Poznaj kilka ciekawych metod pozwalającyh na zwiększenie efektywności i szybkości nauki. Spraw aby nauka przestała być udręką, tylko żeby była miła i przyjemna .

Data dodania: 2009-10-18

Wyświetleń: 2623

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Każdy z nas spotyka się bądź spotykał w szkole z takim problemem że nauczyciele kazali nam się uczyć niezliczoną liczbę materiałów, lecz nigdy nie mówili w jaki sposób to robić, co wydaje się absurdalne, ale niestety prawdziwe. I w taki sposób każdy z nas uczył się poprzez „wkuwanie” co było straszną udręką dla naszego mózgu, bo w trakcie tej nauki nasz mózg szybko się nudził. A mózg nienawidzi się nudzić on lubi działać na szybkich obrotach.

I poprzez taką sytuację większość z nas uczyła się tzw.„techniką” 3Z (Zakuć, Zdać, Zapomnieć , co jest kompletnie bezsensowne i głupie, bo na co komu taka wiedzą która trudno i męcząco było utrwalić a następnie kompletnie o niej zapomnieć?.  Zapewne chciałbyś aby utrwalanie wiadomości było szybkie, skuteczne i sprawiające przyjemność, myślisz że to jest nie możliwe?.  A ja ci mówię że to jest możliwe bo na tym świecie niema rzeczy niemożliwych.

Skoro taka Pani jak Jola R. zrobiła „karierę” w show-biznesie to jakim cudem może być niemożliwe,  że ty nie potrafisz się uczyć szybko, efektywnie i w taki sposób który sprawia ci przyjemność. Od dziś możesz zapomnieć o tej mega popularnej i jakże nieskutecznej technice „3Z”. Ponieważ w tym artykule przedstawię ci techniki i sposoby które sprawią że nauka okaże się o wiele łatwiejsza niż do tej pory a co za tym idzie znacznie szybciej będziesz utrwalał wiadomości i na dłuższy czas, co przełoży się na twoje lepsze wyniki w nauce. Ok. wystarczy tego gadania, a raczej pisania;) przejdźmy teraz do konkretów .

1.Pierwsza mnemotechnika ma zastosowanie przy nauce słówek języków obcych. Pozwala ona uczyć się 3 obcych słów średnio w 2 góra 3 minuty a także utrwalić wiedzę na znacznie dłuższy okres czasu. A wygląda ona tak. Załóżmy że chcemy się nauczyć następujących słówek: Gasse-uliczka [J.Niemiecki] ,Frenchman –Francuz [J.Angielski], gatto-kot [J.Włoski]. Wyobraź sobie uliczkę, a na niej wielki migający baner z napisem gasse. Przyjrzyj się dokładnie temu obrazowi; wielkości tej uliczki oraz kolorom baneru, zwróć uwagę na to jacy  ludzie na niej chodzą oraz na to, czy chodząc po tej uliczce deptają po tym banerze czy też go omijają.

Dobrze gdy masz teraz już w pamięci obraz tej uliczki z widniejącym na niej banerem gasse przejdź teraz do drugiego etapu nauki, a mianowicie. Mów polskie zdania w których znajduje się słowo uliczka, lecz cały myk polega na tym że w miejsce słowa uliczka zamień je na gasse. Np. Gdy idę do szkoły przechodzę przez wąską gasse, na tej gasse jeździ niewiele samochodów, czasem można spotkać przechodzących ludzi po gasse ale również należy to do żadkości. Na tej gasse najwięcej można spotkać przechodzących uczniów. A więc od poniedziałku do piątku przechodzę przez tą gasse do i z szkoły. Ale przypomina mi się że ostatnim czasem oglądałem pewien film gdzie na pewnej gasse policja łapała złodziei, ale ci złodzieje nie znali tej gasse i nie wiedzieli że jest to ślepa gasse i tak uciekają i uciekają przez tą gasse a tu nagle gasse się kończy a do okoła same mury.

Przejdźmy teraz do drugiego słowa Frenchman. Wyobraź sobie człowieka który na głowie ma ogromny kapelusz z wizerunkiem wieży eifla  na czole ma wielki jaskrawy napis French a pod nosem widnieje napis Man, w ręce trzyma żaby które ma zamiar zjeść  . Przejdźmy teraz do konstruowania zdań.  Frenchman przechodząc przez gasse potknął się i niestety wypuścił swoje żaby które zaczeły mu uciekać przez zatłoczoną gasse. Frenchman postanowił dać sobie spokój z tymi żabami i ich nie szukać. Następnie Frenchman postanowił wezwać taksówkę gdyż męczyło go już chodzenie po gasse. Gdy przyjechała taksówka i frenchman chciał do niej wsiąść napotkał pewien problem. Jako, że Frenchman miał na sobie wielki kapelusz z wizerunkiem wieży eifla nie mógł wsiąść do taksówki ponieważ była za niska, a Frenchman nie chciał ściągać swojego kapelusza więc postanowił wrócić na gasse i usiąść na ławce.

Wyobraź sobie teraz małego kota który ma założone wielkie buty na pierwszym pisze  „G” na drugim „A” na trzecim „TT” a na czwartym „O”. Kolega Frenchman’a postanowił się przejść przez gasse, zabrał z sobą swojego gatto. To nie był zwykły gatto gdyż zwykłe gatto nie noszą butów, ale jego gatto był wyjątkowy i  je nosił. Gdy przechodził przez gasso, miał swojego gatto na rękach którego głaskał.

