Czy startup założony przez kilkunastolatków może zmienić oblicze nie tylko polskiego Internetu, ale także całej gospodarki? Wydaje się to mało prawdopodobne, ale czy jest niemożliwe? Świat bez pieniędzy to pomysł, któremu na pewno warto się przyjrzeć.

Data dodania: 2009-09-20

Wyświetleń: 1935

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Internetowy startup Opchaj.pl dodał możliwość zakładania profili firmowych. Ten niby drobny szczegół dużo zmienia na tej bardzo skromnej stronie. Pomysł młodych, bo zaledwie kilkunastoletnich chłopców wydawał się być tylko sposobem na wymianę starych nie potrzebnych przedmiotów zagracających mieszkanie na inne stare przedmioty tymczasem dzięki drobnej zmianie obecnie przeistacza się w nowoczesną platformę barterową.

Profil firmowy pomyślany jest dla przedsiębiorstw, które cenią barter, jako efektywny sposób pozyskiwania klientów lub nie mają innej możliwości. Warto, bowiem pamiętać, że barter uratował już nie jedną firmę przed bankructwem. Dzięki wymianie towaru na walutę barterową firmy często odzyskują płynność finansową w najbardziej krytycznych momentach swej działalności. Nawet kryzys światowy można złagodzić dzięki posiadaniu płynności barterowej. O korzyściach z przynależności do platformy barterowej można by książkę napisać.

O to kilka prostych przykładów. Jeśli na magazynie masz towar a brakuje ci pieniędzy to barter może być dobrym pomysłem na rozruszanie firmy. Jeśli organizujesz wycieczkę, ale nie sprzedałeś kilku miejsc to możesz wozić puste fotele lub wypełnić je ludźmi, którzy zapłacą swoją usługą lub towarem. Podobno w ten sposób niektóre linie lotnicze zapełniają puste miejsca w samolotach. Zamiast siedzieć i czekać na klienta możesz wykonać usługę w systemie wymiany pośredniej. Według różnych źródeł udział barteru w światowym handlu to aż 30%.

Szczegółowa analiza tego tematu prowadzi do wniosku, że wszystko, co robimy za pieniądze faktycznie służy zdobyciu dóbr materialnych lub usług. Pieniądze są tylko pośrednikiem ułatwiającym nam dokonanie wymiany naszej pracy na inne pożądane przez nas dobro. Niestety pośrednik ten ma sporo wad a do największych należy zaliczyć inflację, czyli ciągły spadek wartości. Inflacja sprawia, że gromadzenie pieniędzy przypomina nalewanie wody do dziurawego zbiornika. Ma to sens pod warunkiem, że potrafimy nalać wody więcej niż w tym samym czasie jej ubywa przez dziurę. Dla wielu osób jest to syzyfowy wysiłek i dlatego nigdy nie dorobią się majątku. Z tego też powodu wielu dochodzi do wniosku, że lepiej inwestować w towar i tu pojawia się platforma wymiany barterowej.

Na czym polega wyjątkowość Opchaja? Mimo że w Polsce są inne platformy barterowe to jednak na żadnej innej nie można dokonać transakcji automatycznie i w dodatku bezpłatnie. Najbardziej popularną platformą o zbliżonych możliwościach jest bartersystem.pl Jest jednak przeznaczony tylko dla firm i w dodatku płatny. Płaci się za rejestrację, roczną aktualizację i każdą transakcję, w której dodatkowo musi być zaangażowany koordynator. System jest, więc mocno ograniczony dla zwykłych Internautów, kosztowny i całkowicie nieautomatyczny. Inna platforma to barter24.pl. W niczym jednak nie przypomina ani nawet nie zbliża się możliwościami do Opchaja. Jest tylko i wyłącznie miejscem do umieszczenia ogłoszenia, że firma X chętnie się czymś wymieni, nie ma, więc tam żadnej konkretnej oferty ani żadnej automatyzacji transakcji. Są też firmy podobne gdzie można wymienić książki, płyty a nawet oddać coś za darmo, ale żadna z tych stron nie ma profilu dla firm, więc nie można mówić o barterze.

Na świecie są różne platformy barterowe, ale nie spotkałem żadnej, która byłaby jednocześnie przeznaczona dla firm i osób indywidualnych, byłaby bezpłatna a transakcje przeprowadzała w sposób automatyczny. Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że ten pomysł jest unikatowy na skalę światową, choć przyznaje, że dziś nie robi wielkiego wrażenia. Pamiętajmy jednak, że obserwujemy coś, co istnieje dopiero od kilku tygodni.


Czy jednak młodzieńczy Opchaj.pl zawojuje polski rynek barterowy? Czas pokaże. Jeśli pomysł spotka się ze zrozumieniem i aprobatą polskich internautów i przedsiębiorców to sukces może być tak duży, że po raz pierwszy amerykanie będą kopiować nasz pomysł a nie odwrotnie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena