Internetowe porównywarki OC są narzędziem ułatwiającym klientom wybór najtańszego ubezpieczenia. Stały wzrost popularności zawdzięczają możliwości szybkiej analizy ofert towarzystw ubezpieczeniowych. Bankier.pl postanowił przeprowadzić test sprawdzający ich użyteczność analizując pięć topowych kalkulatorów.

Data dodania: 2010-08-20

Wyświetleń: 2734

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 11

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

9 Ocena

Licencja: Creative Commons

 

Tanie OC – gdzie i jak kupić?

Konkurencja na rynku towarzystw ubezpieczeniowych jest duża. Firmy prześcigają się we wprowadzaniu nowych ofert i promocji, gwarantując najniższe składki na ubezpieczenia OC. Do lamusa obecnie odchodzi udawanie się osobiście do siedziby ubezpieczyciela i rozmowa z agentem. Najczęściej ubezpieczenie OC kupowane jest przez Internet. Utrudnieniem tego procesu jest jego czasochłonność. Gdyby klient chciał sprawdzić indywidualną składkę u wszystkich ubezpieczycieli musiałby wypełniać rozbudowany formularz na stronie każdego z nich. Z pomocą przychodzą internetowe kalkulatory ubezpieczeń, które po wprowadzeniu przez klienta niezbędnych danych, przedstawiają wyniki porównawcze kilku towarzystw ubezpieczeniowych. Kalkulator OC wskazuje przybliżoną wartość składki dla klienta na podstawie szczegółowych danych, wprowadzonych do uniwersalnego formularza.

 

Porównać porównywarki..

Serwis Bankier.pl przeprowadził test internetowych kalkulatorów. Pod uwagę wzięto pięć serwisów: inesco.pl, ipolisa.pl, polisowo.pl, rankomat.pl i wygodnie.pl. Składki zostały obliczone dla dwóch odmiennych użytkowników, różniących się parametrami. Celem badania było sprawdzenie, która porównywarka jest najbardziej rzetelna i przyjazna dla klienta. Test składał się z trzech etapów. Runda pierwsza „OC z porównywarki” weryfikowała proces, jaki należy przejść wypełniając formularz, czas, jaki należy poświęcić na jego wypełnienie oraz dostęp do rad eksperta. Runda druga: „Weryfikacja cen u ubezpieczyciela” polegała na sprawdzeniu czy składki, jakie sugeruje kalkulator pokrywają się z ceną, jaką za ubezpieczenie OC oferuje towarzystwo ubezpieczeniowe. Runda trzecia: „Wnioski” podsumowała cały test, oceniając każdy serwis i ogólny proces obliczania składek w porównywarkach internetowych.

 

Analiza użyteczności

Wyniki wskazały na różnice zarówno w cenach, jak i w samym procesie porównywania. W trzech serwisach liczba kroków do pokonania, podczas wypełniania formularza, to 3. W wygodnie.pl należy przejść przez 4 etapy, a na stronie Rankomatu przez 5. Czas jaki trzeba poświęcić na wpisanie danych waha się od 10 do 15 minut. Z wybranych serwisów tylko polisowo.pl nie posiada w swojej ofercie infolinii, na którą klient mógłby zadzwonić i zasięgnąć porady. Wady jakie po badaniu wymienia Bankier to długotrwały proces porównywania, konieczność rejestracji w połowie procesu (rankomat.pl) czy zbyt szczegółowe pytania (inesco.pl). Do zalet można zaliczyć przejrzyste formularze (inesco.pl, ipolisa.pl), duża liczba ofert (rankomat.pl) czy użyteczne podpowiedzi i sugestie w trakcie wpisywania danych (wygodnie.pl). Dodatkowe funkcje jakie oferują firmy to m.in. porady przez Skype, mapa z najbliższym klientowi punktem zakupu polisy oraz videoporadnik.

 

Wiarygodność porównywarek

Weryfikacja cen OC pokazała że czasami odbiegają one od stawek oferowanych bezpośrednio przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Fakt bierze się stąd, że serwis nie posiada aktualnej oferty ubezpieczyciela w swojej bazie lub nie uwzględnia okresowych promocji. Analiza pokazuje jednak, że rozbieżności cenowe nie przekraczają 30%. Nie należy jednak zapominać, że internetowe kalkulatory zawierają stawki przybliżone, jakie klient będzie musiał zapłacić za ubezpieczenie swojego samochodu. Lepiej więc sprawdzają się w szybkiej weryfikacji ubezpieczycieli i uzyskaniu pierwszej wiedzy na temat rzędu wielkości składki OC, obliczonej według indywidualnych parametrów.

 

Wyniki testu

W teście przeprowadzonym przez Bankiera na prowadzenie wysunął się serwis wygodnie.pl. Drugie miejsce zajmuje ipolisa.pl. Na trzecim i czwartym ex aequo: inesco.pl i rankomat.pl. Ostatnie miejsce w rankingu zajmuje polisowo.pl.

Poza pięcioma kalkulatorami ubezpieczeń wziętymi pod uwagę w badaniu Bankiera, w Internecie można znaleźć wiele innych porównywarek OC. Świadczy to o zapotrzebowaniu rynku na tego rodzaju usługi, niewątpliwym rozwoju kształtu porównywarek w przyszłości oraz o zwiększeniu świadomości klientów podczas wyboru optymalnego ubezpieczenia samochodu.

 

Szczegóły testu kalkulatorów OC na stronie:

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Test-porownywarek-OC-2191763.html

Licencja: Creative Commons
9 Ocena