E-learning to przyszłościowa forma kształcenia obejmująca swoim zasięgiem coraz szersze obszary wiedzy i dyscypliny naukowe. Czy platforma e-learningowa jest alternatywnym narzędziem kształcenia? Zalety i możliwości e-learningu.

Data dodania: 2009-07-17

Wyświetleń: 2646

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Motorem napędowym w w początkowej fazie e-learningu były największe korporacje i przedsiębiorstwa o zasięgu globalnym. Dążenia do wdrożenia maksymalnie wydajnych, efektywnych i przede wszystkim mobilnych technik szkolenia w połączeniu z rozwojem branży IT spowodowały prawdziwy "bum" w dziedzinie e-learningu.

Organizowanie szkoleń dla pracowników (szczególnie dużych korporacji posiadających oddziały zlokalizowane na całym świecie) jest bardzo kosztowne i wprowadza szereg ograniczeń. Dowolna forma kształcenia realizowana w klasycznej formie przez przedsiębiorstwo czy organizację dla swoich pracowników często jest kompromisem między długością trwania (realnymi kosztami), a ilością niezbędnej wiedzy, która powinna zostać przekazana.

Tego typu ograniczenia miejsca, czasu i kosztów nie dotyczą formy kształcenia jaką jest e-learning. Zaletą e-learningu jest nie tylko pokonanie ograniczeń klasycznych form kształcenie, ale również szeroki wachlarz nowych i zupełnie innowacyjnych narzędzi podnoszących skuteczność i szybkość przyswajania wiedzy. Funkcjonalności, które posiada platform e-learningowa i które należy tutaj wymienić to przede wszystkim prezentacje, filmy, obrazy, animacje, możliwość zadawania pytań. Indywidualna możliwość uzyskania odpowiedzi na zadane pytania jest niezwykle komfortowa nie tylko dla pytającego, ale również dla odpowiadającego na pytanie.

Podstawowe zalety e-learningu to:
- niwelacja ograniczeń czasoprzestrzennych
- wzrost szybkości szkolenia
- nieograniczony dostęp do zasobów wiedzy z każdego miejsca na świecie o każdej porze
- indywidualne dostosowanie przebiegu kształcenia do pracownika
- obniżenie kosztów kursów i szkoleń wykorzystujących platformy e-learningowe
- szeroki wachlarz interaktywnych narzędzi

Niewątpliwie e-learning nie jest pozbawiony wad. Nie zawsze platforma e-learningowa jest optymalnym narzędziem do przekazania wiedzy, jednakże obszar zastosowań i badania skuteczności e-learningu jednoznacznie świadczą o słuszności tego rozwiązania. Łatwo to zauważyć patrząc na rosnące zainteresowanie e-learningiem wśród ośrodków naukowo-badawczych, w szkolnictwie wyższym i instytucjach rządowych.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena