Zdrowie jest chyba dla każdego z nas jedną z najważniejszych rzeczy. Często składając świąteczne czy też urodzinowe życzenia mówimy o nim. Chcemy być i czuć się zdrowo oraz aby u naszych najbliższych i przyjaciół było podobnie. Jak możemy to osiągnąć? Co trzeba robić? Na te i wiele innych istotnych pytań postaram się tutaj odpowiedzieć.
Ważnym jest aby się wysypiać. Ogólnie zasada jest taka aby spać tyle ile potrzebujemy. Jednak jeśli kilka dni z rzędu bez jakiejś konkretnej przyczyny śpimy około 10 godzin w czasie doby to warto udać się z tym do specjalisty.
Podczas snu nasz organizm regeneruje się i oczywiście odpoczywa. Bicie serca znacznie zwalnia i zmniejsza się ogólna temperatura ciała. Nasza psychika jest spokojna i fale mózgowe mogą bez zaburzeń płynąć neuronami.
Będąc wyspanym możemy prawidłowiej funkcjonować. Wzrasta nasza motywacja do nauki i pracy. Mamy lepszy humor i szybciej możemy podejmować trafne decyzje.
Warto dbać o dietę. Unikajmy cukrów prostych. Spożywajmy za to więcej cukrów złożonych. Te drugie znajdziemy np. w pomarańczach. Starajmy się aby nasza dieta była zrównoważona i bogata w witaminy i minerały. Dobrym lecz niedocenianym ich źródłem jest cebula, czosnek oraz różna zioła. Oprócz tego wypada tłuszcze zwierzęce zastąpić roślinnymi.
Spacer minimum 20 minutowy raz dziennie poprawia metabolizm. W związku z czym starajmy się systematycznie chodzić. Dobrym miejscem na spacery jest park bądź las. Dodatkowym plusem takich przechadzek jest to, że spalimy zbędne kalorię, dzięki czemu nie zamienią się one w niechciane kilogramy.
Teraz najważniejsze. Dbajmy o stan naszej psychiki. Myślmy zawsze pozytywnie. To dobrze wpłynie na nasze samopoczucie i zdrowie. Sami nie zauważymy jak poprawi się jakość życia. Nie od dziś wiadomo, że myśli mają ogromny wpływ na prace organizmu. Jako dowód można podać choćby efekt placebo.
Powyżej w skrócie opisałem co należy robić by być zdrowszym i co najważniejsze czuć się lepiej. Może macie własne pomysły na to?
Jajko, chociaż jest wartościowym źródłem wielu składników odżywczych, nie dostarcza dużej ilości wapnia w porównaniu z innymi produktami spożywczymi. Przeciętne jajko zawiera około 25 mg wapnia, co stanowi zaledwie niewielki ułamek dziennego zapotrzebowania organizmu dorosłej osoby, wynoszącego 1000 mg. Dla porównania, szklanka mleka dostarcza około 300 mg tego minerału. Mimo to jajko jest istotnym źródłem innych składników, takich jak białko czy witamina D, które wspomagają zdrowie kości.