W dobie elektronicznych książek nie sposób uniknąć oferty dla uczniów w postaci lektur i opracowań do lektur w postaci audiobooków. Format mp3 może okazać się wyjątkowo atrakcyjny. Przede wszystkim, bez większych trudności można się zapoznać z materiałem w godzinkę, dwie. Słuchając i robiąc jednocześnie notatki. Plusem może okazać się to, że nikt nie widzi ;-)
Opracowania lektur wykonane są teraz w bardzo profesjonalny sposób. Opracowują je nauczyciele specjaliści w temacie, zgodnie z obowiązującą podstawą programową. Zawierają wszelkie wartościowe informacje, szczegółową analizę poszczególnych lektur, ich treść, problematykę, charakterystykę bohaterów. Opracowania danych lektur dają również informacje o budowie i historycznym kontekście dzieł.
Lektury i opracowania lektur w formacie mp3 oszczędzają mordęgę brnięcia przez setki stron i opisy przyrody. Nawet najwspanialsze książki i klasyka lektury potrafi odstraszyć swoją widoczną kilkutomową potęgą. Odsłuchiwanie lektur czytanych przez lektora może okazać się receptą na ten istotny problem. Konsekwencją może okazać się rozbudzony zapał czytelniczy i wola poznawania literatury. Dla wtajemniczonych normą jest świadomość, że żaden film nie zastąpi książki.
Literatura w formacie mp3 ma już swoje stałe miejsce na rynku literackim. Opracowania lektur dla uczącej się młodzieży w postaci audiobooków również wpisały się już w stałą ofertę księgarską. Wskazuje na to stale rosnąca ilość internetowych księgarni oferujących ten wygodny produkt, który nabywa się w zaledwie kilka minut i w wygodnych warunkach siedzenia przy komputerze. Słuchając przyjemnego głosu lektora, często znanej osoby, można się przyjemnie zrelaksować, dać odpocząć oczom, a wszystko to w ramach edukacji. Edukacji, która przecież nie kojarzy sie raczej z przyjemnie spędzanym czasem. Pewnie pora to zmienić :-)
W Polsce istnieje wiele różnych form nauczania, które możemy podzielić na dwa, główne typy: szkołę systemową oraz edukację alternatywną. Zwolennicy drugiej metody krytykują mechanizmy, występujące w szkołach systemowych. Ich zdaniem opierają się one na przestarzałych procedurach, które zabierają potencjał ucznia. Jedną z najpopularniejszych form alternatywnych dla szkoły systemowej jest edukacja domowa. Czym jednak jest i jakie są różnice między nimi?