Jeden z najpopularniejszych zawodów w naszym państwie to kierowca. Duże zainteresowanie tą profesją spowodowane jest bardzo szybkim rozwojem branży. Jeszcze niedawno na polskim rynku pracy brakowało wykwalifikowanych kierowców, dzisiaj firmy transportowe zasypywane są podaniami o pracę.

Data dodania: 2010-05-19

Wyświetleń: 2167

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aby zostać zawodowym kierowcą, zgodnie z przepisami które weszły w życie 10 września 2008, nie wystarczy zdobyć prawa jazdy. Kandydaci na kierowców muszą zaliczyć specjalistyczny kurs zwany kwalifikacją wstępna. Składa się on z 280 godzin podzielonych na część teoretyczną i praktyczną. Kontrowersję wzbudza fakt, że na część praktyczną szkolenia, przewidziano jedynie 20 godzin. Ma on uczyć przyszłych kierowców m. in. jak bezpiecznie prowadzić pojazd  a ponadto jak jeździć oszczędnie. Szkolenie kończy się egzaminem. Wprowadzenie takich samych wymogów dla kierowców w całej Unii Europejskiej, ułatwiło polskim kierowcom dostęp do pracy za granicą, Wielu z nich znalazło prace w innym państwie, dlatego spółki przewozowe z Polski starają się dbać o swoich pracowników, poprzez podniesienie im wynagrodzeń.

Ci, którzy spełniają najwyższe kryteria bezpieczeństwa, są odporni na stres i mają duże doświadczenie, są bardzo cenieni na rynku pracy. Pracownik, który ukończył dodatkowe szkolenia dla kierowców, jeżdżący dotychczas bezkolizyjnie z łatwością znajdzie zatrudnienie w każdej firmie.

Spółki transportowe w większości przypadków szukają kierowców za pośrednictwem Internetu. Rekrutacja przez portale pracy albo własne portale internetowe jest najpopularniejszą formą poszukiwania pracowników w Polsce. Ze względu na ich dużą skuteczność, powoli w zapomnienie odchodzą tradycyjne metody.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena