Present Perfect, czyli bicz na uczniów. Zarówno konstrukcja, jak i użycie czasu Present Perfect są pełne pułapek czyhających na nieuważnych uczniów.

Data dodania: 2010-05-31

Wyświetleń: 2234

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zacznijmy od budowy czasu Present Perfect. W tym tekście nie zajmujemy się użyciem czasu Present Perfect w praktyce - jeśli potrzebujesz dowiedzieć się "z czym się je" ten czas, przeczytaj artykuły Kiedy Past Simple a kiedy Present Perfect? Porady praktyka albo Present Perfect Simple a Present Perfect Continuous - to samo, a nie to samo.

Ważne sprawy: Po pierwsze, należy pamiętać, że czasownik pomocniczy "have" w Present Perfect odmienia się przez osoby, zatem w trzeciej osobie liczby pojedynczej ("he/she/it") zamiast "have" używamy formy "has". Po drugie, budowa Present Perfect wymaga utworzenia tzw. "trzeciej formy czasownika" (prawidłowo zwanej "Past Participle"). Jeśli czasownik jest regularny, wygląda ona dokładnie tak samo, jak forma przeszła ("druga forma") - do czasownika dodajemy końcówkę "-ed". Jeśli jest nieregularny, należy sprawdzić jego formę w słowniku.

Twierdzenia

Twierdzenia w czaie Present Perfect tworzymy przez dodanie do podmiotu czasownika pomocniczego "have/has" oraz orzeczenia w trzeciej formie ("-ed" lub nieregularnej). Tyczy się to również tych czasowników, które w czasie Present czy Past Simple obywały się bez czasownika pomocniczego!

Na przykład:
I have been happy.
Mary has talked to me.

Pytania

Jak w niemal każdym czasie angielskim, w Present Perfect pytania tworzy się zamieniając miejscami czasownik pomocniczy z podmiotem. Czasownik pozostaje w trzeciej formie.

Na przykład:
I have been at XXXX. - Where have you been?
Jeremy has borrowed a lot of money. - Has Jeremy borrowed a lot of money?

Przeczenia w Present Perfect

Tu również wszystko wygląda typowo. Pomiędzy podmiot a orzeczenie wrzucany jest czasownik pomocniczy "have/has" oraz słówko "not". Zwykle skraca się je do formy "haven't" lub "hasn't".

Na przykład:
We haven't sold our car.
Margo hasn't called me for years.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena