Na pewno słyszałeś o czytnikach książek elektronicznych ( e-book readers), ale czy wiesz jaki czytnik kupić? Poniżej podstawowe informacje o rynku czytników w Polsce.

Data dodania: 2009-05-27

Wyświetleń: 2538

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wybór czytnika nie jest prostym zadaniem. Na początek podstawowa sprawa: co wyróżnia czytnik książek elektronicznych (e-book reader) od innych urządzeń typu palm, telefon komórkowy, czy notebook? Otóż najważniejsze jest to, że w czytnikach jest wykorzystywana technologia papieru elektronicznego ( e-papieru ) co powoduje, że nie promieniują one własnym światłem, dzięki czemu wzrok się nie męczy, tak jak przy oglądaniu tradycyjnych ekranów LCD.
Podczas wyboru czytnika należy zwrócić uwagę na to jakie obsługuje formaty ebooków. Obecnie najpopularniejsze są ebooki w formacie PDF i PRC, podstawową różnicą pomiędzy nimi jest to, że format PDF jest sztywno podzielony na strony, a w przypadku PRC tekst automatycznie dopasowuje się do wielkości czytnika na którym jest wyświetlany. Dzięki PRC użytkownik może wybierać typ i wielkość czcionki, rozmiar marginesu, czy odstęp między wierszami.
Wybór czytników dostępnych w Polsce nie jest jednak imponujący i ogranicza się do jednego z modeli firmy iRex Technologies ( ILIAD 2ND EDITION za 2975 zł, ILIAD BOOK EDITION za 2560 zł , DIGITAL READER 1000 za 3 415 zł ), Cybook Gen3 firmy Bookeen za 1282 zł, czy Foxit eSlick Reader, który jest dostępny na stronie producenta za 299$.
Dla lubiących gadżety ciekawą propozycją może być Flepia firmy Fujitsu z kolorowym wyświetlaczem.Oprócz ewentualnych trudności z zakupem jest w tym przypadku jeszcze jeden mały problem: cena w USA to 1000$. Ciekawymi pozycjami, ale niestety słabo dostępnymi są Sony Reader PRS-700, który można kupić na na Allegro za ok. 1650 zł i Kindle promowany przez Amazon i dostępny tylko na terenie USA. Oczywiście Chińczycy też mają swój czytnik, jest nim Hanlin eBook Reader.
Pewnym kompromisem może być zakup ECTACO JETBOOK, w którym zastosowano duży, nowoczesny wyświetlacz z odblaskowym, monochromatycznym ekranem TFT. Paleta odcieni szarości VGA, zapewnia łatwe czytanie i ochrania wzrok. Na uwagę zasługuje też zainstalowany słownik polska-angielski i angielsko-polski. Cena ECTACO JETBOOK to 750 zł .
Najbardziej rozsądny wydaje się jednak zakup Bookeen Cybook GEN3, w cenie 1282 zł. Bookeen Cybook to ekran o doskonałej rozdzielczości, kontraście i czytelności, polski interfejs, wyświetlacz 6 cali, rozdzielczość 600x800 i 4 odcienie szarości.Żywotność baterii wystarcza na 8000 odświeżeń ekranu. Na uwagę zasługują też takie funkcje jak obracanie strony do przodu i do tyłu, otwarcie książki, przywołanie listy książek, sprawdzenie definicji słowa, przeskok do hiperlinków czy przejście do konkretnej strony.
Czytnik Bookeen Cybook GEN3, oraz ponad 83 tyś. książek w formacie PRC są dostępne w księgarni Bezkartek.pl www.bezkartek.pl .
Licencja: Creative Commons
0 Ocena