Przygotowania do ślubu i wesela to jedno z pierwszych wyzwań, z jakim borykają się przyszli małżonkowie. Wymagają one dobrego planowania, podjęcia wielu decyzji oraz ustępstw i kompromisów, a co najważniejsze, zabierają bardzo dużo czasu. 

Data dodania: 2022-04-26

Wyświetleń: 430

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Nauki przedmałżeńskie online

W naszym zabieganym świecie trudno jest wygospodarować chwilę na podpisanie umowy z kamerzystą, degustację tortów czy też wybór orkiestry. Zwłaszcza gdy oboje narzeczeni ciężko pracują, aby opłacić samodzielnie koszty wesela. Pamiętajmy jednak, że ślub to nie tylko biała suknia i obrączki, ale przede wszystkim sakrament, który łączy dwoje ludzi.

Kurs przedmałżeński

Sakrament małżeństwa w Kościele Katolickim jest przymierzem, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia. Aby pomóc narzeczonym odpowiednio przygotować się do tej roli, w parafiach w całej Polsce i na świecie organizowane są nauki przedmałżeńskie. Podczas kursu omawiane są tematy związane z teologią małżeństwa, etyką życia małżeńskiego, czy też samej liturgii sakramentu małżeństwa. Nauki przedmałżeńskie to także czas na refleksję dotyczącą związku i przyszłego małżeństwa.

Z decyzją o zapisaniu się na nauki przedmałżeńskie nie należy zwlekać zbyt długo, ponieważ są one organizowane tylko w wyznaczonych terminach. W zależności od parafii, co dwa-cztery miesiące. Może się zdarzyć tak, że na zajęciach będzie brakowało wolnych miejsc i na kolejne trzeba czekać kilka miesięcy, a wtedy może być już za późno. Zazwyczaj spotkania odbywają się dwa razy w tygodniu, a cały kurs trwa około dwóch miesięcy. Dodatkowo narzeczeni muszą odbyć trzy wizyty w Poradni Życia Rodzinnego, podczas których poznają naturalne metody planowania rodziny.

Co jednak, gdy obowiązki zawodowe uniemożliwiają udział w kursie jednemu z narzeczonych lub, gdy para przebywa aktualnie za granicą? W dobie internetu wszystko staje się możliwe.

Nauki przedmałżeńskie on-line

W obecnej sytuacji kurs przedmałżeński online może być najlepszym, jeśli nie jedynym rozwiązaniem. W internecie można znaleźć kursy przygotowane przez księży i doradców życia rodzinnego, posiadających misję kanoniczną, na podstawie wytycznych Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin. Są one całkowicie bezpłatne i można wykonać je w dowolnym czasie i miejscu.

Czy po kursie online można otrzymać zaświadczenie?

Uczestnicy części kursów otrzymują zaświadczenia w formacie PDF, potwierdzające zapoznanie się z tematami omawianymi podczas katechez przedmałżeńskich i spotkań w poradni życia rodzinnego. W takich kursach, po każdej katechezie należy wypełnić test, a jego wynik, wraz z czasem spędzonym w lekcji widnieje na dokumencie. Zaświadczenia są wówczas wystawiane indywidualnie - dla każdego kursanta, dlatego też każdy narzeczony powinien zrealizować kurs na swoim koncie.

Należy jednak pamiętać, że decyzja dotycząca akceptacji zaświadczenia z kursu internetowego należy do proboszcza parafii, w której narzeczeni planują wziąć ślub. W związku z tym, że kurs nie posiada imprimatur, warto wcześniej skonsultować w parafii, czy w tej wyjątkowej sytuacji taka forma nauk zostanie zaakceptowana.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena