Olej silnikowy olejowi nierówny, dlatego jeżeli zamierza się wymienić go w swoim samochodzie, warto wiedzieć, w co zainwestować, aby być z niego w całości zadowolonym. Każdy olej silnikowy jest nieco inny, analogicznie jak każdy samochód ma inne wymagania i stan techniczny

Data dodania: 2014-05-03

Wyświetleń: 1352

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlatego jeżeli poszukuje się najlepszego oleju silnikowego, nie warto kierować się tylko i wyłącznie tym, co polecają inni kierowcy, ale dobrać do specjalnie do swoich potrzeb. Na potrzeby nasze, a właściwie naszego samochodu składa się wiele czynników i biorąc je pod uwagę uda nam się wybrać odpowiedni olej.

W sprzedaży znajduje się wiele typów olejów, w tym mineralne, syntetyczne i półsyntetyczne. Dodatkowo różnią się one od siebie klasą lepkości oraz różnymi dodatkami uszlachetniającymi. Klasa lepkości jest jednym z ważniejszych parametrów, ponieważ określa, jak olej zachowuje się w różnych temperaturach. Do starszych samochodów polecane są głównie oleje mineralne, bardziej gęste, które dobrze chronią niemłody już silnik. Zastosowanie oleju syntetycznego mogłoby spowodować jego szybsze zużycie – dlatego jeżeli zamienia się olej silnikowy, zawsze powinno się wybierać ten bardziej gęsty. Do nowych samochodów idealne będą oleje półsyntetyczne, które łączą w sobie właściwości olejów mineralnych i syntetycznych – będą idealne na okres przejściowy, gdy samochód zaczyna się starzeć. Nie powodują także tak dużych problemów w niskich temperaturach, zachowują się wtedy znacznie lepiej niż oleje mineralne. Oleje całkowicie syntetyczne są z kolei polecane do nowych samochodów, w tym do samochodów sportowych – wyróżniają się najwyższą jakością, są bardziej trwałe i zachowują swoje parametry nawet w ekstremalnych warunkach, niemniej są rzadsze i nie nadają się do starszych silników.

Gdy wybiera się olej silnikowy, także trzeba wziąć pod uwagę wykorzystywane w nim paliwo – inne oleje zalecane są do samochodów na benzynę, inne a LPG oraz z silnikami diesla, dlatego jeżeli ma się problem z samodzielnym doborem właściwego rodzaju oleju silnikowego, najlepiej zwrócić się wtedy do specjalistów. W warsztacie samochodowym można otrzymać kompleksową pomoc włącznie z wymianą oleju silnikowego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena