W dzisiejszej globalnej gospodarce język angielski staje się głównym językiem komunikacji, handlu i przedsiębiorczości. Powoduje to wzrost inwestycji szkoleniowych w polskich i europejskich korporacjach.

Data dodania: 2010-11-12

Wyświetleń: 2332

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nowoczesna nauka języków obcych zmniejsza dziurę ozonową ?

W dzisiejszej globalnej gospodarce język angielski staje się głównym językiem komunikacji, handlu i przedsiębiorczości. Powoduje to wzrost inwestycji szkoleniowych w polskich i europejskich korporacjach.

Wystarczy spojrzeć na statystyki, które pokazują że około 375 milionów ludzi na Ziemi posługuje się językiem angielskim jako swoim pierwszym językiem. Angielski dzisiaj jest trzecim językiem świata po chińskim i hiszpańskim. Jednak jeśli zsumujemy ilość ludzi mówiących po angielsku jako w swoim ojczystym języku i tych którzy posługują się angielskim jako swoim drugim językiem (od 470 milionów do ponad miliarda) przekonamy się, że język angielski jest najpopularniejszym językiem świata. Dodatkowo język angielski stanowi 29,5% ruchu w Internecie (chiński 14,3%), ilość osób uczących się języka angielskiego w najbliższej dekadzie ma wynieść około 2 miliardów osób.

Powyższe liczby wskazują, że angielski już teraz jest językiem globalnym oraz nieodłącznym zasobem w takich obszarach jak ekonomia, handel, dyplomacja, zarządzanie, rozwój naukowy, kultura, rozrywka oraz ekologia.

Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii i Internetu nauka języka obcego staje się jeszcze bardziej dostępna, szybka, skuteczna i tania. W korporacjach tradycyjne zajęcia w klasie przeprowadzane dla pracowników stanowią około 60% (dane z 2007 roku) wszystkich szkoleń. Po ponad dekadzie rozwoju e-learningu, duże organizacje zaczęły dostrzegać profity z wykorzystania nowoczesnego e-learningu 2.0 w procesie kształcenia na odległość swoich pracowników przebywających równocześnie w wielu zakątkach świata. Porównywanie zajęć przeprowadzonych w tradycyjnej klasie do tych odbytych zdalnie przy pomocy Internetu zawsze przyniesie różnice i bez wątpienia treningi na żywo z lektorem w fizycznej klasie będą miały zagorzałych zwolenników. Jednak ostatnie badania expresów dowiodły, że e-learning jest bardziej efektywną metodą nauczania niż tradycyjne zajęcia w klasie, ponieważ zmusza studentów do bycia bardziej aktywnymi. Zaangażowanie i motywacja uczniów wzrasta ponieważ w wirtualnej klasie interakcja z lektorem i innymi słuchaczami odbywa się cały czas. Studenci są w stanie przyswoić materiał we własnym tempie za ułamek kosztu takiego samego szkolenia przeprowadzonego w fizycznej klasie. Kolejną zaletą e-learningu jest uruchomienie sesji szkoleniowej w dowolnym czasie i miejscu co pozwala firmom na bardziej elastyczne i szybsze reagowanie w razie konieczności zmian. Stosowanie e-learningu w tak wielu przypadkach jak to możliwe przynosi zarówno wymierne korzyści oraz przyczynia się znacząco do wzrostu ochrony środowiska naturalnego.

ELearning w LingoLab.pl

Jak ekologiczny jest e-learning ?

E-learning nie tylko zmniejsza koszty nauki ale z natury jest przyjazny środowisku naturalnemu. Zamieniając tradycyjną naukę w fizycznej klasie na naukę w wirtualnej klasie, zmniejszamy emisję dwutlenku węgla, która jest powodowana przez częste podróże. Używając kalkulatora na stronie możesz się szybko przekonać, że lot z Krakowa do Gdańska i z powrotem wygeneruje 340 kg CO2. A co by było gdybyśmy lecieli z Krakowa do Nowego Yorku i z powrotem, 4620 kg CO2 !

Usługi szkoleniowe często odbywają się w dużych salach konferencyjnych, a gdy sesje przewidziane są na kilka dni, trzeba pamiętać o odpowiednim zakwaterowaniu słuchaczy. Aby ustalić poziom emisji CO2 podczas sesji szkoleniowej możemy wykorzystać kalkulator emisji CO2 dostępny na stronie.

Na przykład w klasie, w której podczas tygodnia uczy się około 20 uczniów od 8:00 do 17:00 powstaje około 1,7 tony CO2 rocznie! Dodatkowo jeśli każdy z uczniów mieszka w hotelu, to według danych na stronie każdy z nich generuje około 20 kg CO2 przez jedną noc.

Zazwyczaj każdy z uczestników dostaje drukowane materiały edukacyjne i promocyjne. Załóżmy, że 20 naszych słuchaczy otrzymuje bindowany zeszyt zawierający 100 kartek. W sumie daje to 2000 kartek, czyli 4 ryzy papieru co odpowiada jednej czwartej średniej wielkości drzewa. Na wyprodukowanie takiej ilości papieru potrzeba około 30 kg drewna, powstaje przy tym około 30 kg CO2, zużywa się 750 litrów wody i powstaje około 10 kg odpadów stałych.

Tradycyjna nauka w klasie (nie tylko języków obcych) przyczynia się do zwiększenia się efektu cieplarnianego przez znaczącą emisję gazów cieplarnianych (CO2). Co możemy zrobić, żeby nasze szkolenia generowały mniej CO2 ?

Wszędzie tam gdzie to możliwe powinniśmy stosować nowoczesny e-learning 2.0. Bardzo dobrym przykładem gdzie skutecznie można wdrożyć e-learning są szkoły, uczelnie wyższe i instytucje szkoleniowe. Szczegolnie nauka języków obcych tą metodą daje doskonałe rezultaty. Powstają pierwsze w polsce internetowe szkoły językowe gdzie uczniowie mogą uczyć się na odległość uczestnicząc w wirtualnych zajęciach. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena