Snowboard w naszym kraju stał się bardzo modny. W górach działa wiele szkółek dla snowboardzistów, a do tego powstają nowoczesne stoki i trasy. Do popularności tego sportu z pewnością przyczyniły się także sukcesy Jagny Marczułajtis, Mateusza Ligockiego czy jego kuzynki Pauliny.

Data dodania: 2010-09-12

Wyświetleń: 2826

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Historia snowboardu liczy już ponad 40 lat. Jego korzenie sięgają lat 60., kiedy Shermann Poppen stworzył pierwszą deskę do snowboardu. Snowboarding dzieli się na trzy główne grupy: Alpin (konkurencje zjazdowe i slalomy), Freeride (jazda poza wyznaczonymi trasami, często w terenie bardzo trudnym) i Freestyle (akrobatyczne ewolucje wykonywane na różnego rodzaju przeszkodach). Polski snowboard stoi na coraz wyższym poziomie, o czym świadczą sukcesy naszych sportowców. Gwiazdy światowego snowboardu to m. in. Peter Line, Danny Kass, Terje Haakonsen i Shaun White, który jest bohaterem popularnej gry komputerowej o snowboardzie.

Jeśli nie mieliśmy wcześniej do czynienia z jazdą na desce, konieczne musimy udać się na kurs dla początkujących snowboardzistów. Pod okiem doświadczonego instruktora poznamy podstawy bezpiecznej jazdy w górach, dowiemy się, jaki sprzęt kupić i jak go używać. Cena  kursów to około 50-60 zł za godzinę, lub 400-500 zł za 5-6 dni. W przypadku większej grupy cena powinna być niższa. Przy wyborze szkolenia dla snowboardzistów warto zwrócić uwagę na licencję Polskiego Związku Snowboardowego. Dokument ten będzie potwierdzeniem doświadczenia i wysokiego poziomu szkolenia. W związku z rosnącą popularnością snowboardu, powstaje wiele szkółek, gdzie poziom nauczania pozostawia wiele do życzenia.

Kursy są dostosowane do umiejętności uczestników. Dla początkujących będzie to bezpieczna nauka jazdy w górach i poznawanie podstaw, podczas gdy bardziej zaawansowani snowboardziści będą mogli podnosić swoje umiejętności np. poprzez naukę nowych trików i kombinacji.

Każdy, kto uczył się jeździć na deskorolce, wie jak ciężkie i bolesne są początki. W przypadku snowboardu jest łatwiej, bowiem po upadku z deski zamiast na betonie lądujemy na śniegu. Warto jednak zaopatrzyć się w ochraniacze na kolana, łokcie, kombinezon, rękawice, google i kask, by uniknąć siniaków i stłuczeń.

Zanim wyjedziemy samodzielnie na stok, powinniśmy być pewni swoich umiejętności oraz sprzętu, jaki wybraliśmy. Wiele wypadków i kontuzji spowodowanych jest właśnie nadmierną brawurą, brakiem doświadczenia i nieodpowiednim sprzętem. Nie tylko nowicjusze powinni dużą uwagę zwrócić na ochraniacze, kask czy rękawice. Dobre wyposażenie nie raz ocali nas przed groźną kontuzją. Dlatego też przy wyborze sprzętu powinniśmy kierować się opinią instruktora, który wybierze dla nas odpowiedni sprzęt. W tym przypadku nie warto sugerować się ceną, która bardzo często może nas wprowadzić w błąd.

Zawodowi skateboardziści powtarzają do znudzenia: „jeśli chcesz nauczyć się dobrze jeździć, najpierw musisz nauczyć się upadać”. W przypadku snowboardu jest identycznie, zanim wybierzemy się na kurs dla początkujących snowboardzistów warto przećwiczyć właściwe upadanie, tak by przy upadku nie tylko uniknąć złamania, ale szybko wstać i jechać dalej. Gdy zjeżdżamy po zatłoczonym stoku, inni snowboardziści mogą zwyczajnie na nas wjechać.

Zima zbliża się coraz szybciej, dlatego zainteresowani kursami dla snowboardzistów mogą powoli rozglądać się za ofertami. Warto wcześniej zasięgnąć opinii u znajomych lub w sieci, by nauka pod okiem instruktora była przyjemnością, a nie serią bolesnych upadków.

KJ

Licencja: Creative Commons
0 Ocena