Nauka języka obcego polega przede wszystkim na stałym kontakcie z językiem. W dobie Internetu jest to bardzo proste, wystarczy znaleźć odpowiednie strony internetowe, blogi o języku angielskim, filmiki po angielsku i osoby do konwersacji (choćby na czacie lub przez skype).

Data dodania: 2010-09-27

Wyświetleń: 2434

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Uczenie się języka obcego tylko nielicznym przychodzi z łatwością. Niezależnie jednak od tego, czy mamy łatwość, czy nie, najważniejsza jest systematyczność. Regularny kontakt z językiem to podstawa.

Kontakt z językiem Kontakt z językiem to podstawa. Jeśli uczeń nie ma kontaktu z językiem, jeśli przerywa naukę, to nie zostaje na tym poziomie, który osiągnął, lecz cofa się. Niestety przerwa w nauce i nieużywanie języka powodują po prostu zapominanie i utratę biegłości. Dlatego koniecznie dbajmy o to, żeby mieć kontakt z językiem obcym: czytanie, mówienie, słuchanie, a także robienie ćwiczeń z gramatyki to swego rodzaju wyzwanie, ale możliwe do zrealizowania! Przynajmniej dwa, trzy razy w tygodniu zaglądaj do tekstów po angielsku Lepsze jest poświęcenie codziennie 15 minut na kontakt z językiem niż spędzenie nawet dwóch godzin nad książką, ale raz w miesiącu. To może być przyjemne! Jest wiele ciekawych portali po angielsku, nawet rozrywkowych. Wystarczy poszukać np. stron związanych z hobby - wtedy uda się połączyć przyjemne z pożytecznym. Są też strony, które udostępniają quizy i krzyżówki w języku angielskim (np. serwis BBC). Warto poszukać czegoś dla siebie!

Blog po angielsku - czytaj! Świetnym rozwiązaniem jest też czytanie angielskiego bloga lub o języku angielskim, który prezentuje słownictwo. Zaangażowanie w treść i nowe notki autora pomaga wzbudzić zainteresowanie językiem obcym. Jest to połączenie przyjemnego z pożytecznym: chwila relaksu i chwila nauki mogą iść w parze.

Znajomi anglojęzyczni. Można też utrzymywać kontakt mailowy i przez skype ze znajomymi, którzy są obcokrajowcami. To bardzo dobrze pomaga przełamać bariery i nabrać biegłości w mowie. Głównym celem jest komunikacja, dogadanie się, więc stres związany z mówieniem po angielsku schodzi na dalszy plan. Pisz maile po angielsku, używaj języka i nie bój się robienia błędów. To one będą podnosić Twój poziom, na nich nauczysz się najwięcej.

Wiara w swoje możliwości. Bardzo ważne jest też to, żeby wierzyć w swoje możliwości. Jeśli masz dobre chęci, to systematyczna praca (którą można połączyć z przyjemnością) i wiara w powodzenie gwarantują Ci sukces. Wbrew pozorom nastawienie psychologiczne jest bardzo ważne, a w wielu przypadkach nawet kluczowe. Pomocna może być też dobra relacja z lektorem, nauczycielem, który potrafi wyczuć mocne strony swojego ucznia i dodać mu odwagi. Jest taka metodą nauczania, która stawia przede wszystkim na zrozumienie ucznia i dostosowanie się do niego: jest to metoda  Multi-Komplex-Teaching (MKT).


Licencja: Creative Commons
0 Ocena