Jesteś osobą młodą podejmującą się swojej pierwszej pracy?.
Jeśli tak to koniecznie przeczytaj ten artykuł w którym dowiesz się jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej i zdobyć pracę o którą się starasz.  

Miłego czytania :)

Data dodania: 2009-09-22

Wyświetleń: 3218

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Być może jesteś już osobą pełnoletnią, która ma zamiar podjąć się pracy, aby zwiększyć co nieco ilość pieniędzy w swoim budżecie. Doskonale wiesz, że to w jaki sposób wypadniesz na rozmowie kwalifikacyjnej może zadecydować, o tym czy twój potencjalny pracodawca podejmie się tego aby cię zatrudnić czy też nie.

Pytanie tylko co i jak robić , aby dobrze wypaść i zdobyć pracę o którą się starasz? W tym artykule znajdziesz wiele cennych informacji ,które dzięki wcieleniu w życie, pomogą ci zdobyć pracę o którą się ubiegasz. A więc przejdźmy do szczegółów .

Dzień przed rozmową:

Przejrzyj dokładnie stronę internetową firmy w której masz zamiar pracować. Zapamiętaj datę jej powstania i nazwisko założyciela , a także ofertę firmy. Jeśli na stronie widnieją aktualności z jej życia to przejrzyj je z „grubsza” i zapamiętaj najważniejsze fakty. Znajomość tych informacji pozwoli ci zrobić dobre wrażenie na rekrutujących podczas rozmowy. Wyobraź sobie jak mile zaskoczeni mogą być rekrutujący, gdy ty błyśniesz wiedzą na temat firmy.
Czasem może się zdarzyć (a zwłaszcza w mniejszych firmach) że osobą odpowiedzialną za rekrutację jest Prezes firmy. W takiej sytuacji postaraj się zdobyć co nieco informacji o nim np.: Jakie są jego zainteresowania, jak budował firmę etc. . Możesz te informacje wykorzystać w rozmowie jeśli nadarzy się do tego okazja, dzięki czemu zrobisz niesamowite wrażenie na potencjalnym szefie.

Następnie przygotuj sobie listę potencjalnych pytań jakie mogą zostać ci zadane, po czym wypisz na kartce odpowiedzi na nie. Takie pytanie jak „Dlaczego Pan/Pani wybrała naszą firmę/ofertę ?” To standard który towarzyszy niemal każdej rozmowie kwalifikacyjnej. I tutaj warto zapamiętać jedną rzecz. W odpowiedzi na to pytanie nie mów tylko i wyłącznie o tym, co ty pragniesz osiągnąć dzięki tej pracy. Wyjdź poza schemat i zaskocz pracodawcę, mówiąc to co oni mogą zyskać dzięki temu, że zatrudnią ciebie. Np. zamiast : „Wybrałem tą ofertę ponieważ chcę dużo zarobić etc.” Powiedz „Wybrałem tą ofertę ponieważ myślę że mogę się przydać waszej firmie . Jestem młody i energiczny dzięki czemu będę wykonywał sprawnie i efektywnie zlecone mi obowiązki. Chciał bym również aby taka firma jak ta, która funkcjonuje od xxxx roku, działała dalej na rynku tak sprawnie jak teraz i mogła cieszyć klientów swoimi wspaniałymi produktami/usługami, a ja mógłbym się przyczynić do tego aby firmie wiodło się dalej tak dobrze jak teraz poprzez sprawne , efektywne i solidne wykonywanie zlecanych mi obowiązków.”. Taka odpowiedź na pewno zostanie lepiej odebrana przez pracodawcę, a niżeli odpowiedź w której będziesz wymieniał tylko to, co ty możesz zyskać dzięki danej pracy.
Zadbaj o swój wygląd! Nie musisz się ubierać elegancko na rozmowę kwalifikacyjną, no chyba że jesteś w gronie potencjalnych prezesów lub menadżerów (ale na to chyba jeszcze trochę za wcześnie ). Ważne jest to aby twój strój i wizerunek był odpowiedni do miejsca pracy i wykonywanych obowiązków. Przy wybieraniu ubrań które ubierzesz na rozmowę kwalifikacyjną pamiętaj o tym aby wystrzegać się jak ogień jaskrawych kolorów, natomiast kolory które mogą ci pomóc to zielony i niebieski gdyż wzbudzają one zaufanie, a to jeden z wielu czynników które są ważne podczas rozmowy. Gdy już wybierzesz ubrania które włożysz na siebie następnego dnia, zadbaj o to aby były one przede wszystkim czyste i wyprasowane. Nie zapomnij również o tym aby zadbać o swoją fryzurę, a także o dłonie i paznokcie, oraz ostatnia bardzo ważna rzecz: nie zapomnij o tym, aby twoje buty były czyste i wypastowane. Wiele osób wyrabia sobie na ich podstawie opinię o danym człowieku. Istnieje również takie powiedzenie, że „Wartość człowieka poznaje się po butach”.
Dzień przed rozmową daj sobie spokój z imprezami, bo trzeźwy umysł to podstawa . Połóż się wcześniej spać, jeśli twoja rozmowa kwalifikacyjna odbywa się z rana. Będąc wyspanym będzie Ci się o wiele lepiej myśleć, a myślenie podczas rozmowy jest bardzo istotne . Ponadto zanim położysz się spać, wykonaj jeszcze jedną czynność. Wyobraź sobie jak wychodzisz z rozmowy kwalifikacyjnej szczęśliwy i podekscytowany. To szczęście i ekscytacja towarzyszy Ci dlatego iż zdobyłeś pracę o którą się starałeś.

Połowa sukcesu już za nami

Dzień rozmowy

Przybądź na rozmowę kwalifikacyjną punktualnie na czas, a nawet kilka minut wcześniej. Zwróć uwagę na to ilu ludzi czeka jeszcze na rozmowę, oraz na znaki szczególne miejsca w którym oczekujesz na wywołanie, ponieważ zaraz po tym jak zostaniesz poproszony do pokoju w którym odbędzie się twoja rozmowa kwalifikacyjna, Twój potencjalny pracodawca może sprawdzić Twoją spostrzegawczość i zapytać cię o to, ile osób jeszcze czeka na rozmowę. W momencie przybycia na rozmowę zadbaj o to aby być uśmiechniętym ,oraz o to aby twoja postawa była prosta. Wejdź pewnym krokiem i jeśli Twoim potencjalnym pracodawcą okaże się mężczyzna, pamiętaj o zdecydowanym uścisku dłoni, który niejako mówi o tobie, że nie tylko jesteś pewną siebie osobą, ale na dodatek posiadasz silny charakter.
Usiądź wygodnie i unikaj krzyżowania rąk i nóg, gdyż może to świadczyć o tym że jesteś osobą zamkniętą w sobie. Jeśli zostanie Ci zaproponowane coś do picia, nie odmawiaj lecz odpowiedz „tak poproszę„. Łyk wody bądź napoju może się przydać w momencie, gdy zostanie ci zadane trudne pytanie na które będziesz potrzebował chwili zastanowienia. Jeśli któreś z pytań sprawi ci trudność, wykaż się empatią i pomyśl o tym, co Twój potencjalny pracodawca chciałby usłyszeć w odpowiedzi na konkretne pytanie. Pamiętaj o tym aby być wyluzowanym i pewnym siebie podczas rozmowy.

Tak więc jeśli się zastosowałeś do wyżej wymienionych rad możesz być pewny o to, że praca, o którą się starasz, będzie należeć do Ciebie.

I tym jakże optymistycznym akcentem pragnę zakończyć ten artykuł,równocześnie życząc Ci powodzenia na rozmowie kwalifikacyjnej.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena