Cześć. Chcę w tym zwięzłym artykule przedstawić coś naprawdę świetnego. Nazwałem to 3 Tajemnice Skutecznej Nauki. Jak za chwilę się przekonasz, zmieni to całkowicie Twoje uczenie się i nada mu kosmiczne przyspieszenie!

Przejdźmy jednak do konkretów. Skąd się wzięły te trzy „tajemnice" i czym one są?

Data dodania: 2010-06-18

Wyświetleń: 2925

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Otóż wzięły się z badań na temat funkcjonowania ludzkiej pamięci i ludzkiego umysłu. Są to zasady na których opiera się ich działanie. Jeśli się do nich dostosujemy, nasza nauka nabiera niesamowitego przyspieszenia.

Niestety tradycyjne uczenie się poprzez powtarzanie, czyli po prostu kucie, nie współdziała z nimi - z tego właśnie powodu jest takie nieskuteczne.

Żeby nie przedłużać - przejdźmy do pierwszej z tych zasad!


REGUŁA POCZĄTKU I KOŃCA

Pierwszą z nich jest prawo początku i końca. Na czym ono polega i jak je mogę zastosować?

Pomyśl, że byłeś na jakimś wykładzie. Jak myślisz, co z niego będziesz najlepiej pamiętał?

Ogólnie rzecz biorąc - najlepiej pamiętasz początek o koniec. Treść „ze środka" ma tendencję do „rozmycia się" (chyba że są tam zastosowane inne prawa, ale o tym za chwilę).

Może myślisz sobie: wszystko fajnie, tylko w jaki sposób może mi to odkrycie pomóc?

Dobrze że pytasz! Rozwiązaniem jest posiadanie więcej takich „początków i końców". Uzyskujemy to po prostu poprzez podzielenie nauki na mniejsze ilości materiału.

Tzn, zamiast uczyć się przez 2 godziny bez przerwy, możesz uczyć się cztery razy po 30 minut. W ten sposób poświęcisz na naukę tyle samo czasu, a rezultat będzie zdecydowanie lepszy.

Dobra, można by jeszcze pisać na ten temat, ale przejdźmy do następnej zasady!


REGUŁA NIEZWYKŁOŚCI

Zasada niezwykłości mówi o tym, że łatwo zapamiętujemy rzeczy niecodzienne, niezwykłe, wywołujące emocje.

Codziennie jesteś pracy lub szkole i nie zapamiętujesz poszczególnych dni. Gdyby jednak któregoś z nich, do Twojego biura bądź klasy wszedł Spiderman i zaczął chodzić po ścianach i suficie, na pewno pamiętałbyś ten dzień do końca życia!

Być może dobrze to rozumiesz, jednak nie masz pojęcia jak możesz to sam wykorzystać.

O tym za chwilę, przejdźmy teraz do następnej zasady:


REGUŁA SKOJARZEŃ

Prawo skojarzeń niesie następujące przesłanie - ludzka pamięć zapamiętuje nowe informacje poprzez łączenie ich z tym co już się znajduje w pamięci - w ten sposób w mózgu tworzona jest sieć neuronów.

Istotne jest tutaj to, że jest to sieć, a nie struktura linearna. Każda informacja jest połączona z wieloma innymi, w jakiś sposób związanymi z nią.

Podczas procesu odczytywania z pamięci, umysł można powiedzieć „przemieszcza" się poprzez te skojarzenia, aż dojdzie do szukanej informacji.

WYKORZYSTANIE?

Dobra, znasz już te złote reguły, ale co zrobić, żeby wdrożyć je w codzienną naukę i, jak pisałem, kosmicznie przyspieszyć tempo nauki?

Odpowiedź to Techniki Szybkiej Nauki. Są to specjalnie opracowane techniki, właśnie w oparciu o te i inne prawa. Dzięki temu są niezwykle skuteczne. Gorąco polecam się z nimi zapoznać!

Licencja: Creative Commons
2 Ocena