Staramy się, by nasze włosy wyglądały jak najpiękniej. Byśmy dzięki nim mogli czuć się bardziej pewni siebie. Warto może poznać tak ważny dla nas element naszego ciała. Taka wiedza pozwoli nam na głębsze poznanie swojego rodzaju włosów i pomoże w dopasowaniu odpowiednich kosmetyków do naszych problemów, jeżeli takie mamy. 

Data dodania: 2010-10-07

Wyświetleń: 4149

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Z czego składa się sam włos

Włos dzielimy na dwie części. Jedna to ta, która jest widoczna, złożona z martwych komórek, a drugą możemy zobaczyć dopiero po wyrwaniu kosmyka. Górna część jest zwana łodygą, dolna zaś korzeniem włosa. Na łodygę składają się trzy warstwy. Od zewnątrz mamy: warstwę osłonki włosa, warstwę korową oraz rdzeń. 

Warstwa osłonki włosa

Ta warstwa to nie tylko zwykła ochraniająca osłonka. Od niej zależy także wygląd naszych włosów, gdyż od niej odbija się światło, które może nadać naszym kosmykom lśniący i zdrowy wygląd. Ciekawy jest fakt, że czarne włosy pomimo, że odbijają mniej promieni świetlnych, wyglądają na bardziej błyszczące niż blond. Dzieje się tak, ponieważ jasne refleksy kontrastują z ciemnym kolorem pasm. Budowa osłonki jest bardzo ciekawa, gdyż składa się ona ze zrogowałaciałych komórek o kształcie przypominającym rybie łuski. Są bardzo cienkie i półprzezroczyste. Na osłonkę włosa składa się parę warstw takich płaskich komórek. Ułożenie ich na łodydze podobne jest do układu dachówkowego. Przyklejone są dzięki spoiwu międzykomórkowemu, którego składniki i obecność decyduje o kondycji pasm.

Przy zdrowych kosmykach komórki okalają włos na całej jego długości, są płasko ułożone i dobrze przylegają do siebie oraz warstwy korowej, dzięki temu, że spoiwo ma właściwy skład. Taki układ „łusek” zapewnia silne odbijanie światła, a więc pięknie lśniące włosy i widoczny żywy kolor. W przypadku zniszczonych włosów, warstwy osłonki mogą być w jakiś miejscach zredukowane lub w ogóle nieobecne, a spoiwo mogło ulec częściowemu wymyciu. Przy tym problemie kosmyki stają się suche, matowe, splątane. Warstwa osłonki traci swoje ochronne funkcje i w najgorszym przypadku może dojść do naruszenia warstwy korowej, co prowadzi do rozszczepiania włosów i ich łamania.

Spoiwo międzykomórkowe

Ich głównymi funkcjami jest scementowanie ze sobą komórek oraz uszczelnienie warstwy osłonki włosa. Spełniając dobrze swoje zadanie, spoiwo sprawia, że warstwa korowa oraz rdzeń są dobrze chronione przed zewnętrznymi szkodliwymi czynnikami oraz przed utratą wody. Podobną rolę spełnia w naskórku, gdzie dodatkowo pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia.

Fundamentem dla spoiwa międzykomórkowego są ceramidy. Warto się im bliżej przyjrzeć, gdyż spełniają niebanalną funkcje. To tłuszczowe lepiszcze jest jakby klejem spajającym płytki. W budowie przypominają ciekłe kryształy; dzięki temu mają zdolność do wchłaniania wielu cząsteczek wody i zatrzymywania ich. Zapewniają zatem odpowiednie nawilżenie włosów. Zawartość wody dodaje kosmykom elastyczności. Zbyt małe uwodnienie ceramidów powoduje, że włosy stają się sztywne, rozdwajają się oraz matowieją. W przypadku naskórka, jeżeli lepiszcze nie wchłonie dostatecznej ilości wody, może dojść do powstania łupieżu suchego.

Warstwa korowa

Od tej warstwy zależy sprężystość naszych włosów, ich kręcenie się, a co najważniejsze, zawarte w niej pigmenty decydują o kolorze pasm. Składają się na nią, pionowo ułożone włókna keratynowe, odpowiadające za wytrzymałość łodygi na całej jej długości. Keratyna to białko o dużej wytrzymałości. Uodparnia zatem włosy na różne czynniki fizyczne i chemiczne. Poza tym  jest nierozpuszczalna w wodzie. Dzięki temu nasze kosmyki, jeżeli są dobrze odżywione, nie niszczą się pod wpływem mycia, czesania czy wiązania w kucyk.

Warstwa korowa jest najgrubszą częścią łodygi włosa.

Rdzeń włosa

Najgłębszą warstwą włosa, choć nie zawsze obecną, jest rdzeń. Znajduje się on w centrum. Powstaje on z niezupełnie zrogowaciałych komórek.

 

Widoczna część włosa - łodyga może wydawać się tak cienka, że aż trudno uwierzyć z ilu warstw się składa. Dzięki tej wiedzy możemy sobie wyobrazić jak wygląda w dużym powiększeniu oraz jak na tą część mogą działać różne zewnętrzne czynniki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Licencja: Creative Commons