Po chwili jego gatto zamknął oczy i zaczął mruczeć. Żeby pozwolić zasnąć swojemu gatto postanowił już przestać chodzić przez gasso i usiąść na ławce. Gdy usiadł na ławce spotkał na niej swojego dobrego kolegę Frenchmana z którym zaczął rozmawiać.           Jak widzisz jest to dość nietypowa forma nauki bo pozwala nam wymyślać różne śmieszne historyjki dzięki którym się nie nudzimy i nie tracimy ogromu czasu,a co najważniejsze ucząc się słówek w ten sposób przyswajasz wiedzę na długi okres czasu.  Ważne jest również to aby do naszych historyjek wplatać śmieszne i absurdalne fakty gdyż w taki sposób łatwiej będzie nam zapamiętać dane słówka. A więc reasumując technika ta polega na tym, że najpierw wizualizujemy daną rzecz/przedmiot/sytuacje, a na niej jej nazwę w obcym języku, poczym wymawiamy polskie zdania z tym słowem, ale zastępując to słowo na jego odpowiednik obcojęzyczny

2.Jeżeli musisz się nauczyć ciągu słów np.: Pies, parasol, Książka, telewizor . Proponuję ci wykorzystać następującą technikę. Jest ona trochę podobna do tej pierwszej ale odrobinę się różni. Wygląda następująco:  Musisz układać różne niekonwencjonalne historie z tymi właśnie słowami. Im bardziej historia będzie dziwna, a zarazem śmieszna tym lepiej bo szybciej wtedy zapamiętasz dany ciąg wyrazów. Oto przykładowa historia którą możesz ułożyć aby zapamiętać te wyrazy.   > Wielkim statkiem kosmicznym przyleciał ogromny pies. Jest on wysoki na 10metrów i długi na 20.  Wygląda bardzo groźnie, w jego oczach natomiast widzimy emotikonki które mają troje oczy i mają uśmiechniętą minę. Lecz to jest jedyna śmieszna rzecz w tym psie gdyż potrafi on ziać ogniem, przed czym ludzie nie mogą się uchronić.  Ale nagle z nieba spadają parasole w kolorze tęczy ,i nie było by w tym nic nadzwyczajnego ,gdyby nie to  ,że te parasole chronią przed ogniem który zieje ten ogromny  pies.  Więc teraz każdy może zabrać parasol który spadł z nieba i dzięki niemu uchronić się przed ogniem.   Ale nagle widzimy że przylatuje kolejny ogromny statek kosmiczny z którego wychodzi książka. Mega książka wysoka na 15 metrów i szeroka na 4.  Ubrana w strój wojownika ninja postanawia ruszyć na ogromnego psa i go pokonać ale … pies tak zionął ogniem że książka się spaliła.  A tu nagle pojawia się niewiadomo  Skąd ogromny telewizor który zasięgiem pokrywa cały obraz . I na środku tego obrazu pojawia się napis. The End .

3. Jeżeli masz problemy z motywacją do rozwiązywania zadań z matematyki , bo wydają ci się bezsensowne i kompletnie niepraktyczne . Proponuję ci skorzystać z następującej rady. Zamień treść nudnego zadania na taką treść która będzie cię fascynować i która się okaże ciekawa. Zaczynaj od zadań banalnych które pokazują zastosowanie reguły, wzrou czy metody której się uczysz. Następnie dodawaj drobne utrudnienia, aby zadania były coraz bardziej skomplikowane, lecz ich stopień trudności wzrastał powoli.  Pamiętaj również o różnorodności zadań, po to abyś nie uczył swojego mózgu samych procedur ale także zmusił go do kombinowania  co ma na celu wyrobienia twojej intuicji matematycznej,  oraz  wykształcenia w sobie pasji, zainteresowania do matematyki. Bardzo ważna jest również znajomość podstaw matematyki oraz ich zrozumienie, gdyż należy wiedzieć co z czego wynika. Wież mi jeżeli zastosujesz ten pomysł wiele szybciej utrwalisz to w jaki sposób rozwiązywać zadania z danym wzorem etc., a poza tym będziesz z miłą chęcią rozwiązywał zadania co przyczyni się do tego że polubisz matematykę.

4.System powtarzania.  Gdy się uczysz warto powtarzać materiał aby przyswoić go na dłużej, warto również robić przerwy między nauką po to aby lepiej przyswajać informacje.  Proponuję ci wykorzystać ten system powtarzania który stosuję osobiście. Wygląda on tak.

1. 30 minut nauki danego materiału

2. 10 minutowa przerwa

3.30 minut nauki danego materiału z szybkim powtórzeniem tego co nauczyłem się w poprzednich 30 minutach

Etc.

Następnie całościowa powtórka materiału na drugi dzień, a następna za 2 tygodnie, miesiąc, kwartał.

To tylko niektóre z sposobów na szybszą i efektywniejszą naukę, ale te które wyżej wymieniłem uważam za jedne z  najskuteczniejszych i najefektywniejszych. Dlatego gorąco polecam ci stosowanie ich podczas nauki gdyż zapewniam cię, że jeżeli się do nich zastosujesz, zaczniesz znacznie szybciej przyswajać materiał i zapamiętasz go na dłuższy okres czasu co zaowocuje znacznie lepszymi wynikami w nauce, a to przełoży się na lepsze oceny .

Licencja: Creative Commons
3 Ocena