Wraz z wiekiem zmianom ulega nasza skóra - traci bowiem ona swą dotychczasową sprężystość i elastyczność. Słabną również mięśnie podtrzymujące owal twarzy. Pojawiają się pierwsze zmarszczki.

Data dodania: 2009-12-22

Wyświetleń: 3280

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

I wtedy niektóre z nas zastanawiają się jak temu zjawisku przeciwdziałać? W jaki sposób walczyć z nimi? Jakie możemy wykorzystać sposoby, by skutecznie przeciwdziałać zmarszczkom?

Przyczyny powstania zmarszczek

Zmarszczki są to zagięcia oraz deformacje skóry (głównie skóry twarzy, które pojawiają się wraz ze starzeniem się organizmu. Przy upływie lat nasza skóra traci sprężystość i elastyczność. I to powoduje powstawanie najpierw drobnych linii oraz delikatnych rys, a następnie widocznych zmarszczek.

Czynnikami powodującymi zmarszczki są, na przykład promieniowanie UVA i UVB ( w tym także trzeba ująć opalanie w solarium). Do innych czynników, które mają wpływ na powstanie zmarszczek wymienia się także palenie papierosów, gwałtowne i zbyt drastyczne odchudzanie, niewłaściwa pielęgnacja, stresujący tryb życia. Kolejnym czynnikiem, „dzięki” któremu mamy zmarszczki są czynniki genetyczne. Innym czynnikiem przyczyniającym się do powstania na naszej skórze zmarszczek jest brak minerałów i witamin, takich jak: witamina A, B, C i E.

Wraz z postępującym upływem czasu w naszej skórze słabną włókna kolagenu oraz elastyny. W związku z tym skóra traci swoją dotychczasową sprężystość i elastyczność.  W tym czasie maleje znacznie także aktywność  gruczołów łojowych oraz potowych. Skóra zaczyna coraz gorzej zatrzymywać wodę i  dlatego często ulega ona odwodnieniu.  W efekcie staję się ona znacznie wysuszona, a na skórze pojawiają się małowidoczne załamania. Pod wpływem zmniejszonej ilości kolagenu, nasze tkanki wiotczeją, pojawiają się podwójne podbródki, zmarszczki na szyi, wokół naszych ust, wokół oczu – są to popularnie nazywane „kurze łapki” . Niszczenie kolagenu spowodowane jest obecnością wolnych rodników, które powstają na  skutek promieni słonecznych, smogu oraz niekorzystnego wpływu czynników środowiska.

Biorąc pod uwagę czynniki powodujące zmarszczki możemy je podzielić na: zmarszczki mimiczne, zmarszczki grawitacyjne oraz zmarszczki związane z  niekorzystnym działaniem promieniowania UV oraz  zmarszczki związane z wiekiem.

Kiedy mamy pierwsze zmarszczki

U człowiek a pierwsze zmarszczki pojawiają się około dwudziestego piątego lub trzydziestego roku życia. W pierwszej kolejności widoczne stają się niewielkie linie pomiędzy nosem a ustami. Następnie pojawiają sie zmarszczki wokół oczu i na czole. Są one wywołane przez częste powtarzanie grymasów mimicznych. Stąd mamy termin – zmarszczki mimiczne.

Jak uniknąć zmarszczek?

By uniknąć pojawienia się na skórze zmarszczek przede wszystkim trzeba unikać nadmiernego opalania się. Innym sposobem zapobiegającym powstaniu zmarszczek jest ochrona twarzy kremami z filtrem przeciwsłonecznym,  noszenie okularów przeciwsłonecznych z dużymi szkiełkami, aby nie dopuszczać , by  padały promienie słoneczne na skórę wokół oczu. Dobrą metodą na przeciwdziałanie zmarszczkom jest wypijanie odpowiedniej ilości płynów (wody mineralnej), aby odpowiednio nawilżać skórę od środka. Ważne jest również przyjmowanie właściwych minerałów oraz witamin: A, B, C oraz E. Beta – karoten (prowitamina A) i witaminy C i E skutecznie przeciwdziałają powstawaniu wolnych rodników i unieszkodliwiają je. By przeciwdziałać powstawaniu zmarszczek korzystnie wpływa łagodny masaż poszczególnych części twarzy, wykonywany przez około dwie minuty.

Kosmetyki na zmarszczki

Jeśli już pojawiły się u nas zmarszczki to wówczas należy zastosować odpowiednie kosmetyki. Takie kosmetyki muszą zawierać przede wszystkim witaminę A, filtry ochronne, hydrokwas, przeciwutleniacze, kwas hialuronowy oraz substancje działające podobnie jak hormony. Witamina A i jej pochodne (retinol) wspomagają procesy odnowy komórek. Natomiast filtry ochronne UVA i UVB nieco opóźniają procesy fotostarzenia. Z kolei hydroksykwasy (zwłaszcza kwas glikolowy) działają wspomagająco na regenerację oraz odnowę komórkową. Przeciwutleniacze przyczyniają się do zwalczania wolnych rodników, a także wpływają regeneracyjnie. Niektóre z nich pobudzają nawet produkcję kolagenu. Natomiast kwas hialuronowy zatrzymuje wodę w naskórku, dzięki czemu skora zachowuje właściwą wilgotność oraz utrzymuje odpowiednią elastyczność.

Dobrymi kosmetykami przeciwdziałającymi  na zmarszczki są  preparaty w postaci kremów. Są to produkty najwyższej klasy medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej. Takie preparaty działają odmładzająco, nadając skórze zdrowszy wygląd i bardziej młodzieńczy. Redukuje oznaki starzenia się skóry poprzez wzmacnianie tkanki łącznej.  Powoduje on zmniejszenie zmarszczek oraz kurze łapki i opuchnięcia pod oczami. Polecany jest do stosowania przez kobiety i mężczyzn. Jest to preparat bezpieczny, nie wywołujący działań niepożądanych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena