Czy metody notowania, z których korzystasz teraz są niezadowalające? Chcesz nauczyć się notować tak, żeby powtórka materiału zajmowała jedynie kilka minut? Poznaj mapy myśli.

Data dodania: 2009-12-17

Wyświetleń: 2209

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Moje początki z mapami myśli


O mapach myśli dowiedziałem się rok temu na jednym ze szkoleń w mojej byłej pracy. Jak to często bywa z nowymi rzeczami podszedłem do nich z dużym dystansem, a gdy do tego doda się jeszcze przyzwyczajenie do sporządzania notatek na potrzeby szkoły czyli notowanie w sposób linearny , to niestety nie dziwi mnie, że szybko zostały przeze mnie zepchnięte na dalszy plan i po prostu zapomniane :(. Od kilku miesięcy poznaję nowe umiejętności mające mi pomóc w zapamiętywaniu i przyspieszeniu procesu uczenia. Mapy myśli należą do jednych z nich. W październiku obroniłem pracę magisterską i muszę przyznać, że mapy myśli bardzo mi w tym pomogły. Mimo, że nie stosowałem ich wcześniej, to jednak pomogły mi w szybkim czasie opanować wymagany materiał i pozytywnie zakończyć studia.


Rusz głową


Już rok temu nabyłem książkę Tonego Buzana „Rusz głową", która porusza tematykę map myśli i szybkiej nauki. Jednak zakorzenione nawyki ze szkoły skutecznie odciągały mnie od korzystania ze znacznie lepszej metody, jaką są mapy myśli. I tu pojawia się największy problem, jakim są nawyki i przyzwyczajenia związane z linearnym notowaniem. Niestety aby je zwalczyć musiałem wykonać ponad 50 map myśli, a i tak nie pozbyłem się linearności całkowicie :(. Nie wspominając już o tym, że udało mi się to dopiero przy drugim podejściu do map myśli. Moje pierwsze mapy myśli były prostymi planami dnia. Później zacząłem za ich pomocą planować zadania, które musiałem wykonać oraz prowadziłem notatki ze spotkań, wykładów, a nawet książek. Dzięki temu mam pod ręką niezbędne informacje do szybkich i częstych powtórek. Nie muszę drugi raz czytać grubej książki, by przypomnieć sobie istotne informacje w niej zawarte. Wystarczy 5 minut ze sporządzoną wcześniej mapą myśli i już pamiętam ważne szczegóły. I Ty możesz zacząć wykorzystywać tę metodę. Wystarczy, że ruszysz głową i zrobisz swoją pierwszą mapę myśli, która będzie jedną z wielu ;).

Dziecięce obrazki


Mapy myśli zyskują na sile, gdy dołączasz do nich kolory. Sprawiają one, że mapa staje ciekawsza od jednolitego tekstu i działają pobudzająco na twoje zmysły. Jeszcze większą moc mają rysunki. Nie na darmo mówi się, że obraz wart jest tysiąca słów. Nie musisz być uzdolniony plastycznie - ja nie jestem, ale dodaję do swoich map obrazy. Katarzyna Szafranowska w swojej książce „Mapologii - nauki efektywnego notowania" przedstawia proste przykłady, które mogą wzbogacić Twoją mapę myśli. Osoby zaczynające pracę z mapami myśli często podają rozmaite wymówki i trudności - pozbądź się ich już teraz - przeczytaj krótki artykuł „4 największe mity mapy myśli ujawnione".


Z mapami myśli na co dzień


Obecnie za pomocą map myśli codziennie robię sobie plan następnego dnia, a co tydzień rysuję grafik na najbliższe dni. Korzystam z map myśli głównie, żeby robić notatki z wykładów lub spotkań, w których uczestniczyłem. Mapy myśli są dla mnie przydatne szczególnie przy sporządzaniu streszczeń książek. Pozwalają mi zachować materiał ze 100 stron na jednej kartce A4. Dlatego zachęcam, abyś i Ty korzystał z nich na co dzień i ułatwiał sobie życie.


Jak zacząć?

Zdecydowanie na początek polecam Ci darmowe artykuły dostępne na stronie ProjektSukces.pl. Możesz się tam zapisać na darmowy kurs tworzenia map myśli. Kolejną darmową pozycją, którą Ci polecam jest „Kurs tworzenia map myśli" wydawnictwa Złote Myśli. Warto również zajrzeć do „Jak uczyć się do egzaminów?" tego samego wydawnictwa, chociaż samym mapą poświęcone są tam jedynie dwie strony, ale poznanie sposobów na szybszą i efektywniejszą naukę jest bardzo kuszące :D. Oczywiście radzę Ci poznać książki twórcy map myśli, czyli Tony'ego Buzana. Szczególnie „Rusz głową", „Mapy myśli" i „Mapy twoich myśli". Dla mnie jednak książki Buzana okazują się dosyć ciężkie do przełknięcia na samym początku, dlatego proponuję przeczytać najpierw darmowe pozycje wymienione wyżej oraz elektroniczną pozycję Katarzyny Szafranowskiej. Przy czym masz dwie możliwości. Możesz skorzystać z „Mapologii - nauki efektywnego notowania", którą reklamuje sama autorka lub z „Mapologii", którą sprzedaje wydawnictwo Złote Myśli. Obie pozycje są dostępne jedynie w formie elektronicznej, do obu są dokładane bonusy: „7 MapoTrików Rozwojowych" i „Podręczny Zestaw Inspiracji Mapologa". Pozycja Złotych Myśli jest droższa, ale tą różnicę można łatwo zniwelować zapisując się do Złotego Klubu. Pozycje te różnią się sposobem składania tekstu (mnie osobiście bardziej odpowiada styl ze Złotych Myśli) oraz sposobem doręczenia - e-booka ze Złotych Myśli dostajesz od razu w całości natomiast Kasia wysyła Ci osiem części e-booka, by dopiero w ostatnim mailu wysłać całą książkę. Na obie pozycje udzielana jest wieczna gwarancja - szczegóły w ofertach. Dzieła te różnią się również drobnymi szczegółami, jednak ja nie zauważyłem, żeby te szczegóły miały istotne znaczenie. Dlatego odpowiednią pozycję musisz wybrać sam. Pamiętaj, że Złote Myśli umożliwiają Ci obejrzenie fragmentu e-booka. Nawet ja mogę ci go dostarczyć i jest to jak najbardziej zgodne z prawem :D. Życzę przyjemnej nauki, frajdy z rysowania i satysfakcji z poznania z nowej umiejętności.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena