Szybkie czytanie a warunki wewnętrzne: Z artykułu dowiesz się, jakie czynniki wewnętrzne wpływają na szybkość czytania i co można zmienić na lepsze!

Data dodania: 2009-07-12

Wyświetleń: 2035

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oto, co wpływa na szybkość czytania i co możesz w sobie zmienić

Wyobraź sobie sytuację, lub przywołaj z pamięci, gdy siadasz do lektury, masz wszytko przygotowane ale jakoś Ci nie idzie... Nie możesz się skoncentrować, po głowie przebiegają myśli niezwiązane z tematem i odchodzi chęć przeczytania tekstu.

Dlaczego tak się dzieje?

Co można zmienić, aby zawsze móc się skoncentrować i z dziką pasją pochłonąć czytany tekst?

Do efektywnej nauki i szybkiego czytania, niezbędne jest spełnienie kilku warunków, które zależą tylko od Ciebie. Są to czynniki wewnętrzne, wpływające na proces czytania.

Należą do nich: przekonania, odpowiednie umiejętności, pozytywne nastawienie umysłu, motywacja i koncentracja.

Przekonania są utrwalanymi od dzieciństwa programami, które wpływają na sposób funkcjonowania umysłu. Jeśli jesteś przekonany, że coś Ci się nie uda – masz rację. Jeśli jednak jesteś pewny, że możesz to zrobić - to też masz rację.

Od najmłodszych lat otoczeni jesteśmy ludźmi, którzy czytają z prędkością ok. 200 słów na minutę. Gdy w szkole nauczymy się czytać na głos, nauczycielka mówi, abyśmy robili dokładnie tak samo – tylko w myślach. I tu leży pies pogrzebany...

Zamiast nauczyć nas, że to dopiero początek – jesteśmy zostawieni z marną prędkością, która w ciągu kilkunastu lat nauki jedynie niewiele wzrasta. To tak, jakby dziecko pozostało na poziomie raczkowania. Teraz wyobraź sobie, jak by to było, gdyby wszyscy ludzie poruszali się – raczkując... Nie wiedząc, że można chodzić, pływać, biegać...

Po kilkunastu – kilkudziesięciu latach wolnego czytania, żyjąc w środowisku ludzi, którzy też tak robią – mamy przekonanie że nie da się lepiej. Mało tego, często można usłyszeć takie powiedzonka, jak: "Czytaj wolno, aby dobrze rozumieć." To mit, bo według najnowszych badań minimalna prędkość, przy której mózg się nie nudzi wynosi 400-500 słów na minutę. To dwa razy więcej niż przeciętna prędkość czytania!

Dlatego warto zmieniać przekonania. Po pierwsze, po prostu sprawdź, że można inaczej, lepiej, szybciej. Jeśli zobaczysz, że czytasz 2x szybciej i rozumiesz tyle samo co wcześniej (a do tego wystarczą czasem 1–2 krótkie ćwiczenia ze stukaniem, których uczymy w ramach darmowych szkoleń) – sam przełamujesz się.

Jeśli nadal nie potrafisz pozbyć się ograniczających przekonań, zapoznaj się z technikami EFT (technika emocjonalnej wolności) i NLP (programowanie neurolingwistycze).

Do szybkiego czytania, potrzebne są umiejętności. Aby zmienić prędkość czytania i zwiększyć zapamiętywanie, nie wystarczy szybciej przebiegać wzrokiem po tekście. Musisz poznać podstawowe błędy czytelnicze, aby je wyeliminować, nauczyć się nowych strategii czytania oraz wyrobić pewne nawyki (np. używanie wskaźnika).

Umiejętności takie możesz albo nauczyć się z książek lub kursów internetowych (np. darmowy kurs szybkiego czytania w 50 dni), albo pójść na szkolenie z szybkiego czytania.

Pierwszy sposób jest dobry dla osób, które cechują się samodyscypliną i są konsekwentne. Ogromnie ważne jest, aby robić codziennie ćwiczenia, przez dosyć długi czas. Drugi sposób (szkolenie z szybkiego czytania) jest łatwiejszy, bo przez kilka godzin dziennie wykonujesz ćwiczenia pod okiem trenera. Masz też jego wsparcie, indywidualne wskazówki i wyznaczony czas na wykonanie zadań.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na szybkie czytanie, jest motywacja. Musisz być odpowiednio zmotywowany, aby przeczytać i zrozumieć tekst. Aby wzbudzić motywację, należy wyznaczyć cele czytania lektury oraz wypisać wszystkie korzyści, które dzięki lekturze osiągniesz. Wyznaczając cele i korzyści, dajesz swojej podświadomości powód, aby Ci pomogła. Tą pomocą, jest większa koncentracja i zapamiętywanie nowej wiedzy.

Jeśli nadal masz problemy z motywacją, zapoznaj się z technikami NLP, takimi jak Core Transformation i Linia Czasu.

Koncentracja. Ludzie czasem mówią, że nie umieją się skoncentrować. To nie prawda. Każdy z nas umie się koncentrować, tylko nie zawsze we właściwym kierunku. Jest kilka elementów, które ułatwiają koncentrację na czytanym tekście.

Po pierwsze, jak już wspomniałem – określ dokładny cel czytania. Napisz dlaczego zabierasz się za czytanie? Czego chcesz się dowiedzieć z książki? Czemu Ci na tym zależy? Odpowiadając na takie pytania, zwiększasz koncentrację a zarazem motywację do działania (bo oba te czynniki są ze sobą mocno powiązane).

Rób przerwy. Czytaj kawałek po kawałku, tak aby czytać nie więcej niż 30-40 minut. Mózg nudzi się szybko, więc jeśli nie jest to coś niezwykle wciągającego, po jakimś czasie uwaga naturalnie zostaje skierowana na inne tory.

Twórz obrazy w głowie.
Zapewnie zauważyłeś, że czytając, tworzysz nieświadomie obrazy. Możesz robić to świadomie, wzmacniając w ten sposób koncentrację. Zaawansowani czytelnicy, w trakcie lektury przetwarzają w głowie film.

Trenuj koncentrację. Jest wiele ćwiczeń, które wzmagają koncentrację. Jednym ze sposobów, jest technika z mandarynką (technika Rona Davisa).

Wyobraź sobie, że w ręku trzymasz mandarynkę (pomarańczę, cytrynę, lub inny pachnący przedmiot). Poczuj jej zapach, ciężar, strukturę, fakturę skórki. Przełóż ją kilka razy z ręki do ręki. Teraz umieść ją z tyłu głowy w górnej części. Dotknij tego punktu ręką, wyobrażając sobie, że czujesz tam leżący owoc. Opuść powoli rękę, rozluźnij się. Zamknij oczy, czując cały czas mandarynkę. Poczuj, jak wzrasta stan koncentracji. Pozostając w takim stanie, otwórz po chwili oczy i zauważ różnicę. Teraz zacznij czytać.

Bardziej zaawansowaną techniką jest uzyskanie stanu UpTime. Jest to technika, którą wymyślili naukowcy z NASA, stąd sposoby na uzyskiwanie UpTime nazywa się NASA Games. Ćwiczenia takie sprawiają, że z głowy znikają wszelkie dialogi wewnętrzne, a osoba jest maksymalnie skoncentrowana na celu. Ćwiczenia takie wykonujemy na warsztatach szybkiego czytania, prowadzonych w ramach Projektu Geniusz.

Pozytywne nastawienie umysłu (PNU). Jest ono niezbędne, aby szybko czytać i zapamiętywać. Czytaj tyko wtedy, gdy dobrze się czujesz, jesteś pozytywnie nastawiony, masz dobry humor i na prawdę tego chcesz. W złym nastroju niczego nie osiągniesz. Wtedy zrelaksuj się, przespaceruj, pomedytuj, lub zrób to – co umiesz, aby negatywny stan umysłu zmienił się.

Dialog wewnętrzny. Każdy z nas ma w sobie różne głosy, które mówią do nas. Pisałem o tym w artykule o wewnętrznym krytyku. Jeśli dialog jest negatywny, wyrzuć go (przeczytaj jak w artykule). Dobrze, jeśli wprowadzisz pozytywne dialogi. Takie, które będą Ciebie dopingowały i wzmacniały koncentrację.

Działaj w okresie największej aktywności. Każdy z nas ma różne biorytmy, okresy lenistwa i aktywności. Jeśli nie wiesz, kiedy jaki stan występuje u Ciebie – odnotuj to i działaj wtedy, gdy Twoja aktywność jest na wysokim poziomie. Wtedy odniesiesz największe korzyści.

W zdrowym ciele zdrowy duch. Powiedzenie to znane jest od starożytności. I jest to prawda. Bo ciało i umysł, to jeden system. Dbając o swoje zdrowie (prawidłowe odżywianie, sport), osiągniesz lepsze rezultaty w szybkim czytaniu, jak i samej nauce.

Teraz wszystko zależy od Ciebie. Wypróbuj przedstawione wskazówki i zauważ różnice. Pozwól sobie osiągnąć sukces, pobij swoje dotychczasowe rekordy i rozwijaj się z każdym dniem coraz bardziej!

Pozdrawiam,
Marcin Kijak

ProjektSukces.pl - Rozwój osobisty w praktyce!
Licencja: Creative Commons
2 Ocena