Brakuje ci czasu na wykonanie wszystkich zaplanowanych czynności ?, chcesz osiągnąć więcej przy mniejszym nakładzie czasu?
Jeśli tak poznaj zasadę 80/20 i zwiększ efektywność swoich działań. 

Data dodania: 2009-09-22

Wyświetleń: 2050

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zasada 80/20 znana również jako zasada Pareto mówi o tym że 80% wyników pochodzi z 20% działań. A więc dzięki mniejszemu nakładowi pracy możemy osiągnąć znacznie większe efekty.

Zasadę tę odkrył Włoski socjolog i ekonomista Vilfredo Pareto, który podczas analizowania danych statystycznych dochodów społeczeństwa we Włoszech w 1897 roku doszedł do wniosku, że 20% mieszkańców Włoch posiada 80% majątku w kraju. Zasada ta jest tak wartościowa, ponieważ wychodzi ona na przekór naszym poglądom, że wszystkie działania mają taką samą wartość, że każdy klient jest równie ważny, że każdy produkt jest równie dobry jak inny etc. . Tym czasem rzeczywistość jest zupełnie inna. Działając według tej zasady powinniśmy wybrać tylko te najważniejsze czynniki, które przyczynią się do osiągnięcia najlepszych wyników.
A oto kilka przykładów :

20% wykonywanej pracy daje nam 80% efektów

20% klientów przynosi 80% zysków

20% kierowców jest odpowiedzialne za spowodowanie 80% wypadków

20% materiału zajmuje 80% egzaminu

20% kryminalistów popełnia 80% przestępstw

20% ubrań nosimy przez 80% czasu

20% powierzchni dywanu przypada na 80% zużycia

Liczby 80 i 20 nie należy traktować jako jedyne słuszne proporcje dla tej zasady. Mogą również występować inne kombinacje np. 70/30 , 90/10 etc. . To co jest pewne w tej zasadzie to fakt iż 100% nakładów nigdy nie przynosi 100% efektów. Działając zgodnie z tą zasadą powinniśmy odnajdywać i wykonywać te czynności, które są najbardziej wartościowe i przynoszą najwięcej efektów, przy jednoznacznym pominięciu tych mniej efektywnych czynności.
I tu nasuwa się pytanie: dlaczego powinniśmy stosować tą zasadę w naszym życiu? Ponieważ istnieje ona bez względu na to czy wierzysz w tą zasadę, czy też nie. Zasada ta stosuje się nie tylko do Twojego życia, lecz także do szkoły oraz społeczności, bez żadnych wyjątków.
Wiesz już że zasada ta istnieje i ma praktyczne zastosowanie w życiu. Dlatego warto jest wybierać tylko te najważniejsze czynności do wykonania przy równoczesnym pominięciu tych mniej ważnych. Tylko w taki sposób możesz zaoszczędzić swój cenny czas przy jednoczesnym osiągnięciu lepszych wyników. A warto mieć na uwadze fakt, iż wykonanie absolutnie wszystkich obowiązków przez zwykłego śmiertelnika jest nie możliwe. Możesz pracować po godzinach albo w czasie wolnym, lecz zadań do wykonania nieustannie będzie przybywać. Dzięki zastosowaniu tej zasady możesz zdziałać znacznie więcej przy lepszych efektach, niż działać według schematu mówiącego że 100% działań daje 100% efektów.

Podam ci teraz przykład zastosowania zasady 80/20 w praktyce

Jarek i Tomek zostali wybrani przez nauczycielkę do przygotowania lekcji o 2 lekturach które właśnie przerabiają. Muszą również omówić charakterystyki bohaterów, plan wydarzeń etc. . Lektury są stosunkowo krótkie, gdyż mieszczą się na 100 stronach. Jarek z Tomkiem umówili się że każdy z nich przygotuje lekcje o innej lekturze, po to, aby każdy z osobna mógł się zająć przygotowywaniem lekcji. Jarek postanowił że przeczyta całą książkę i wtedy zacznie przygotowywać streszczenie, opis bohaterów itp. . Przeczytanie książki zajęło mu 2,5 godziny, a przygotowanie całej reszty następne 2 godziny, co dało w sumie 4,5 godziny. Tomek natomiast postanowił podejść do sprawy inaczej. Pobrał wszystko z Internetu, co zajęło mu 5 minut. Następnie przeczytał trzykrotnie 5-stronicowe streszczenie, a potem streścił lekturę własnymi słowami 2 razy. Tak samo zrobił z charakterystyką bohaterów, planem wydarzeń oraz resztą prac. Na koniec postanowił jeszcze próbnie przeprowadzić lekcje w oparciu o swoje notatki. Całość zajęła Tomkowi 1,5 godziny, a więc 3 godziny mniej niż Jarkowi. Gdy nadszedł dzień prowadzenia lekcji Jarek, który chociaż poświęcił dużo czasu na przeczytanie lektury i własne opracowanie, nie przeprowadził lekcji tak dobrze jak Tomek, który postanowił co prawda pójść łatwiejszą drogą, ale zadbał o to, aby przeprowadzić sobie próbną lekcje na „sucho”. Dzięki temu ułożył sobie dokładnie plan lekcji, co zaowocowało tym że Tomek byłpewny siebie, a Jarek cały czas się gubił, a czasem nie wiedział co ma mówić. Efekt końcowy był taki że Jarek dostał -4 a Tomek 5.

Jak widzisz lepiej wykonać 20% pracy i osiągnąć 80% najważniejszych wyników, niż wykonywać większą ilość pracy i osiągnąć gorsze efekty. Warto pamiętać o tym, że praca jaką włożymy nie jest ważna. To co jest najważniejsze to efekt końcowy jaki osiągamy. Jarek w przygotowanie lekcji włożył dużo pracy, co jednak nie przyniosło pożądanych efektów. Tomek natomiast, który zastosował się do zasady 80/20, przy znacznie mniejszym nakładzie pracy osiągnął lepszy efekt końcowy. Morał z tego płynie taki, że należy pracować nie ciężko a mądrze, a zastosowanie się do zasada 80/20 doskonale nam w tym pomoże

Licencja: Creative Commons
4 Ocena