Blogowanie weszło nam już w krew. Blogują już wszyscy - uczniowie i nauczyciele, księża i sataniści, programiści i fryzjerki... Większość ludzi wie już, jak założyć bloga, albo przynajmniej zdaje sobie sprawę, że jest to banalne. Dobrze jednak wiedzieć nie tylko to, jak założyć bloga, ale także gdzie go zakładać.

Data dodania: 2010-05-25

Wyświetleń: 3034

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czego potrzebujesz, aby założyć swojego własnego bloga?

W zasadzie nie potrzebujesz do tego niczego, choć dokładnie rzecz biorąc zależy to od tego, jakiego bloga chcesz założyć, i gdzie go umieścić. W przypadku blogów profesjonalnych lub takich, których chcemy użyć do zarabiania grubszych pieniędzy, pewne nakłady są konieczne. Blog amatorski, taki klasyczny „internetowy pamiętnik" nie potrzebuje niczego oprócz odrobiny czasu na pisanie postów.

Teraz instrukcja, jak założyć bloga - w punktach.

1. Zdecyduj się, co chcesz robić na blogu

Z grubsza można podzielić blogi na trzy szerokie kategorie: prywatne (internetowe pamiętniki/dzienniki), tematyczne (poświęcone jakiemuś konkretnemu tematowi, np. Japonii albo opowiadaniom SF), oraz profesjonalne (których autorzy używają blogów do zarabiania pieniędzy.

Od tego, co będziesz robił na blogu zależy, gdzie i jak będziesz owego bloga zakładał.

2. Upewnij się, że dysponujesz czasem i środkami koniecznymi do prowadzenia bloga

To właściwie bardziej kwestia netykiety niż konieczności, niemniej uczciwe spojrzenie na siebie i swój rozkład zajęć jest konieczne. Blog jest wspaniałą formą komunikacji, ale wymaga regularnego poświęcania mu czasu. Jeżeli po prostu jesteście źli na świat i chcecie to komuś przekazać, być może konto na Facebooku (ewentualnie mikroblogu w stylu Twittera) będzie lepsze, niż zastanawianie się, jak założyć bloga.

3. Wybierz lokalizację bloga

Miejsce, w którym umieścisz swojego bloga to najważniejsza decyzja, jaką podejmujesz - to ona w przynajmniej 70% odpowiada za sukces lub porażkę twojego blogowego przedsięwzięcia.

Co masz zatem do wyboru?

Po pierwsze, serwisy blogowe, np. blog.onet.pl, blox.pl (należący do Agory) czy blogspot.com (Google). Ich zaletą jest to, że są bezpłatne i zapewniają jako-taką widoczność bloga na swojej stronie głównej, oraz ekstremalnie łatwa procedura ich zakładania - serwisy od razu konfigurują stronę oraz oferują szereg szat graficznych do wyboru.

Jak chcesz założyć bloga dla siebie i znajomych, bez żadnego szczególnego celu, serwisy tego typu są zapewne najlepszym wyjściem.

Uwaga praktyczna: z doświadczenia wielu blogerów wiadomo, że najlepszym serwisem jest blogspot.com, ewentualnie blox.pl. Nie zastanawiaj się nawet, czy założyć bloga na onecie! Jak to zrobisz - pożałujesz. Nieaktywne blogi są kasowane już po pół roku, szaty graficzne dość ubogie, a edytor co najmniej chimeryczny.

Po drugie, założenie własnego bloga na darmowym serwerze WWW. Firm oferujących darmową przestrzeń serwerową jest multum - friko.pl, uni.pl to tylko dwa przykłady. Zwykle nie trzeba kupować własnej nazwy domeny - blog działa jako poddomena, np. mojwlasnyblog.uni.pl.

Tym razem wiedza, jak założyć bloga, jest już wymagana, gdyż otrzymujemy jedynie „gołą" przestrzeń serwerową plus trochę rezerwy na dysku dla bazy danych. Nie należy się jednak przerażać, trzeba po prostu ściągnąć najnowszą wersję Wordpressa, wejść na stronę pl.wordpress.org/#Instalacja i postępować zgodnie z instrukcjami.

To rozwiązanie jest zwykle najlepsze, jeżeli mamy pomysł na blog, który może przyciągnąć umiarkowaną ilość odwiedzających, a my mamy zamiar zarobić trochę na reklamach, lub przeszkadza nam ograniczona liczba templatek na serwisach blogowych i chcemy trochę sami poeksperymentować z szatą graficzną naszego bloga. Niestety, część reklam na stronie pochodzi od właścicieli serwera, a limity ruchu na stronie potrafią być żałośnie małe.

Oczywiście można użyć także innych silników do stworzenia bloga, ale Wordpress jest chyba jednym z najwygodniejszych, a na pewno najłatwiejszych w obsłudze. Sam proces instalacji zajmuje 5 minut plus drugie 5 na dowiedzenie się, jak założyć bazę danych MySQL na stronie helpa naszego serwera.

Po trzecie, płatny serwer i własna domena. Jak założyć bloga tego typu? Właściwie tak samo, jak bloga na darmowym serwerze plus konieczność zakupienia i skonfigurowania własnej domeny (trochę więcej znajdziesz na ten temat w artykule Jak założyć stronę internetową).

Zaletami tego rozwiązania jest niezależność oraz bardzo wysoki limit obciążenia serwera. Jedynie my serwujemy na naszej stronie reklamy, i jedynie my jesteśmy odpowiedzialni za to, jak nasz blog wygląda. To idealne rozwiązanie dla popularnych blogów tematycznych i blogów profesjonalnych. Jego jedyną wadą są koszty - jeżeli chcesz po prostu publikować swoje wiersze, kupno przestrzeni serwerowej i własnej domeny to najczęściej zmarnowane pieniądze.

Co ważne, własna domena to także sygnał dla odwiedzających, że traktujesz swojego bloga poważnie. To istotne zwłaszcza, gdy chcesz ich do czegoś przekonać!

4. Forma graficzna bloga

Tutaj ograniczony jesteś jedynie ograniczeniami serwisu (w przypadku serwisów blogowych) lub własną wyobraźnią i umiejętnościami modyfikacji kodu HTML. Na sieci znajdują się setki, jeśli nie tysiące darmowych templatek (szat graficznych) dla Wordpressa - to kolejny powód, żeby wybrać właśnie jego. Można je łatwo instalować, a potem zmieniać wedle potrzeb i upodobania.

Właściwie to, jaką templatkę wybrać dla bloga, jest czymś niezwykle indywidualnym, ale dobrze pamiętać o jednej, podstawowej zasadzie: blog jest dla użytkownika. Zadbajcie o to, żeby układ strony był czytelny, a czcionka duża i kontrastowa względem tła. Zbyt wiele razy można spotkać na sieci blogi, których właściciele musieli spędzić miesiące na zastanawianiu się, jak założyć bloga, który będzie naprawdę ciekawy, a potem zainstalowali skórkę, która uczyniła go zupełnie nieczytelnym.

5. Dodatki do bloga

Do większości silników blogowych można podłączyć funkcje dodatkowe, tzw. pluginy lub widgety. Wiele z nich jest bezużytecznych, ale dobrze jest pamiętać o kilku naprawdę użytecznych. Chodzi tutaj o takie pluginy, jak system obsługi tagów („chmurka tagów"), oraz sondaże (polls). Zwłaszcza z tymi ostatnimi można mieć dużo zabawy (a w przypadku blogów profesjonalnych także pożytku).

Uwagi końcowe

Uwaga techniczna - jak zakładasz bloga, upewnij się, że w konfiguracji zaznaczyłeś „adresy przyjazne wyszukiwarkom" (tzw. mod rewrite). Adres przyjazny wyszukiwarce ułatwi potencjalnym odwiedzającym trafienie na prawidłową stronę twojego bloga i generalnie czyni życie użytkownika (oraz Google'a) łatwiejszym.

Zatem jak założyć bloga? Z głową!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena