Wybrałeś już formę opodatkowania dla swojej firmy? Jeśli tego nie zrobisz w urzędowo wyznaczonym terminie, będziesz musiał rozliczać się według skali podatkowej. Sprawdź z czym to się wiąże.

Data dodania: 2010-10-08

Wyświetleń: 2262

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podstawę opodatkowania stanowi dochód, który wyliczany jest z różnicy między przychodem z działalności gospodarczej a kosztami uzyskania przychodu. Dochód ustala się na podstawie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, którą prowadzi się w sposób narastający od początku roku. Podatnikowi, który rozlicza się według skali podatkowej, przysługuje odliczenie od dochodu strat z lat ubiegłych oraz zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne. Dochód po odliczeniach stanowi podstawę obliczenia podatku według odpowiedniego progu:

Podstawa obliczenia podatku w złotych:

Do 85.528 – podatek wynosi: 18% minus kwota zmniejszająca podatek 556 zł 02 gr

Ponad 85.528 – podatek wynosi: 14.839 zł 02 gr + 32% nadwyżki ponad 85.528 zł

Możliwe jest odliczenie od podatku zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne (część, która przysługuje do odliczenia, wynosi 7,75% podstawy wymiaru). Powstała różnica stanowi kwotę podatku od początku roku. Od kwoty tej, po odjęciu zaliczek za poprzednie miesiące, otrzymuje się zaliczkę za jeden miesiąc.

Do 20 dnia miesiąca, następującego po miesiącu (lub kwartale) rozliczeniowym, podatnik ma obowiązek wpłacić należną zaliczkę na podatek dochodowy. Nie musi natomiast składać miesięcznej deklaracji podatkowej. W przypadku, gdy dochód nie przekroczy w ciągu roku kwoty 3089 złotych, nie wystąpi zaliczka na podatek dochodowy. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - oświadczenie o wyborze podatku liniowego składa do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Termin rozliczeń w podatku dochodowym

Przedsiębiorca, prócz wyboru metody opodatkowania, może też wybrać okres wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Może zdecydować się na tryb miesięczny lub kwartalny. Zgłoszenia w urzędzie skarbowym, w terminie do 20 lutego roku podatkowego, należy dokonać poprzez pisemne oświadczenie. Osoby, które rozpoczynają działalność (poprzez wypełnienie i wysłanie wniosku EDG-1) w trakcie roku, powinny złożyć powyższe zawiadomienie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej lub zdecydują się na zmianę formy opodatkowania z ryczałtu ewidencjonowanego czy karty podatkowej, na zasady ogólne, zobowiązani są do zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów, w terminie 20 dni od dnia jej założenia.

Początek nowego roku podatkowego to czas, w którym należy uregulować należności za rok poprzedni. W terminie do 30 kwietnia, podatnik musi złożyć swoje roczne zeznanie PIT-36/PIT-36L o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty oraz musi zapłacić różnicę podatku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena