Jak informuje miesięcznik „Kariera” (nr 11, maj 2009), Poznań, obok Warszawy, posiada najmniejszy w kraju problem z bezrobociem ( jego wskaźnik w lutym br. wynosił 2,1%.) Różnica między liczbą ofert pracy w Poznaniu a pozostałymi miastami Wielkopolski jest trzydziestopięciokrotna! To właśnie dla tego sektora najczęściej pracowników poszukują agencje pracy. W stolicy regionu i jej okolicach działa ich kilkadziesiąt

Data dodania: 2009-05-13

Wyświetleń: 1866

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Regionalny rynek pracy chłonie zarówno pracowników fizycznych, jak i fachowców, telemarketerów oraz handlowców. Widoczny jest także duży popyt na osoby ze ścisłym wykształceniem, szczególnie zaś na te związane z nowymi technologiami. Z kolei nauczyciele, wykładowcy, czy trenerzy pracy w Poznaniu zdecydowanie nie znajdą. Rosną w siłę firmy outsourcingowe (z pogranicza call-center oraz usług IT), które dotychczas utworzyło około 2,3 tysiąca miejsc pracy. Firmą, która podjęła się we współpracy z Politechniką Poznańską, UAM i Uniwersytetem Ekonomicznym stworzenia nowego międzyuczelnianego kierunku studiów, jest Telecordia. Ma ona w Poznaniu swoje centrum naukowe, w którym prowadzone są badania nad rozwojem oprogramowań komputerowych- pisze na łamach „Kariery” Rafał Skórski.
W działania z pogranicza technologii, edukacji i pracy wpisało się także miasto Poznań. Ich owocem jest projekt „Top skills for Wielkopolska”. Do jego realizacji dołączyła się Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu. Pakiet zawiera darmowe szkolenia językowe, informatyczne i komunikacyjne, oraz podstawy księgowości czy obsługi klienta. Są to praktyczne rozwiązania na rzecz rozwoju kadr dla call/IT center.
Dla tego sektora najczęściej pracowników rekrutują agencje pracy. W Poznaniu i okolicach działa ich kilkadziesiąt. Wszelkie informacje i usługi świadczone przez agencje pracy osobom poszukującym zatrudnienia nie są obciążone żadnymi opłatami. Biuro pracy jest zobowiązane zatrudnić pracownika tymczasowego na podstawie umowy o pracę na czas określony, lub umowy na czas wykonania określonej pracy. A skoro jest praca, są pośrednicy i odpowiednie przepisy, warto zainwestować w rozwój własnej kariery.

Agencja Pracy Poznań - www.WorkExpress.plW artykule odnoszę się do artykułu Rafała Skórskiego, opublikowanego w miesięczniku „Kariera”, nr 11 (maj 2009); dostępny na stronie: http://www.praca.korba.pl/aktualnosci/1,70271,627,art.html
Licencja: Creative Commons
0 Ocena