Jak pozbyć się złych nawyków? Złe nawyki u partnera mogą stać się poważnym problemem we wspólnym życiu i w dążeniu do udanego związku. Będę pisał u partnera, bowiem wydaje się, że mężczyźni mają takich nawyków po prostu więcej. Albo też kobiety są bardziej spostrzegawcze i więcej im przeszkadza.

Data dodania: 2010-07-05

Wyświetleń: 1644

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W początkowych fazach związku możemy złych nawyków nie zauważać albo je bagatelizować. Z czasem jednak, gdy się nasilają albo mamy z nimi częstszą styczność, bardziej denerwują i irytują.

Katalog złych nawyków jest prawdopodobnie nieograniczony, każdy z nas mógłby podać ich co niemiara: niepunktualność, niemycie naczyń, bałaganiarstwo, brak higieny, obgryzanie paznokci i plucie nimi, zakładanie przepoconych ubrań. Nie wspominając już o piciu bez umiaru i paleniu.

Niektórzy nie zauważają, że swoim zachowaniem sprawiają komuś przykrość lub irytują. Wystarczy jednak po prostu uważnie posłuchać partnera. Jeśli już o tym mówi, to wyraźny sygnał, że czuje się w Twojej obecności w niektórych sytuacjach niekomfortowo. I mówienie, ze skoro kocha to musi wybaczyć, jest oczywistą bzdurą i bezczelnością.

Niektóre złe nawyki powodują nieustanne kłótnie. Mam na myśli na przykład nadmierne, nieuzasadnione wydatki. Oczywiście w nieustannej konfrontacji nie da się żyć.

Gdyby Ciebie i partnera dotknął kryzys z powodu złych nawyków, najwyższy czas na podjęcie kroków zmierzających do zmiany. Sporządźcie listy  z następującymi rubrykami: moja nawyki, które denerwują partnera i nawyki partnera, które denerwują mnie. Przejrzyjcie listy, które przyporządkujecie do tych dwóch kategorii. Zastanówcie się, które nie mogą być tolerowane przez Was i trzeba je od razu zmieniać a wykreślcie te, z którymi jakoś można żyć.

Taka pisemna forma wzajemnej komunikacji jest zawsze lepsza niż zrzędzenie albo duszenie w sobie pretensji do drugiej strony.  

A jak się zmotywować do wdrożenia w życie zmian? Można również na piśmie złożyć deklaracje, na przykład od dzisiaj sprzątam po sobie w kuchni. Musicie uświadomić sobie, jaka jest Wasza motywacja do zmian, co jest ważniejszego - Twoja czy partnera wygoda czy utrzymanie związku?

Jeśli to Ty nakłaniasz partnera do pozbycia się złych nawyków, to zastosuj poniższe rady:

- nie przejmuj na siebie jego obowiązków!

- nie wyręczaj!

- nie pilnuj!

- nie monitoruj postępów!

- nie krzycz!

- nie wyolbrzymiaj!

- nie ignoruj!

Najlepiej zajmij się swoimi nawykami, jeśli partner powiedział czy napisał Ci o nich. Dobry przykład to najlepsza metoda wychowawcza.

Nie twierdzę, że pozbycie się złych nawyków będzie proste, łatwe i przyjemne. Ale gdy już tego dokonacie z pewnością będzie prościej, łatwiej i przyjemniej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena