Uważam, że niewiele osób miało możliwość skorzystać z odnowy biologicznej po ciężkim wysiłku, a jest to konieczne w przypadku osób, które trenują i uprawiają regularnie sport lub startują w zawodach. Jeżeli pytasz dlaczego to zapraszam do artykułu.

Data dodania: 2009-10-21

Wyświetleń: 4232

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 6

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

6 Ocena

Licencja: Creative Commons

Każdy z nas wie co to oznacza wysiłek fizyczny. Niektóre osoby miały możliwość doskonale poznać zmęczenie jakie następuje po wycieńczającym wysiłku. Często po wysiłku pojawiają się tzw. zakwasy czyli nadmiar kwasu mlekowego zalega w naszych mięśniach. Ponadto, długotrwały wysiłek może się przyczynić do przetrenowania. W takie sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest odnowa biologiczna. Uważam, że niewiele osób miało możliwość skorzystać z odnowy biologicznej po takim wysiłku, a jest to konieczne w przypadku osób, które trenują i uprawiają regularnie sport lub startują w zawodach. Jeżeli pytasz dlaczego to zapraszam do artykułu.

Czynniki, które sprzyjają występowaniu przetrenowania to: niedostateczne odżywianie, brak białek - głównie witamin, program treningowy niedostosowany do zmniejszonej wydolności zawodnika związanej np. z niedawno przebytą chorobą.  W celu niedopuszczenia do przetrenowania i zmęczenia organizmu sportowca oraz zapewnienia osiągania lepszych wyników bez uszczerbku dla zdrowia, stosuje się odnowę biologiczną. Odnowa biologiczna - to zespół zabiegów mających na celu przywrócenie organizmu do poprzedniego stanu oraz pozbycie się szkodliwych związków wytwarzanych podczas treningu i zalegających głównie w mięśniach. Jest to również proces optymalnego przygotowania zawodnika do startu w zawodach sportowych. Odnowa biologiczna to zabiegi, wykonywane w typowym studio SPA jak masaże, kąpiele solankowe, zabiegi fizykoterapeutyczne, ale również odpowiedni wypoczynek i duża ilość snu. W sporcie i to nie tylko wyczynowym, odnowa powinna zapewnić odpowiedni wypoczynek, profilaktykę i zmniejszenie skutków urazów oraz rekonwalescencję.

Odnowa biologiczna to nie tylko odnowa fizyczna poprzez masaże i zabiegi w salonie SPA, to nie tylko leki pozwalające doraźnie złagodzić nadwyrężenia i kontuzje. Proces regeneracji to również system psychologicznych środków odnowy, który obejmuje całokształt czynników mogących mieć wpływ na zapewnienie komfortu psychicznego osobie pracującej czy też uprawiającej sport. Spośród tych czynników można wyróżnić:
- odpowiedni klimat i stosunki interpersonalne w zespole i klubie sportowym,
- umiejętne rozładowywanie i obniżanie stanu napięcia psychicznego,
- wyrabianie odporności psychicznej poprzez odpowiednie współdziałanie z trenerem i psychologiem

Psychologiczne środki odnowy biologicznej nabierają w praktyce sportowej coraz większego znaczenia, ponieważ potrafią przyśpieszyć proces regeneracji fizycznej. Oprócz psychologicznych środków wyróżnia się również środki medyczno-biologiczne. Środki tej grupy leżą u podstaw procesów powysiłkowej odnowy biologicznej organizmu sportowca. Środki te dotyczą regeneracji organizmu i jednym z głównych środków jest racjonalne żywienie.
Ponadto, można wymienić:
- prawidłową opiekę zdrowotną zawodnika,
- informację o bieżącym funkcjonalnym stanie jego organizmu,
- wykorzystanie uzupełniających preparatów o wysokiej wartości odżywczej,
- racjonalne wykorzystanie kompleksu środków ogólnie wzmacniających, witamin z uwzględnieniem przepisów kontroli antydopingowej,
- możliwie częste wykorzystanie klimatoterapii, a jeśli zachodzi potrzeba, leczenia sanatoryjnego.

W systemie tym poczytne miejsce zajmują środki fizykoterapeutyczne. Właściwe ich wykorzystanie pozwala nie tylko optymalizować dynamikę procesów restytucyjnych, lecz także zapobiegać nasilającemu się występowaniu chorób przeciążeniowych w sporcie oraz usprawniać zawodników po przebytych sportowych obrażeniach ciała. Metody postępowania odnawiającego w czasie treningu lub zawodów:
- dostosowanie ćwiczeń i ich rytmu do aktualnych możliwość psychofizycznych zawodnika,
- właściwe przeprowadzenie rozgrzewek,
- stosowanie odpowiednio długich przerw wypoczynkowych,
- bieżące uzupełnianie strat wodno-elektrolitowych, ewentualnie energetycznych,

Metody postępowania odnawiającego po treningu lub zawodach:
- higieniczny tryb życia,
- odpowiednia ilość snu,
- fizykalne zabiegi odnawiające i hartujące,
- psychoterapia i autopsychoterapia,
- wyrównywanie strat energetycznych.

Podstawowe zadania odnowy biologicznej to:
- współdziałanie z procesem treningowym,
- optymalizacja procesów wypoczynkowych,
- profilaktyka i zmniejszenie skutków chorób sportowych wynikających z przeciążenia,
- doleczenie po obrażeniach sportowych.

Tak więc odnowa biologiczna to nie tylko prysznic po treningu ale cały zestaw czynności i zabiegów, które powinno się wykonywać po treningach w celu utrzymania prawidłowego stanu organizmu i ciągłego zwiększania jego możliwości. Odnowa biologiczna po wysiłku wpłynie nie tylko na nasze zdrowie ale również na wygląd i samopoczucie. Dzięki temu będziemy w stanie sprostać trudnościom dnia codziennego.

Licencja: Creative Commons
6 Ocena