Zapewne chciałbyś się dowiedzieć ja dobrze napisać Curriculum Vitae. Ten dokument otworzy przed Tobą wrota kariery. Jednak jest jeden warunek. Jaki?? No taki że trzeba go napisać świetnie. Musi wzbudzić podziw u twojego przyszłego szefa. Dobrze napisane CV pokaże twojemu nowemu pracodawcy, że nie ma do czynienia z byle jaką osoba.

Data dodania: 2010-08-10

Wyświetleń: 2933

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Może to wytworzyć super klimat, atmosferę miedzy wami. Ten jednostronicowy dokument będzie szedł z Tobą przez cala karierę pracownika. To będzie twoja swego rodzaju wizytówka na cale życie. Dlatego proponuje Ci teraz skupić się. To jest podstawa. Musisz zgłębić się w swoja przeszłość. Przypomnieć sobie to co robiłeś wcześniej. Jak już wspomniałem jest to jedna z najtrudniejszych ale jakże ważnych czynności życiowych. Dlatego ja chciałbym ci pomóc jak tylko dam rade. Odszukałem wiele stron na ten temat, przeczytałem ogromna ilość blogów. Oglądnąłem wiele filmów dotyczącej tej kwestii. Stwierdziłem ze jest to problem rozchwytywany na wielka skale. Chcę tą całą moją wiedzę jaką nabyłem przez ten czas przelać na monitor komputera. Chciałbym aby ta książka była spełnieniem twojego marzenia jakim niewątpliwie jest Curriculum Vitae. Zrobiłem to w zupełności dla Ciebie. Będę teraz twoim dobrym duchem w podjęciu bardzo trudnego zadania. To wszystko po to abyś to Ty odnosił sukcesy zawodowe. Bo nie zdziw się, ze jeżeli twój szef zobaczy ten świetnie napisany życiorys to wpłynie on na wasze relacje.

Uwierz mi, ze ja ci to zagwarantuje. Ty tylko to przeczytaj.

Z tego kilkustronicowego poradnika dowiesz się więcej niż wszystkie inne poradniki, filmy video, blogi razem wzięte. Jak zdążyłem się przekonać istnieje wiele stron internetowych na ten temat. Jednak po przeczytaniu większości doszedłem do wniosku, że są one niekompletne i niezrozumiałe. Takie właśnie informacje nie doprowadzą Cię do celu napisania eleganckiego CV. Dodatkowo stracisz swój bezcenny czas. Wszystko przez to, że dostarczono Ci informacje nieprecyzyjne.

Nie chciałbym Cię zanudzać tymi filozofiami. Niestety taka jest rzeczywistość i trzeba temu sprostać. Bo jak sam wiesz w życiu jest wiele bardzo ważnych etapów. Jest etap uczenia się w szkole podstawowej. Następnie gimnazjum, potem szkoła wyższa, na końcu studia. Ten etap można nazwać etapem uczenia się. Ty już skończyłeś ten odcinek. Przeszedłeś do następnego poziomu. Dużo trudniejszego. Mianowicie pracowania i zarabiania na własne życie. Uświadamiasz sobie teraz, że CV to bardzo ważna sprawa? No właśnie. Dlatego musisz się w to wczuć, bo inaczej nic z tego nie będzie.

Wiesz co może tyle tytułem wstępu. Teraz zaczniemy od informacji co to w ogóle jest takiego CV.

Curriculum Vitae- z języka łacińskiego słowa te oznaczają bieg życia, przebieg życia. Jest to życiorys zawodowy. Innymi słowy jest to dokument w którym się prezentujemy, a także ukazujemy swoje osiągnięcia, a także nabyte zdolności. Rozróżniamy trzy układy CV:

układ chronologiczny

układ celowy

układ funkcjonalny

Na razie objaśnię po krótce te trzy układy. W szerszym zakresie napisze o tym w dalszej części książki.

Układ chronologiczny 

O tym układzie nie ma wiele do powiedzenia. Chodzi w nim głównie o to, że wszystko piszesz po kolei. Piszesz od najmłodszych lat do najstarszych. Jedynie uważaj przy tym jak opisujesz swoje wykształcenie. O tym powiem ci później.

Układ celowy

W tej części CV piszesz o swojej wizji przyszłej pracy.

Układ funkcjonalny

Tutaj bardzo ważne jest to żebyś szczegółowo wyjaśnił swoje kompetencje, osiągnięcia, przebieg pracy.

Po jednym zdaniu wyjaśniłem ci te trzy części. Szerzej poznasz je w dalszej części.

Jako ciekawostkę powiem ci ze w Stanach Zjednoczonych, w kanadzie, na Filipinach i w Rosji zamiast Curriculum Vitae używa się pojęcia „resume”.

Na dodatek, w Ameryce Północnej używane jest prostsze określenie, a mianowicie „biodata”.

Teraz przejdźmy do konkretów

Teraz szczegółowo opisze ci to co powinieneś napisać w CV, aby odnieść sukces. Na początku oczywiście piszesz swoje dane osobowe, czyli:

imię

nazwisko

adres zamieszkania

numer telefonu (zalecane)

adres e-mail (zalecane)

wiek

Pod tymi danymi piszesz swój cel zawodowy jaki chcesz osiągnąć. Pamiętaj, to jest bardzo ważne.

W prawym górnym rogu umieść swoje zdjęcie. Tylko zapamiętaj, to nie może być zdjęcie z wakacji. Również nie może być to zdjęcie z kolegami z zabaw, imprez. Musi to być zdjęcie poważne, takie jak do legitymacji, albo do dowodu osobistego.

Następnie przechodzisz to pisania o swoim wykształceniu.

I tu jest pewien myk. Nie pisz o nim chronologicznie. Musisz to napisać w odwrotnej kolejności.

Chodzi o to, ze najpierw piszesz o ukończonych studiach, a następnie przechodzisz do niższych partii jak technikum czy liceum. Kolejnym etapem pisania Curriculum Vitae jest opis swojej wcześniejszej pracy. Opisujesz swoje stanowisko, a także co najważniejsze piszesz o swoich osiągnięciach. Możesz także wspomnieć o doświadczeniu jakiego nabyłeś pracując tam. To również jest ważna rzecz. Twój nowy szef musi wiedzieć jakie masz doświadczenie, czego jeszcze musisz się nauczyć a co już umiesz. Na ten temat pisz jak najwięcej. To się przyda. Wspomnij również o obowiązkach jakie musiałeś mieć we wcześniejszej pracy.

Dodaj również wzmiankę o swoich umiejętnościach dodatkowych. Są to miedzy innymi języki obce w stopniu podstawowym albo rozszerzonym. Możesz również wspomnieć o przebytych kursach, szkoleniach, czy jakiś innych seminariach. Dostaniesz za to dodatkowego plusa od pracodawcy. Pisz o znajomości z komputerem. W dzisiejszych czasach PC to bardzo powszechna rzecz. Myślę, ze w tej kwestii nie będziesz miał żadnych problemów. Dzisiaj każdy ma komputer, a co za tym idzie w mniejszym czy większym stopniu zna się na tej rzeczy. Wspomnij jakie znasz programy komputerowe. To bardzo ważne, jeżeli chcesz pracować za biurkiem, jak nie najważniejsza. Bo w tych czasach żaden pracodawca nie przyjmie osoby na odpowiedzialne stanowisko bez znajomości jakichkolwiek programów komputerowych. Bo co to za, np analityk finansowy, który za pomocą programu komputerowego nie umie czegoś obliczyć.

Pod koniec swojego życiorysu myślę, że dobrze by było napisać o swoich silnych stronach. W roli na przykład analityka finansowego powinieneś być bardzo sprawny i efektywny. To co robisz musisz robić z całego serca. Zastanów się i znajdź w sobie kilka takich cech, które twój przyszły szef w tobie doceni. Bo jeśli twoje CV zostanie przyjęte, to będziesz sobie w nowej pracy musiał poradzić. Zapewniam Cię, że to łatwe nie będzie. Na każdym kroku będziesz musiał konkurować z kimś. Będzie to swego rodzaju „wyścig szczurów”. Ten kto jest najlepszy ten wygrywa i to ten zgarnia wszystko. Pozytywne cechy będą Ci bardzo potrzebne wiec się skup i znajdź je w sobie. Myślę, ze sprostasz temu działaniu. Każdy ma w sobie coś pozytywnego. Każdy ma taką cechę charakteru dzięki której dojdzie do upragnionego celu. Ty ją również na pewno masz. Musisz tylko w siebie uwierzyć. Nie bój się napisać jaki jesteś z charakteru i co Cię najbardziej cechuje. Wszędzie trzeba być odważnym, a na pewno pisząc Curriculum Vitae.

Reasumując:

napisałeś już swoje dane, kim w ogóle jesteś

potem kim byś chciał być

opisałeś swoje wykształcenie

dodatkowe informacje i swoje silne strony

Zapomniałbym o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Chodzi mi o klauzule ze zgodą na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Brzmi ona tak:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Ustawa z dn. 29.08.97 o Ochronie Danych Osobowych, Dz. Ust. Nr 133 poz. 883.” 

Nie zapomnij o tym!!!!!

Podsumowując:

- przedstawiłeś się, twój przyszły szef zna twoje dane osobowe, ma z Tobą kontakt

- wie jaki jest twój cel w pracy

- zna twoje wykształcenie, wie to co osiągnąłeś ma spory czas nauki i wielu wyrzeczeń

- zna twoje doświadczenie zawodowe

- jakie masz dodatkowe umiejętności oraz mocna strony

Teraz chciałbym Ci opisać parę sytuacji, które nie mogą się zdarzyć podczas twojego pisanie. Mianowicie chodzi mi tu o najczęstsze błędy jakie popełniają młodzi ludzie którzy bardzo chcą ale nie umieją. Uważaj na takie przypadki, bo one mogą cie jedynie pogrążyć. Stracisz szansę na prestiż oraz większą szanse na prace.

Częstymi błędami są:

-brak profilu zawodowego

Jak już wyżej wspomniałem musisz napisać na jakim stanowisku chcesz pracować. Twój pracodawca nie będzie wiedział co z Tobą zrobić. W ostateczności wyjdzie tak, że jako osoba po studiach wyższych, kursach, szkoleniach będziesz pracował jak po zawodowce. Dla swojego dobra pamiętaj o tym.

-nie pisz głupot

Twojego szefa interesuje tylko to gdzie chcesz pracować, jakie masz wykształcenie oraz gdzie wcześniej pracowałeś. Inne informacje oczywiście oprócz tych co już je tutaj zawarłem mogą Cię jedynie oddalić od przyszłej pracy.

-zdjęcie

To bardzo ważna rzecz. Zdjęcie powinno być profesjonalne, np takie jak do paszportu bądź do legitymacji. Nie dawaj zdjęcia ze swego rodzaju imprez, zabaw z kolegami. Musisz ukazać swój wizerunek w jak najlepszym świetle. Nie możesz brudzić go jakimiś beznadziejnymi obrazkami.

-błędy ortograficzne

Nie zapomnij o tym. Może i twoje CV na pierwszy rzut oka jest eleganckie. Ale gdy weźmie go do ręki osoba, która ma Cię przyjąć do pracy i zobaczy błąd na błędzie to już nie będzie tak różowo. Błędy ortograficzne sprawią, że osoba czytająca ten życiorys po prostu Cię wyśmieje. Może sobie pomyśleć, że znajomość komputera masz świetnie opanowaną a nie znasz ortografii. Jeśli jest aż tak źle powinieneś pracować ze słownikiem ortograficznym. Myślę, że to powinno pomóc. Wtedy twoje CV będzie po prostu piękne. Twój szef zobaczy w Tobie to, że nie urwałeś się z choinki. Ortografie mamy załatwioną. Teraz zajmiemy się kopiami z internetu. Jest to głupia i wydaje mi się nie przemyślana decyzja. Uświadom sobie to, że to jest twój życiorys. Nie możesz odpisywać od kogoś co robił w swoim życiu. Jeśli tamten ktoś studiował a ty nie to nie możesz tego skopiować. Po prostu masz problem. Miałeś wiele czasu, aby iść na studia i mieć lepsze wykształcenie. Teraz ci to już nie pomoże. Nawet tak heroiczna walka o lepsze CV.

-brak opisu stanowiska

Opisz ten zawód jaki będziesz spełniał. Kim chciałbyś stać się w przyszłości. Nie wiedza na ten temat tylko pogarsza sprawę. Zastanów się co chcesz robić w swoim życiu a następnie przelej to na papier. Nie ma nic prostszego.

-zbytnia kreatywność

Dobrze jest być w życiu kreatywnym. Jednak zbytnia kreatywność niestety się nie opłaca. Chodzi mi tu głownie o styl pisania. Są rzeczy gdzie się pisze mniej, a są również rzeczy gdzie się pisze więcej. Curriculum Vitae to taki nie typowy dokument gdzie się pisze mniej ale za to tak żeby to wyglądało obszernie. Podstawowa zasada to pisanie nie więcej jak jedną stronę A4. Tyle w zupełności wystarczy. Uwierz mi. Pisanie kilku stron się nie opłaca i jest po prostu nie potrzebne. Już wiesz co twój szef potrzebuje wiedzieć aby Cię zatrudnić. Jeśli twój przyszły szef zobaczy popisane jakieś głupoty, to odechce my się czytać tych bohomazów i wyśle cie z torbami. Nie pisz bardzo szczegółowo tego co robiłeś we wcześniejszej pracy, np że zmywałeś naczynia, albo ze sprzątałeś. Jest to po prostu zbędne. Oddali Cię od twoich marzeń. Przez taką właśnie nadmierną kreatywność może się to wszystko źle dla Ciebie skończyć.

-kłamstwa w dokumencie

Staraj się tego unikać. Jak dobrze wiesz kłamstwo ma krótkie nogi. Prędzej czy później wszystko się wyda. Wyobraź sobie jak się będzie czuł twój szef. Teraz wyobraź sobie jak Ty się będziesz czuł. Moim zdaniem będą to chyba Twoje najgorsze chwile w życiu. Daj sobie spokój z kłamstwami i pisz tylko prawdę. Może nie będzie ona aż tak kolorowa jak byś sobie życzył, ale będzie to prawda.

Na koniec chciałbym napisać dla Ciebie kilka słów o estetyce tego dokumentu. Jest to papier, przepustka do lepszego finansowo świata. Dlatego nawołuje już chyba po raz setny, potraktuj go bardzo poważnie. Chcę Ci przez to powiedzieć abyś pisał bardzo, ale to bardzo estetycznie. Ma to wyglądać jak dokument państwowy a nie jak kawałek papieru. Bądź mistrzem w tym co robisz. Ale uważaj, już Cię przed tym ostrzegałem, nie bądź zbyt kreatywny, bo to Cię zgubi. Nie przynieś przypadkiem jakieś poplamionej kartki. Bo zapewniam Cię, że to będzie koniec Twojej kariery.

Wiesz co to może tyle na temat Curriculum Vitae.

Mam nadzieję, że uświadomiłem Ci, że stoi przed Tobą wielkie wyzwanie. Napiszesz CV tak jak Ci pokazałem to będziesz mógł się liczyć z ogromnym prestiżem. Wystarczy, że będziesz się kierował tymi wskazówkami które Ci tu ukazałem. Nie rób niczego na własną rękę. To się może źle dla Ciebie skończyć. Jeśli napiszesz poprawnie CV uczynisz ogromny krok w kierunku dalszego kształcenia się oraz dalszych możliwości jakie na Ciebie czekają. Nabierzesz więcej doświadczenia. Mam nadzieję, że mnie nie zawiedziesz w swoich poczynaniach. Można powiedzieć, że jeśli Tobie się uda to mnie tez się uda. Nie myślę nawet, że to nie wypali. Wiem, że to wyjdzie i Ty również powinieneś podchodzić z takim nastawianiem.

Pamiętaj, zawsze w życiu trzeba być optymistą.

"Optymista nie zajmuje się szukaniem błędów, stara się do nich nie dopuścić. Optymista nie marnuje czasu na opisywanie ciemności, stara się jak najszybciej zapalić świecę. Optymista jest dalekowzroczny: w czasie zimy myśli o rozkwitających kwiatach." PINO PELLEGRINO

Licencja: Creative Commons
2 Ocena