Niewielu z nas zdaje sobie sprawę jak poprawnie prowadzić dialog. Tymczasem chyba nie znajdzie się tu osoba, która pamiętałaby dzień ze swojego życia bez rozmowy z drugim człowiekiem. Istnieje kilka zasad dialogu. Znajdziesz je w tym artykule. Poznaj je i stosuj w swym życiu, a będziesz pozytywniej odbierany przez otoczenie.

Data dodania: 2009-10-07

Wyświetleń: 298

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Będziesz mógł świadomie stwierdzić, że potrafisz rozmawiać, gdy spełnisz kilka warunków prowadzenia poprawnego dialogu.

W czasie rozmowy nie należy zachowywać zbytniego dystansu w stosunku do rozmówcy. Ważnym czynnikiem w rozmowie jest umiejętne modulowanie głosem. Dzięki niemu możesz skupić uwagę słuchacza na wypowiedzianych słowach. Pamiętaj, aby okazać szacunek i sympatię. Te dwa elementy pomogą Ci otworzyć rozmówcę. Musisz wiedzieć, że dialog to nie tylko wyrażenie swoich myśli. Naucz się słuchać drugiej osoby, bądź zainteresowany i okazuj to rozmówcy. Z pewnością odwzajemni się tym samym. Możesz udzielać rad, podpowiedzi, ale nie w sposób narzucający. Jest jedna rzecz, o której koniecznie trzeba pamiętać w czasie rozmowy. Staraj się używać właściwych słów. Bądź świadom, że słowo źle użyte może zablokować rozmówcę. Rozmawiając o sprawach, które powinny pozostać między wami, zapewnij że wszystko, co zostało powiedziane, będzie zachowane w tajemnicy. Jeśli będziesz chciał zadać pytanie postaraj się wyczuć odpowiedni moment ku temu. Widząc, że rozmówca żywiołowo mówi na dany temat nie przerywaj mu. Jeszcze jedno, nie patrz na zegarek! Może to zostać odebrane jako oznaka znudzenia.

Wydaje nam się, że zainteresowanie sprawami innych ludzi to strata czasu. Myślimy, że to my mamy najwięcej problemów i kłopotów na głowie. Jednak nasze życie będzie szczęśliwe tylko wtedy, gdy otworzymy się na sprawy innych ludzi i przestaniemy ich lekceważyć. Wystarczającym argumentem przemawiającym za tym, że powinniśmy dwa razy więcej słuchać niż mówić jest to, iż posiadamy dwoje uszu a jedne usta.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena