Drzewo Manuka występujące wyłącznie w Nowej Zelandii i Australii od wieków było szeroko wykorzystywane przez rdzennych osadników. To właśnie Maorysi i Aborygeni odkryli lecznicze właściwości różnych części tej egzotycznej dla nas rośliny.

Data dodania: 2009-09-16

Wyświetleń: 2822

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Drzewo Manuka występujące wyłącznie w Nowej Zelandii i Australii od wieków było szeroko wykorzystywane przez rdzennych osadników. To właśnie Maorysi i Aborygeni odkryli lecznicze właściwości różnych części tej egzotycznej dla nas rośliny. Obecnie z tej niezwykłej rośliny o silnych właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych otrzymuje się dwa główne produkty olejek i miód.

Z liści drzewa Manuka otrzymywany jest w procesie destylacji silny antyseptyk - olejek Manuka. Natomiast z białych, pachnących i pełnych nektaru kwiatów pszczoły produkują ciemny gęsty miód.

Nowozelandzki Miód z krzewu Manuka ma wszechstronne zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń. Używany jest jako środek przeciwzapalny, lekarstwo na szerokie spektrum chorób żołądka   i dolegliwości jelitowych oraz skuteczny środek antybakteryjny na rany  i oparzenia. Jest pomocny przy leczeniu oparzeń, stanów zapalnych skóry, trądziku, niektórych infekcji grzybiczych oraz działają wspomagająco na bóle stawów, mięśni i artretyzmie. Używa się go do kuracji na osad kamień nazębny i zapalenie dziąseł. Pomaga w złagodzeniu bólów gardła. Jest niezwykle skuteczny w walce z gronkowcem złocistym, nowotworami, wyraźnie wzmacnia ogólny stan zdrowia oraz samopoczucia pacjenta.

Statystyki wskazują, że około 20% populacji doświadcza chorobowych zmian skóry, odkrycie przez naukowców leczniczych właściwości miodu z krzewu Manuka ma więc duże znaczenie dla pacjentów z problemami dermatologicznymi. Miód nawilża skórę, łagodzi i zalecza miejsca pęknięte i zniszczone. Istnieją naukowe dowody na to, że miód z krzewu Manuka jest skuteczny w zwalczaniu świądu i bakterii wywołujących chorobowe zmiany skóry (egzemę).

Podobne właściwości antyseptyczne, antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne posiada olejek Manuka. Olejek ten ma zastosowanie między innymi przy: grzybicy skóry i paznokci, opryszczce, wrzodach, skaleczeniach, poparzeniach, oparzeniach, bólach reumatycznych, zapobieganiu infekcjom i ukąszeniom owadów. sforsowanych mięśniach, bólach kości, mięśni i stawów, napięciach nerwowych, zaburzeniach funkcji systemu nerwowego.

Miód i olejek Manuka stosowany jest często  jako główny składnik produktów do pielęgnacji skóry problematycznej. Kosmetyki bazujące na miodzie z manuki, posiadają wszystkie naturalne właściwości, które cechują miód z manuki i idealnie nadają się do pielęgnacji skóry ponieważ jest on źródłem witamin, składników odżywczych i minerałów. Miód jest najsilniejszym naturalnym antybiotykiem, a ponadto doskonale odżywia, leczy i odmładza skórę.

Miód wygładza strukturę skóry, ponieważ posiada naturalne właściwości nawilżające. Zawarte w miodzie antyoksydanty redukują powstawanie wolnych rodników, które wpływają na proces starzenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena