Jedną ze skarg, którą większość ludzi zgłasza lekarzowi jest uczucie tak zwanej zgagi, a także pieczenie przełyku. Naprawdę bardzo niewiele jest ludzi, którzy takiego odczucia nigdy nie mieli.

Data dodania: 2009-04-23

Wyświetleń: 7126

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podczas obserwacji pacjentów i ich objawów, coraz częściej w ostatnich kilku latach, okazuje się ze wszelkie wyżej wymienione dolegliwości są spowodowane właśnie chorobą refluksową przełyku. Według ocen specjalistów i instytutu badań okazuje się, że choroba refluksowa przełyku występuje już u średnio 20% ludności, dotyczy to krajów najbardziej uprzemysłowionych.

Sporadycznie refluks przełykowo żołądkowy, czyli jak wcześniej wspomniano cofanie się zawartości żołądka do przełyku występuje praktycznie u każdego człowieka i jest to sprawa całkiem normalna. Jednak jeśli objawy występują często, do tego dołączają się dolegliwości lub powikłania, wtedy mówimy już o chorobie refleksowej.

Ważnym elementem powyższej choroby jest zapalenie błony śluzowej naszego przełyku, które głównie wywołane jest ciągłym i nawracającym cofaniem się do przełyki kwaśnej zawartości żołądka. Choroba ta rozwija się, kiedy następują zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego, które praktycznie zawsze prowadzą do osłabienia i przepuszczania dolnego zwieracza przełyku. Podczas gdy u zdrowego człowieka zwieracz ten absolutnie nie dopuszcza do cofania się treści żołądkowych do przełyku.

Podczas zachorowań na chorobę refluksową oraz wpływ na jej rozwój mogą mieć dodatkowe czynniki. Należą do nich między innymi urazy klatki piersiowej, ciąża, wcześniej wspomniana otyłość, także bardziej narażone są osoby noszące obcisłą odzież. Ponadto do czynników mających wpływ na rozwój refluksa należy spożycie pokarmów, które obniżają ciśnienie dolnego zwieracza, należą do nich przede wszystkim potrawy smażone i tłuste, wyroby czekoladowe i sama czekolada, picię herbaty miętowej, a także bardzo niebezpieczne jest spożywanie potraw pikantnych i owoców cytrusowych, gdyz te drażnią naszą błonę śluzową.

Kolejnym czynnikiem jest zbyt duże spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Ostatnim z ważniejszych czynników wpływających na rozwój choroby refleksowej , które należałoby wymienić jest przyjmowanie leków, które obniżają ciśnienie dolnego zwieracza przełyku i jego obrębu, zaliczyć można do nich przede wszystkim teofilina, lekarstwa alfa aadrenolityczne, nitraty itp.

DO najbardziej typowych objawów choroby refleksowej przełyku należy właśnie wcześniej już wspomniana zgaga. Szacuje się, że na zgagę narzeka około osiemdziesiąt pięć procent osób chorych. Wielu z nich dodatkowo odczuwa także gorzki smak w ustach, lub kwaśność, odbijanie się zwłaszcza po jedzeniu, ból podczas połkania a także wymioty i nudności. Do rzadszych objawów omawianej choroby , które niestety utrudniają leczenie i rozpoznanie choroby, należą ostre bóle w klatce piersiowej a także w nadbrzuszu, które sugerują bóle wieńcowe, ostry głośny kaszel zwłaszcza w nocy, objawy astmy oskrzeli, często też występuje zapalenie dziąseł w jamie ustnej oraz bóle gardła.

Wszelkie to objawy jak bóle, kaszel, mdłości czy zgaga szczególnie nasilają się w nocy oraz podczas leżenia, wtedy trwają nawet do dwóch godzin od posiłku. Osoby chore ulgę mogą odczuć podczas pozycji pionowej albo także po przyjęciu środków powodujących zobojętnienie kwasu żołądkowego. Podczas objawów choroby refleksowej największe objawy do niepokoju mają osoby które odczuwają ból w klatce piersiowej, utożsamiają go często z bólem zawałowym bądź wieńcowym.

Jest to błąd, gdyż ból który pochodzi z serca zazwyczaj wywoływany jest poprzez zwiększenie wysiłku fizycznego oraz emocje, natomiast zniwelować go w krótkim czasie może przyjęcie nitrogliceryny oraz odpoczynek, natomiast jeśli chodzi o chorobę refluksową to nie znaleziono zależności od aktywności fizycznej. Chorobę refluksową rozpoznaje się na podstawie wcześniej przedstawionych objawów. Należy rozpocząć leczenie, a potwierdzeniem choroby będzie odpowiednia i dobra reakcja na leczenie. Dodatkowo można wykonać badania diagnostyczne potwierdzające chorobę.
Licencja: Creative Commons
2 Ocena