Rozpocznę od krótkiego zdefiniowania, czym w ogóle są mnemotechniki.

Tak więc, są to specjalne techniki szybkiego zapamiętywania, dzięki którym jesteśmy w stanie uczyć się kilka do kilkunastu razy szybciej, każdego typu informacji .

Data dodania: 2010-06-05

Wyświetleń: 2442

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dodam jeszcze, że pewnych informacji po prostu nie sposób zapamiętać bez stosowania mnemotechnik np. długich liczb: 3512411244765386523154623462262, co z ich pomocą jest bardzoproste i szybkie.

Nasuwa się uzasadnione pytanie: dlaczego są tak bardzo skuteczne?

Odpowiedź jest równie logiczna: ponieważ działają zgodnie z zasadami funkcjonowania ludzkiej pamięci i umysłu, a nie przeciwko nim, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnego „kucia", czyli uczenia się przez powtarzanie.

Jakie są więc te zasady działania pamięci?

Pozwól, że zaprezentuję to poprzez szybki eksperyment ;)

Pomyśl o Wieży Eiffla.

Ok., czy zobaczyłeś w umyśle napis „wieża Eiffla"? Wątpie...
Ujrzałeś obraz wieży. I to jest właśnie kluczowa zasada - umysł ludzki operuje informacjami w postaci obrazów, a nie tekstu!

Dlaczego to jest tak istotne? Gdyż jeśli próbujemy „podać" mózgowi coś do zapamiętania w formie czystego tekstu, to tak jakbyśmy mówili do niego w innym języku. Nic dziwnego że kucie jest tak mało efektywne!

Możesz się zastanawiać, w jaki sposób można zastosować to odkrycie do uczenia się?

Oczywiście nie będziesz wyobrażał sobie np. treści ustaw czy wielocyfrowych liczb. Na szczęście powstały mnemotechniki, dzięki którym można, stosując tą zasadę, zapamiętać każdy rodzaj informacji.

Wrócę jeszcze do tego, ale na razie przejdźmy do następnej zasady.

Brzmi ona tak: człowiek zapamiętuje poprzez łączenie ze sobą nowych informacji z tymi, które już posiada.

Dzieje się tak dlatego, iż ludzka pamięć to sieć milionów połączonych ze sobą neuronów - nie jest to struktura liniowa, ale sieć.

Z tego powodu, każda informacji jest połączona z wieloma innymi pokrewnymi np. kurczak z: kura, obiad, rosół, kurnik itp. Tak samo gdy próbujemy sobie coś przypomnieć, umysł przebiega od skojarzenia do skojarzenia, aż dojdzie do szukanej informacji.

Na pewno zaobserwowałeś to, gdy próbowałeś sobie przez długi czas coś przypomnieć i gdy już prawie o tym zapomniałeś, nagle doznałeś olśnienia gdy np. zobaczyłeś kogoś znajomego.

Stało się tak dlatego, że np. w tym wypadku ta osoba była w jakiś sposób połączona w Twojej pamięci z daną informacją.

Dobrze, znamy już dwa podstawowe prawa rządzące naszą pamięcią, ale w jaki sposób możemy to przełożyć na normalne, przyziemne uczenie się.

Na całe szczęście, my nie musimy tego bezpośrednio robić - już zajęli się tym różni mądrzy ludzie.

Wystarczy, że skorzystamy z tego co oni opracowali - Techniki Szybkiej Nauki, czyli tytułowe mnemotechniki. Sekret ich skuteczności jest ukryty właśnie w tym, że działają zgodnie z tymi i innymi prawami pamięci.

Licencja: Creative Commons