Właściwy sposób odżywiania się jest jednym z kluczowych elementów mających wpływ na zdrowie człowieka. Spożywany pokarm to nie tylko sposób zaspokojenia głodu, ale przede wszystkim źródło niezbędnych dla organizmu materiałów budulcowych, energetycznych i zapasowych.

Data dodania: 2009-06-18

Wyświetleń: 6421

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wlaściwe odżywianie a zdrowie czlowieka

Aby więc zapobiec powstawaniu różnego rodzaju chorób, jak również dostarczenia organizmowi niezbędnej energii konieczne jest podjęcie jednego z dwóch działań. Wybór ten jest uzależniony przede wszystkim od takich czynników jak ogólny stan zdrowia oraz masa ciała.

Dieta odchudzająca

Pierwszym z działań jest przejście na dietę odchudzającą. Głównym zadaniem diety odchudzającej jest zmniejszenie masy ciała poprzez redukcję ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. Dieta odchudzająca jest działaniem niezbędnym do poprawienia zdrowia osób z nadwagą oraz osób otyłych. Głównym czynnikiem diety odchudzającej jest przede wszystkim odpowiednio dobrany jadłospis. Powinien on być ustalony przez dietetyka specjalistę zgodnie z obecnym stanem zdrowia pacjenta, potrzebami jego organizmu oraz masą ciała. Osoby znajdujące się na tego typu diecie powinny być pod stałą opieką dietetyka, ponieważ w miarę jej stosowania potrzeby organizmu mogą się zmieniać.

Istnieje bardzo wiele rodzajów diet odchudzających. Możemy wyróżnić diety bogate w warzywa i owoce, diety niskotłuszczowe, diety o niskim spożyciu węglowodanów, spożywanie produktów niskoprzetworzonych, diety niskokaloryczne i wiele innych.

Dla redukcji masy tłuszczowej najważniejsze są przede wszystkim regularność posiłków (bez dodatkowego "przekąszania" pomiędzy nimi), redukcja wartości energetycznej oraz odpowiedni dobór składników poszczególnych posiłków. Bardzo często równolegle z dietą zalecany jest odpowiedni wysiłek fizyczny.

Błędem często popełnianym przez osoby będące na diecie jest całkowite zaprzestanie jedzenia. Może to prowadzić do powstawania różnego rodzaju zaburzeń zarówno na tle fizycznym jak również psychicznym (np. anoreksja).

Zdrowe odżywianie

Zdrowe odżywianie jest drugim sposobem na utrzymanie organizmu w dobrym zdrowiu. Ponieważ wszyscy ludzie znacznie różnią się od siebie pod takimi względami jak tryb życia, potrzeby organizmu, uwarunkowania genetyczne, określone uwarunkowania kulturowe czy też dostępność określonych produktów ustalenie jednego optymalnego modelu zdrowego odżywiania jest bardzo trudne.

Istnieje jednak wiele modeli dopasowanych do potrzeb pewnych ogólnych grup. Zdrowe odżywianie ma inne znaczenie dla kobiet w ciąży, a inne dla osób żyjących aktywnie lub sportowców. Aby dobrać odpowiednio jadłospis zdrowego odżywiania się, konieczne jest skontaktowanie się z dietetykiem.

Najpopularniejszy w Polsce sposób zdrowego odżywiania się jest oparty na modelu piramidy. Model ten jest sposobem odżywiania się wysokowęglowodanowego. Jadłospis tego rodzaju diety zawiera przede wszystkim określone ilości produktów zbożowych, warzyw i owoców, ograniczonej ilości produktów zwierzęcych. W minimalnym stopniu uwzględniane są również tłuszcze i słodycze.
Bardzo często określone standardy zdrowego żywienia są dyktowane przez modę. To właśnie stąd bierze się tak ogromna popularność różnych diet wegetariańskich jak np. dieta wegańska.

Uzupełnienie diety

Niezależnie od tego, czy decydujemy się przejść na dietę odchudzającą, czy też zmienić sposób swojego odżywiania na zdrowszy należy pamiętać o potrzebach organizmu. Z potrzeb organizmu wynika konieczność uzupełniania niektórych rodzajów diety w składniki mineralne, witaminy oraz inne substancje żywnościowe. Bardzo często stosowanym uzupełnieniem diety są produkty zwane suplementami dietetycznymi.

Wspomniane przed chwilą suplementy diety, to produkty w postaci płynów, tabletek, kapsułek, a nawet gotowe produkty żywnościowe, których głównym zadaniem jest uzupełnianie diety w niezbędne substancje mineralne, fizjologiczne i żywieniowe. Zazwyczaj suplementy diety są sprzedawane w taki sposób, aby nie mogły być dawkowane. Podobnie jak w przypadku diety, dobór odpowiednich suplementów powinien być uzgodniony z dietetykiem na podstawie stanu zdrowia i potrzeby organizmu.

Najpopularniejszą formą suplementów diety są różnego rodzaju multiwitaminy w kapsułkach. Suplementy tego typu różnią się pod względem składu, który dostosowany jest do potrzeb poszczególnych grup docelowych.

Właściwy dobór diety odchudzającej, sposobu odżywiania czy też uzupełnienia diety jest bardzo istotny dla zdrowia człowieka, dlatego też powinien być dokonywany jak najdokładniej. Ważne jest, aby dobór ten nie odbywał się bez uprzedniej konsultacji ze dietetykiem specjalistą.

(foto: pixabay.com)

Licencja: Creative Commons
2 Ocena