O tym, jak wręczać I jak wybierać prezenty napisano już wiele. Tymczasem wokół tematu prezentów pojawia się jeszcze jedna kwestia, często niedostrzegana, a jednak istotna. Nie tylko wręczanie prezentów jest sztuką. Trzeba pamiętać, że należy umieć także prezenty otrzymywać.

Data dodania: 2009-10-29

Wyświetleń: 3300

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

O tym, jak wręczać i jak wybierać prezenty napisano już wiele. Poradników na ten temat można znaleźć mnóstwo, zarówno w księgarniach, jak i w internecie. Tymczasem wokół tematu prezentów pojawia się jeszcze jedna kwestia, często niedostrzegana, a jednak istotna. Nie tylko wręczanie prezentów jest sztuką. Trzeba pamiętać, że należy umieć także prezenty otrzymywać.

Wiele osób mówi o sobie, że należą do osób, które wolą dawać prezenty niż je otrzymywać. Każdemu z nas zapewne zdarzyło się kiedyś, że nie wiedział jak zareagować na podarunek. Każdy też choć raz w życiu dostał prezent, z którego nie był zadowolony. Jak zachowywać się w takich sytuacjach? Jak nie popełnić gafy podczas wręczania prezentów I jak sprawić, żeby osoba wręczająca upominek czuła się usatysfakcjonowana naszą reakcją?

Zasady są bardzo proste. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że prezenty wręczane są z sympatii, są wyrazem uznania, dowodem przyjaźni, dobrych relacji, jakie wiążą ludzi. Rzadko zdarzają się prezenty, intencje wręczania których są złe. Trzeba zatem bez wględu na to, czy otrzymanie prezentu jest nam na rękę, czy nie, dawać osobie obdarowującej odczuć, że cieszy nas upominek, że jesteśmy z niego zadowoleni. Nawet jeśli po odpakowaniu okaże się, że nie jest to prezent naszych marzeń.

Kolejną ważną zasadą jest, żeby pamiętać, że należy odpakować otrzymany podarunek. Prezentowy savoir vivre wymaga, aby prezent został odpakowany przy wręczającym. Nie ma gorszej gafy niż zostawienie tej czynności na później. Jest to wyraz braku szacunku, dla osoby obdarywującej.

Absolutnie nie należy krytykować prezentów ani robić złośliwych uwag. Pamiętajmy, że osoba od której otrzymaliśmy podarunek, poświęciła czas, chęci I pieniądze, żeby wybrać dla nas prezent. To znaczy dużo więcej niż sam upominek!

Te zasady nie są trudne I co więcej wszyscy je dobrze znamy! Po prostu czasem trzeba je sobie przypomnieć. Wręczanie prezentów jest radosnym momentem. Jest chwilą, kiedy możemy dać coś od siebie drugiej osobie. Nieważne czy jest to prezent na urodziny, czy prezent bez okazji. Nieważne, czy jest drogie, czy tanie. Prezent to nie tylko rzecz materialna, przedmiot, to emocje i uczucia z nim związane. Prezenty mogą być żartobliwe i poważne. Mogą być praktyczne i niepraktyczne. Istnieją nawet prezenty w postaci przeżyć. Wszystko zależy od naszej wyobraźni. I od tego, co chcemy przekazać obdarowanemu, czego mu życzyć. Wszak wiadomo, że inny będzie prezent na ślub I wesele, a inny z okazji świąt. Istnieje niepisana umowa, co zwykle kupuje się na dane okazje. Pamiętać jednak zawsze należy, że prezent świadczy o nas, dlatego nie dajmy się banalności!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena