Czy wiesz co zrobić, aby Twój mózg działał sprawniej? Nie mówię tutaj o różnorodnych technikach, które pozwalają na zapamiętywanie większej ilości materiału, szybsze czytanie, ale o sposobach, które sprawią, że Twój mózg będzie w lepszej kondycji. Po co masz czekać, aż kondycja Twojego mózgu zacznie się pogarszać? Lepiej zadbać o niego i czerpać satysfakcję z efektów.
Według dr Juliana Whitakera, bardzo ważne jest to, abyś zrozumiał, że niektóre zmiany w funkcjonowaniu mózgu wpływają na zdolność wykonywania zawodu, zajmowania się tym, co Cię interesuje, lub też po prostu budowania własnych aktywów. Mogą także przeszkodzić w angażowaniu się w życie towarzyskie, nawiązywania nowych kontaktów. Jeśli jednak zadbasz o kondycję mózgu, możesz zachować sprawność umysłu a nawet poprawić efektywność swojej pracy.
Może pomyślisz, że bez sensu jest pisać o poprawianiu stanu swojego umysłu, jeśli ma się 20-30 lat. Myślę jednak, że warto byś miał tą wiedzę i stosował ją w każdym wieku. Bowiem jeśli stan Twojego umysłu będzie bardzo dobry, będziesz miał energię i motywację do rozwoju.
Co sprawia że Twój mózg działa?
Na funkcjonowanie mózgu mają wpływ różne hormony. Dzięki nim dochodzi do niezliczonych reakcji, w wyniku których neurony komunikują się. Według naukowców estrogen, testosteron oraz DHEA są hormonami, które oprócz regulowania czynności rozmnażania, zaliczają się także do neuroprzekaźników.
Mają bardzo duży wpływ na nastrój oraz funkcje umysłowe. Aby zachować sprawność umysłu, powinieneś dostarczać do mózgu antyutleniacze. Znajdują się one w pokarmie, występują także w formie suplementów diety.
Dobra dieta powinna być bogata w witaminy A, C i E, beta karoten, kwas limonowy oraz selen. Bardzo skutecznym suplementem dla mózgu jest miłorząb.
Ziele miłorzębu zawiera związki zwane flawonoidami, które nie pozwalają działać wolnym rodnikom. Dzięki przyjmowaniu miłorzębu, poprawisz krążenie oraz dystrybucję tlenu i składników odżywczych w organizmie. Badania dowiodły, że miłorząb może znacznie poprawić ludzką pamięć, nawet u tych osób, które po części ją straciły.
Nie pozwól stresowi opanować swojego umysłu.
Stres bardzo szkodzi umysłowi. Jest on także czynnikiem przedwczesnego starzenia się mózgu. Kiedy stale jesteś narażony na psychiczne lub fizyczne napięcie, w Twoim organizmie dochodzi do takich reakcji fizjologicznych, które można porównać z decyzją „walcz lub uciekaj” w sytuacji uznawanej za niebezpieczną.
Zostają wtedy uwolnione hormony stresu, które docierają do tkanek mózgu i sygnalizują mu niebezpieczeństwo. Organizm nie może radzić sobie cały czas z tak wielkim pobudzeniem. Powoduje to przecież drażliwość, nieumiejętność zapanowania nad sobą, bezsenność a także inne objawy, które sprawiają że czujemy się coraz gorzej. Dodatkowo, jak wykazały badania, przedłużające się stany napięć przyspieszają starzenie się mózgu i uszkadzają partie odpowiedzialne za pamięć oraz uczenie się.
Co możesz zrobić, żeby stres w takim stopniu nie opanował Twojego organizmu? Na moim blogu będą pojawiać się sukcesywnie nowe materiały na temat tego, w jaki sposób możesz opanować swoje emocje oraz zwiększyć swoją koncentrację podczas nauki i pracy. Zapraszam również do kontaktu.
Pozdrawiam i życzę sukcesów.
Władysław Ochojski