Niezależnie od tego, jak dobra, lub jak słaba jest Twoja pamięć, zawsze możesz sprawić, że będzie lepsza. W ten sposób odpowiedziałem na tytułowe pytanie już w pierwszym zdaniu. Zachęcam jednak do przeczytania, jak można to zrobić.

Data dodania: 2009-06-06

Wyświetleń: 3316

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy uważasz, że twoja pamięć jest dobra, czy słaba? Niezależnie od tego, jaka jest odpowiedź na tak postawione pytanie, fakt, że czytasz ten tekst, jednoznacznie świadczy o tym, że wg Ciebie można ją jednak poprawić...

I jest to bardzo słuszne twierdzenie.

A jak myślisz, o ilu rzeczach pamiętasz każdego dnia? Stu...? Dwustu...? mało. Mówisz tysiąc...? pięć tysięcy...? mało! Tak naprawdę jest to kilka milionów różnych informacji dziennie.

- każda czynność wiąże się z odszukaniem w pamięci, jak to się robi

- każda zapisywana przez nas litera musi być wydobyta z magazynu pamięci

- każde słowo, które usłyszymy i rozumiemy, musiało zostać kiedyś zapamiętane

- każda rzecz, którą widzimy i potrafimy nazwać, tkwi w pamięci

Spójrz na swoją dłoń, poruszaj palcami i zastukaj w coś, co masz pod ręką. Udało się? Oczywiście. Udało się, ponieważ pamiętasz, że to, co wystaje z dłoni, to palce, pamiętasz, jak nimi poruszać i co znaczy "zastukaj". Dla Ciebie te wszystkie stwierdzenia są naturalne, ale umysł wykonuje przy tym sporą pracę i to niemal natychmiast.

Fakt, są pewne obszary, w których trudności z zapamiętywaniem są bardziej widoczne, jak zapominanie numerów telefonów, imion nowo poznanych ludzi, dat, tytułów, itp. Ale jest to znikoma część całej pamięci. Czy myślisz, że Twój umysł, który radzi sobie doskonale, praktycznie bez Twojego świadomego zaangażowania, z milionami operacji, nie sprostałby tym, które sobie wypominasz? Oczywiście, że by sprostał.

Zapytasz więc, czemu jest tak, jak jest? Nie wynika to ze słabej pamięci, tylko z nieumiejętnego korzystania z niej. I ten brak umiejętności wcale nie jest naszą winą. Wynika z takiego a nie innego systemu edukacji, który pomija nabycie zdolności skutecznego uczenia się i zapamiętywania. A jest wiele dróg i sposobów na znacznie lepsze wykorzystanie mózgu:

- szybkie czytanie,

- skuteczne notowanie,

- prawidłowe podejście do procesu uczenia się,

- zdolność koncentracji, itp.


I to wszystko jest w zasięgu każdego z nas. Nie jest zarezerwowane dla geniuszy. Dobrym tego przykładem są mnemotechniki - jeden z takich prostych sposobów na lepsze wykorzystywanie własnego mózgu. Zapraszam Cię do odwiedzenia serwisu www.memora.pl i skorzystania z darmowego kursu mailowego. Zapisz się dziś a przez najbliższy miesiąc otrzymywać będziesz co dwa lub trzy dni maila z kolejną lekcją technik pamięciowych, które pomogą Ci poznać tajniki superpamięci i podpowiedzą, jak ćwiczyć, żeby być najlepszym w tej dziedzinie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena