Konsumenci często zastanawiają się, jak wybrać oliwę dobrej jakości i czym się różnią poszczególne jej rodzaje. Na jakość oliwy wpływa wiele czynników, takich jak uprawa i rodzaj oliwek, warunki klimatyczne, sposób tłoczenia, a nawet środek transportu. Poza tym ważna jest zawartość wolnych kwasów tłuszczowych- im mniej ich w oliwie, tym lepsza jest jej jakość.
Oliwa z oliwek występuje w kilku rodzajach:
Extra Virgen - to w 100% sok z oliwek uzyskany z pierwszego tłoczenia świeżych oliwek, bez dodatku substancji chemicznych. Może występować w postaci filtrowanej lub niefiltrowanej, z charakterystycznym osadem, który nie ma wpływu na jakość. Jej walory smakowe oraz zapachowe zależą od gatunku oliwek. Kwasowość takiej oliwy nie powinna być wyższa niż 0,8 g na 100g.
Virgen - to również oliwa z pierwszego tłoczenia, której kwasowość nie powinna przekraczać 2g. Najczęściej używa się tego typu oliwy do wzbogacenia oliwy rafinowanej.
Lamparte- oliwa z pierwszego tłoczenia, stosowana do celów technicznych lub rafinacji, nie nadająca się do bezpośredniego spożycia.
Rafinowana (oczyszczana) oliwa z oliwek - uzyskiwana dzięki procesowi rafinacji oliwy, której właściwości nie pozwalają na zakwalifikowanie jej jako Extra Virgen. Nie ma zapachu ani smaku, dlatego dodaje się do niej trochę oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia.
Oliwa z wytłoczyn z oliwek - oliwa najniższej kategorii, powstała przez zmieszanie oczyszczonej oliwy z wytłoczyn oliwnych (czyli masy pozostałej po tłoczeniu oliwek) i oliwy z pierwszego tłoczenia, z dodatkiem substancji chemicznych.
Oliwa z oliwek to podstawa diety śródziemnomorskiej. Doskonale nadaje się nie tylko do sałatek, ale również jako tłuszcz do smażenia i pieczenia.