Szkolenie zdalne znajduje się obecnie w centrum uwagi każdego profesjonalisty L&D.

Ostatnie wydarzenia na świecie sprawiły, że praca zdalna znalazła się w centrum zainteresowania, ale to tylko przyspieszyło coś, co i tak miało nastąpić, ponieważ z każdym mijającym miesiącem szkolenie zdalne staje się coraz bardziej popularne.

Data dodania: 2022-03-11

Wyświetleń: 377

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

5 ukrytych wyzwań szkolenia zdalnego i jak je przezwyciężyć

Ten sposób szkolenia wiąże się z problemami, które są unikalne dla tego formatu, co może zaskoczyć nawet doświadczonych szkoleniowców. W niniejszym artykule przedstawiliśmy kilka praktycznych porad, które można zastosować, aby przezwyciężyć ukryte wyzwania związane ze szkoleniem zdalnym.

1. Elementy rozpraszające uwagę są wszędzie

Rozproszenie uwagi jest nieodłączną częścią pracy zdalnej, ale staje się to jeszcze większym problemem w przypadku szkolenia zdalnego. Doręczenie paczki lub dziecko wbiegające do „biura” to tylko element rozpraszający, jeśli odpowiadasz na e-maile lub pracujesz nad dokumentem. Ale jeśli jesteś w trakcie sesji wirtualnej lekcji, jest to bardzo uciążliwe dla wszystkich zaangażowanych.

Jak uniknąć rozproszenia

Podczas komunikacji przed-szkoleniowej podkreślaj, że będzie to formalna sesja szkoleniowa i że wymagana jest niepodzielna uwaga. Tak więc osoby biorące udział w zdalnym szkoleniu muszą mieć zarówno wydzieloną, cichą przestrzeń do pracy, jak i zapewnioną odpowiednią opiekę nad dziećmi, jeśli jest taka potrzeba. Zaoferuj pomoc pracownikom, którzy mają trudności z planowaniem lub opieką nad dziećmi.

2. Problemy z planowaniem

Zaplanowanie szkolenia w klasie może wywołać ból głowy - ale zaplanowanie szkolenia zdalnego może stanowić jeszcze większe wyzwanie. Gdy stosowane są rozwiązania mieszane, które wymagają od uczestników angażowania się w wiele synchronicznych i asynchronicznych działań, takich jak e-learning, wirtualna klasa i sesje rejestracji wideo, wszystko to przyczynia się do zwiększenia złożoności.

Jak przezwyciężyć problemy z planowaniem

Dobrze przemyślane podejście do harmonogramu szkoleń da każdemu, kto musi wziąć udział w zdalnej nauce, dostęp do szkolenia we właściwym dniu i godzinie. Ale łatwiej powiedzieć niż zrobić: walka z wieloma arkuszami Excela i łańcuchami e-maili to czas, który możesz poświęcić na usprawnienie treści szkoleniowych.

Jeżeli zdecydujesz się na nauczanie mieszane i korzystasz z LMS, prawdopodobnie będzie mieć on funkcję kalendarza, która pomoże Ci zarządzać i planować wszystkie działania związane ze szkoleniem. Zamiast mieć potwierdzenia uczestnictwa w szkoleniu i inne ważne informacje na wielu różnych platformach, w plikach i arkuszach kalkulacyjnych, LMS z holistycznym kalendarzem organizuje wszystko łatwo i szybko, a także automatyzuje zaproszenia.

Osoby bez LMS powinny skorzystać z funkcji planowania wbudowanych w popularne oprogramowanie do seminariów internetowych oraz funkcji kalendarza w aplikacjach biznesowych. 

3. Słaba jakość treści szkoleń online

To, co dobrze sprawdza się podczas zajęć prowadzonych przez instruktora, nie zawsze sprawdzi się podczas szkolenia zdalnego.

Po niewielkich ulepszeniach, prezentacje wykorzystywane podczas szkolenia prowadzonego przez instruktora mogą sprawdzić się w kontekście wirtualnej klasy, ale w przypadku interaktywnych kursów e-learningowych konieczne będzie ponowne wykorzystanie istniejących treści zgodnie z najlepszymi wzorcami e-learningowymi. 

Jak stworzyć angażujące kursy zdalne

Chociaż należy wziąć pod uwagę szerszy zakres najlepszych wzorców edukacyjnych i metodologii, tworzenie zdalnych kursów online jest czynnością, w której dobrze jest wykorzystać technologię. Nowoczesne narzędzia autorskie wyeliminują ciężką pracę związaną z formatowaniem treści i tworzeniem interakcji, które zaangażują uczniów zdalnych i zachęcą do ukończenia kursu.

Poszukaj narzędzi do tworzenia treści, które zawierają quizy, oceny i symulacje dialogów, a także udostępniają gotowe szablony kursów, które można z łatwością dostosować w celu bardzo szybkiego uruchomienia kursu.

4. Problemy techniczne przerywające szkolenie

Nawet w specjalnie zaprojektowanych salach szkoleniowych może dojść do przerwania sesji z powodu problemów technicznych, a szkolenie zdalne jest jeszcze bardziej na to podatne. Od niestabilnych połączeń internetowych po problemy z oprogramowaniem i dostęp do środowiska szkoleniowego - lista problemów, które mogą wystąpić, jest długa.

Jak się przygotować na wypadek problemów technicznych i jak ich uniknąć

Właściwe przygotowanie znacznie przyczyni się do zminimalizowania prawdopodobieństwa wystąpienia problemów. Jeżeli Twoi uczniowie dokładnie wiedzą, co muszą zrobić - i przetestowali loginy, hasła oraz inne niezbędne informacje przed sesją - wszystko powinno się udać. Dobrym pomysłem jest też rozpoczęcie sesji trochę wcześniej i pozostawienie dodatkowego czasu, w trakcie którego rozwiązane zostaną wszelkie problemy z logowaniem lub dostępem do sesji.

W przypadku wirtualnej lekcji z więcej niż 5 uczestnikami zaleca się również posiadanie drugiego moderatora, który będzie odpowiadał na pytania i rozwiązywał problemy techniczne za pośrednictwem czatu i poczty e-mail, aby nie przerywać zajęć.

Jeżeli prowadzisz szkolenia w zakresie oprogramowania, upewnij się, że powiadomiłeś pomoc techniczną i jest ona dostępna pod telefonem.

5. Uczniowie zostają w tyle

W sali szkoleniowej możesz monitorować uczniów i dostosowywać tempo do każdego, kto potrzebuje dodatkowego czasu. W wirtualnej klasie nie masz takiej możliwości, więc niebezpieczeństwo polega na tym, że uczeń będzie milczeć lub „robić dobrą minę do złej gry” i wyjdzie ze szkolenia przygnębiony, sfrustrowany, nie przyswajając żadnej wiedzy - nie jest to oczywiście dobre.

Stwórz środowisko oferujące wsparcie

Przygotuj się na zwycięstwo, dostarczając szczegółowe informacje na temat tego, jak można uzyskać dostęp do szkolenia, zadawać pytania i jak działa oprogramowanie. Podaj również szczegółowe informacje o tym, jak uzyskać pomoc, jeśli będzie ona potrzebna na dowolnym etapie komunikacji.

Na początku sesji wyjaśnij, w jaki sposób uczestnicy mogą zgłaszać wątpliwości za pomocą „podnoszenia ręki” lub innej podobnej funkcji. Rozważ też posiadanie współprowadzącego, który będzie odpowiadać na pytania online i rozmawiać bezpośrednio z uczniami, którzy z jakiegokolwiek powodu mają trudności z nadążaniem za grupą.

Podsumowanie

Szkolenie pracowników na odległość wiąże się z wieloma wyzwaniami i może być szczególnie problematyczne dla szkoleniowców przyzwyczajonych do środowiska ILT, którzy po raz pierwszy muszą przejść na nauczanie zdalne. Kluczem do przeprowadzenia dobrego szkolenia jest właściwe planowanie i przygotowanie, a nauczanie zdalne nie stanowi wyjątku od tej reguły. Poświęcając odpowiedni czas na planowanie i informowanie uczestników, możesz uniknąć niektórych ukrytych wyzwań związanych ze szkoleniem zdalnym.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena