Rozwój technologii motoryzacyjnej postępuje nieustannie. Efektem tego są coraz to nowe urządzenia oraz doskonalenie tych już znanych. Dobrym przykładem są wtryskiwacze. Choć jeszcze nie tak dawno dominowały wtryskiwacze elektromagnetyczne, dzisiaj powoli odchodzą w zapomnienie. Ich miejsce zajmują wtryskiwacze piezoelektryczne. Czym różnią się te dwa typy wtrysków? Czy można je regenerować?

Data dodania: 2021-08-18

Wyświetleń: 513

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wtryskiwacze piezoelektryczne, a elektromagnetyczne –– co je różni, jak wygląda regeneracja

Wtryskiwacze piezoelektryczne rozwiązaniem problemów wtryskiwaczy elektromagnetycznych

Klasyczne wtryskiwacze elektromagnetyczne to urządzenia otwierające zawór za sprawą uruchomienia elektromagnesu. Niemniej jednak zamknięcie zaworu następuje już w nieco inny sposób. W tym przypadku bodźcem jest nacisk sprężyny. Jakie są tego konsekwencje? Najbardziej problematyczne jest opóźnienie reakcji. Z powodu opóźnienia efektywność spalania paliwa jest niewielka.

Bez opóźnień działają wtryski piezoelektryczne. W tym przypadku bodźcem do otwarcia zaworu jest powiększenie objętości materiału piezoelektrycznego, który pobudza do ruchu siłownik. Mechanizm ten umożliwia przeprowadzenie kilku cykli wtrysku podczas wykonania tylko jednego cyklu przez jednostkę napędową. Tym samym udaje się utrzymać właściwe, stałe ciśnienie w silniku, co przekłada się na lepszą efektywność spalania paliwa.

Na czym polega regeneracja wtrysków?

Zasadniczo, czy to regeneracja wtryskiwaczy piezoelektrycznych czy elektromagnetycznych, proces przebiega podobnie. Pierwszą czynnością zawsze jest czyszczenie wtryskiwaczy. Etap ten jest niezbędny, aby możliwe było przeprowadzenie kolejnego. Rzecz w tym, iż na drugim etapie dochodzi do sprawdzania sprawności poszczególnych części wtryskiwacza. Znalezienie usterek byłoby niemożliwe, gdyby urządzenie nadal było brudne. Kiedy uda się już zdiagnozować wszelkie nieprawidłowości, dochodzi do regeneracji wtrysków.

Alternatywne rozwiązanie stanowi naprawa wtryskiwaczy. Jest to mniej skomplikowana procedura, która w przeciwieństwie do regeneracji, nie przebiega według ściśle określonej instrukcji. Producenci dostarczają jasno określonych wytycznych, jak ma przebiegać regeneracja wtryskiwaczy, jednak nie dotyczy to naprawy. W tym przypadku wymienia się pojedyncze części, niekoniecznie na nowe elementy. Co więcej, nie sposób liczyć tutaj na uzyskanie gwarancji.

Czy regeneracja wtryskiwaczy piezoelektrycznych to dobry pomysł?

Zarówno wtryski elektromagnetyczne, jak i wtryskiwacze piezoelektryczne poddaje się regeneracji. W przypadku modeli elektromagnetycznych w zasadzie zawsze istnieją jasne wytyczne producentów, które instruują, jak postępować, aby przywrócić wtryskom pełną sprawność. Jeśli chodzi o wtryskiwacze piezoelektryczne, regeneracja nie jest tak prosta. Wielu producentów nie decyduje się na podanie wytycznych, zakładając, że wtryski tego typu są zbyt skomplikowane, aby poddawać je regeneracji. Niemniej jednak w licznych warsztatach można zrealizować usługę regeneracji wtryskiwaczy piezoelektrycznych. Niewątpliwie warto się na to zdecydować, ale tylko w zaufanym zakładzie, który cieszy się uznaniem producentów części oraz kierowców.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena