Światowy Dzień Serca powstał dzięki Światowej Federacji Serca, pozarządowej organizacji z siedzibą w Genewie. Dzień ten obchodzony jest w ponad 100 krajach już od 2000 roku a wspomagają go Światowa Organizacja Zdrowia, UNESCO oraz UNICEF. W obchodach biorą także udział szpitale, kliniki, uniwersytety, akademie medyczne, szkoły pielęgniarskie i wiele prywatnych osób ze wszystkich kontynentów.
W Polsce Światowy Dzień Serca obchodzony będzie już po raz ósmy, a główne uroczystości tegorocznego Dnia Serca odbędą się na wrocławskim rynku. W czasie imprezy będzie możliwość wykonania podstawowych badań profilaktycznych - pomiaru cholesterolu całkowitego, obliczeniu ryzyka zgonu - SCORE, obliczenie wskaźnika masy ciała oraz pulsoksymetrii. Oprócz tego eksperci, kardiolodzy i dietetycy, będą przekazywać ważne informacje na temat promocji zdrowia, aktywności fizycznej i zdrowej diety.
Najnowsze ogólnopolskie badania prowadzone przez Instytut Kardiologii w Warszawie wykazały że ponad 40% dorosłych należy do grupy ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, a większości zgonów spowodowanych tymi schorzeniami można uniknąć. Dlatego, w trosce o zdrowie wszystkich Polaków, Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii z Zabrza, założona przez Prof. Z. Religę wspólnie z Grupą Gospodarczą Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii (GGFRK) stworzyła projekt profilaktyki „Siła Serca" - nowatorski program aktywnego pozyskiwania funduszy na rzecz projektów badawczych Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii oraz szeroko rozumianą profilaktykę zdrowotną, szerzenie wiedzy i budowanie społecznej świadomości konieczności dbania o zdrowie. Ważnym zadaniem, realizowanym przez GGFRK jest promowanie aktywnego, zdrowego trybu życia, uprawiania sportów i racjonalnego odżywiania się jako najskuteczniejszej profilaktyki chorób serca. Dlatego, wspólnie z naukowcami, zostały opracowane produkty, zawierające specjalne mikroelementy oraz substancje poprawiające ogólny stan zdrowia i naturalną odporność organizmu, a w konsekwencji zmniejszające podatność na infekcje będące często przyczyną powikłań w postaci niewydolności mięśnia sercowego. Produkty te zostały opatrzone znakiem „Siła Serca" i są rekomendowane przez Fundację jako produkty prozdrowotne, korzystnie wpływające na nasz organizm. Wśród produktów polecanych przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii znajdują się m.in. sól Zdrowy Wybór z obniżoną zawartością sodu wzbogacona w magnez i potas, znana nie od dziś margaryna Benecol obniżająca cholesterol, płatki owsiane i przekąski Elovena, makaron z amarantusem Sulma, ciasteczka owsiane Mamut, sole i solanki Zabłocka, preparat wzmacniająco-regenerujący Tołpa Immuno Complex, poprawiający krążenie Aronox oraz Krople nasercowe z Apteczki Babuni firmy Farmina.
Światowy Dzień Serca to doskonały moment na to, aby zmienić swój styl życia i swoje kulinarne nawyki na zdrowsze a nasze serce na pewno odwdzięczy nam się swoim rytmicznym biciem.