego wiceprezes Lars Nyberg uważa, że obroty bezgotówkowe w znaczącym stopniu zmiejszają koszty prowadzenia biznesu (m.in. nie są już potrzebne zabezpieczenia transportu pieniędzy).

W minionych 10 latach liczba takich transakcji bezgotówkowych wzrosła w Szwecji aż pięciokrotnie, a ich wartość ośmiokrotnie. Oznacza to, że Szwedzi coraz częściej sięgają po karty płatnicze również do przeprowadzenia małych transakcji. Szwedzki bank centralny ma prawo do rezygnacji z emisji banknotów i monet, gdyż kraj wciąż nie przystąpił do strefy euro. Oczywiście pojawiają sie także przeciwnicy takich zmian, którzy tłumaczą, że mimo iż płatności gotówką są mniej wygodne, to ich najważniejszą zaletą jest zupełna anonimowość.

Płacąc kartą można szczegółowo odtworzyć życie jej właściciela. A tego niektórzy ludzie sobie po prostu nie życzą. Co więcej, dla pewnej grupy ludzi życie bez gotówki jest niewyobrażalne. To przecież jedyny sposób na zarobienie pieniędzy przez żebraków i ulicznych artystów, których bardzo często można spotkać w centrum Sztokholmu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena