Artykuł prezentuje kilka wskazówek dla przedsięborczych osób, które planują rozpoczęcie własnej działalności. Jak się okazuje bycie własnym szefem, to nie tylko większa swoboda działania, ale także większa odpowiedzialność.

Data dodania: 2009-08-25

Wyświetleń: 3636

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

A więc myślisz o założeniu własnej firmy. Doskonale Cię rozumiem, pełna niezależność, sam sobie jesteś szefem, nikt nie może Cię zwolnić (nawet jak byś chciał). Dodatkowo sam ustalasz wysokość własnej pensji, która cały czas będzie rosnąć wraz z rozwojem Twojego przedsięwzięcia. Najważniejsza jest oczywiście duma, z tego co uda Ci się osiągnąć oraz z jakości którą włożysz w oferowane przez Ciebie produkty i usługi. Zanim jednak przyjdzie Ci cieszyć się z efektów swojej pracy czeka Cię jeden z najtrudniejszych w życiu każdej firmy moment, czyli początek.

Bycie swoim szefem nie zawsze jest super. Jeśli planujesz zatrudnić kilka osób co miesiąc będziesz musiał zmierzyć się z wypłatami. Musisz zawsze dysponować środkami dla swoich dostawców, płacić za sprzęt, wynajem, kredyt, reklamę, podatki ...i wiele innych rzeczy. Najbardziej uciążliwa jest chyba jednak odpowiedzialność za firmę. Konsekwencje Twoich decyzji będą dotyczyć nie tylko Ciebie, ale także osoby pracujące dla Ciebie. Ostatecznie też nigdy do końca nie jesteś swoim szefem. Jeśli nie zaoferujesz swoim klientom, czego od Ciebie oczekują z pewnością odejdą. Dlatego w jakimś sensie klient jest zawsze Twoim szefem.

Aby podołać wszystkim trudnościom musisz dobrze się przygotować zanim rozpoczniesz pracę na własny rachunek. Każdy biznes rządzi się swoimi prawami, jednakże są wskazówki, które zdecydowanie mogą pomóc Ci rozkręcić własny biznes, oto kilka z nich.

1. Musisz mieć pomysł na biznes. Chociaż wydaje się to oczywiste wiele osób chcących rozpocząć pracę na własny rachunek nie ma pomysłu na biznes, a jedynie pragnienie by stać prywatnym przedsiębiorcą i własnym szefem. Taka postawa może mieć wile przykrych konsekwencji.

Na pewno warto wybrać coś w czym dobrze się czujemy i co potrafimy robić. Należy jednak pamiętać, że prowadząc własny biznes najwięcej czasu będzie nam zajmowało właśnie prowadzenie biznesu, które może mieć niewiele wspólnego z właściwą działalnością naszej firmy.

Jeśli nie mamy sprecyzowanych wyobrażeń na temat obszaru, którym chcemy się zajmować powinniśmy się przynajmniej zastanowić w jakiej formule prawnej chcemy rozpocząć działać. Do wyboru mamy indywidualną działalność gospodarczą, spółkę prawa handlowego, osobową lub kapitałową. Od tej decyzji może zależeć bardzo wiele, między innymi źródła, z których będziemy chcieli pozyskiwać środki.

Jeśli biznes, który planujesz założyć jest twoim pierwszym, to osobiście radziłbym poszukanie zaufanego wspólnika. Jego wsparcie i entuzjazm, w momencie którym my mamy wszystkiego dosyć jest naprawdę bezcenny.

2. Musisz mieć plan. I to nie jakiś plan, tylko dobrze przemyślany biznesplan. Dlaczego jest on tak ważny? Po pierwsze jest on niezbędny, jeśli chcemy starać się o dotacje, kredyt, czy środki od inwestorów prywatnych. Biznesplan nie tylko prezentuje naszą wizję dotyczącą prowadzenia biznesu, ale także jak najbardziej precyzyjne wyliczenia dotyczące kosztów prowadzenia działalności.

Jednak nawet jeśli dysponowaliśmy własnymi środkami stworzenie porządnego biznesplanu jest kluczowe dla powodzenia naszego przedsięwzięcia. Biznesplan jest jak kompas, pokazuje kierunek, w którym zmierza firma. Pozwala on również zmierzyć się z wieloma aspektami prowadzenia firmy, zanim staną się realnymi problemami.

Najbardziej istotne informacje, które powinien zawierać biznesplan to analiza rynku, prezentacja produktu/usługi, plan marketingowy, założenia finansowe.

Biznesplan jest na tyle istotnym elementem przedsięwzięcia, ze często zleca się jego wykonie specjalistom. Jeśli jednak nasza przyszła firma nie dysponuje wielomilionowym budżetem, to warto samodzielnie przygotować plan, który będziemy znali i rozumieli od A do Z.

3. Finanse. Teraz kiedy dysponujesz już doskonałym biznesplanem czas rozejrzeć się za pieniędzmi, bez których niestety nie mamy co marzyć o założeniu firmy. Każda działalność ma inne potrzeby. Do funkcjonowania jednej firmy wystarczą dwa komputery, do drugiej potrzebne jest specjalistyczny sprzęt, lokal z wyposażeniem, samochód i wiele innych rzeczy. Opracowując budżet potrzebny do rozruchu musimy wziąć pod uwagę wydatki jednorazowe oraz cykliczne.

Większość małych przedsiębiorstw opiera swój kapitał na rodzinie, przyjaciołach, prywatnych inwestorach lub bankach. Każda z tych form zdobywania funduszy będzie miała inne konsekwencje dla naszego biznesu. Inwestorzy, nie wykluczone, że rodzina i przyjaciele także mogą zażądać udziałów w naszej firmie. Pożyczka z banku oznacza spłatę rat, które mogą poważnie nadwyrężyć budżet firmy.

Obecnie istnieje wiele możliwości pozyskiwania funduszy z Unii Europejskiej. Z pomocy przy zakładaniu własnego biznesu skorzystało w roku 2008 aż 50 tys Polaków. Dotacje biznesowe przyznawane są na różne cele i w różnej formie. Niektóre wymagają wkładu własnego inne mają charakter bezzwrotnej pożyczki.

4. Przejdź do działania. Nareszcie masz za sobą wszystkie formalności i aż palisz się do działania. Czas zarobić jakieś pieniądze, jednak zanim to się stanie najpierw musimy ich sporo wydać. Bez względu na to, czy będzie to opłata za lokal, w którym będziesz przyjmować klientów, czy będą to pieniądze przeznaczone na wypłaty dla pracowników, ew księgowego, czy w końcu podatki pierwszy okres funkcjonowania firmy zawsze będzie oznaczał koszty.

Na koniec.

Twój entuzjazm i zaangażowanie jest kapitałem, którego nie da się przeliczyć na pieniądze. Podejście może odegrać znacząca rolę w sukcesie przedsięwzięcia biznesowego. Określ wartości i cele do których będziesz dążyć, a znajdziesz się na najlepszej drodze do sukcesu.

P.S.

Myślisz, że założenie firmy było trudne. Poczekaj aż będziesz musiał zarządzać swoim przedsiębiorstwem.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena