Depilacja laserowa jest bardzo popularną metodą usuwania niechcianego owłosienia. Metoda ta, ze względu na coraz bardziej przystępną cenę, jest naprawdę godna uwagi, dlatego warto bliżej zapoznać się z tematem. Czym jest depilacja laserowa, na ile jest skuteczna, jakie są przeciwwskazania do jej wykonania? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Data dodania: 2014-08-26

Wyświetleń: 1088

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym jest depilacja laserowa?

Depilacja laserowa to jeden ze sposobów epilacji, czyli usuwania niechcianego owłosienia. Epilacja (a w tym depilacja laserowa) różni się od standardowej depilacji (czyli np. golenia maszynką) tym, że podczas zabiegu włoski są usuwane w całości, tj. razem z cebulkami, co zapewnia znacznie lepsze efekty. Depilację laserową, jak sama nazwa wskazuje, przeprowadza się przy pomocy specjalnego lasera. Wiązka lasera ma za zadanie wniknąć głęboko w skórę i zniszczyć włos z korzeniami. Bardzo ważne jest odpowiednie dostosowanie czasu trwania impulsu oraz jego mocy - to zaś zależy od indywidualnych uwarunkowań, rodzaju włosów. Najogólniej rzecz ujmując, wiązka lasera zamieniana jest na energię termiczną, która w sposób nieodwracalny niszczy cebulki włosów.

Historia depilacji laserowej

Depilacja laserowa jest stosunkowo nowym wynalazkiem. Pierwszy raz o takiej właśnie metodzie usuwania niepożądanego owłosienia usłyszeć można dopiero w latach 60. ubiegłego wieku. Wówczas jednak laser nie do końca działał jak należy. Fala lasera była zbyt długa, dlatego też laser nie usuwał na stałe włosów, uszkadzał jedynie pigment włosów. Dodatkowo nie był zbyt bezpieczny, bo w trakcie zabiegu istniało duże ryzyko uszkodzenia skóry. Kolejny laser, tym razem posiadający już właściwą długość fali oraz czas trwania impulsu, został zaprojektowany przez Maruyame i Oshiro w roku 1983. Wszystkie tamtejsze urządzenia nie usuwały jednak włosów na stałe, a jedynie na okres około trzech miesięcy. Obecnie zaś depilacja laserowa jest zabiegiem, dzięki któremu naprawdę można raz na zawsze zażegnać problem owłosienia w miejscach, w których nie chce się go mieć. Co więcej, jest to zabieg całkowicie bezinwazyjny i bezpieczny.

Depilacja laserowa dziś

W tej chwili niemal każdy dobry salon kosmetyczny posiada w swojej ofercie taki zabieg jak depilacja laserowa. W związku z tym, każda osoba zainteresowana poddaniem się zabiegowi, może wybierać wśród ogromnej ilości ofert. Zanim zdecydujemy się na konkretny salon, warto sprawdzić opinię o nim, warto udać się tam w celu osobistego sprawdzenia, czy warunki tam panujące (tj. przykładowo czystość pomieszczeń i sprzętów, podejście obsługi) są właściwe i odpowiadają naszym potrzebom.

Choć zabieg depilacji laserowej kojarzy się chyba głównie z kobietami, które pragną pozbyć się skutecznie owłosienia na nogach, pod pachami czy też zlikwidować uciążliwy "wąsik", prawda jest taka, iż zabieg ten jest coraz to bardziej popularny wśród mężczyzn. Panowie najczęściej zainteresowani są usunięciem owłosienia na plecach oraz na torsie. Wiele osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn, uważa, że owłosienie takie wygląda bardzo nieestetycznie. Na szczęście panowie nie muszą się już tym przejmować. Jeśli owłosienie w tych miejscach przeszkadza im, mogą je bez trudu usunąć.

Konsultacja

Choć, jak już było wspomniane, zabieg depilacji laserowej jest zabiegiem bezpiecznym, nie wykonuje się go "od ręki". Przed zabiegiem należy odbyć konsultację. Podczas takiej konsultacji dokładnie dowiemy się, czym jest zabieg, jak zostanie przeprowadzony, jakie są możliwe skutki uboczne i oczywiście przeciwwskazania. Niestety nie każdy bowiem zabiegowi może się poddać. Osoba, która będzie przeprowadzać z nami wywiad, tj. doświadczony kosmetolog, musi ocenić nie tylko typ i stan włosów, ale również skóry. Od tego będzie zależało właściwe dobranie parametrów lasera. Już w czasie konsultacji możemy zorientować się, jakie podejście do klienta w danym gabinecie jest praktykowane. Jeżeli nie ma widocznych przeciwwskazań do wykonania zabiegu i jesteśmy w stanie poddać się mu właśnie w danym miejscu, zostanie przeprowadzona tak zwana próba laserowa. Ma ona na celu ustalenie, czy rzeczywiście nie wystąpią żadne objawy niepożądane i można przeprowadzić depilację na większej powierzchni skóry.

Przygotowanie do zabiegu

Zabieg nie jest ani inwazyjny, czasochłonny ani szczególnie bolesny, ale należy się do niego przygotować. Oczywiście w czasie konsultacji zostaniemy dokładnie o wszystkim poinformowani, jednak dobrze jest posiadać pewną wiedzę jeszcze przed konsultacją. Bardzo ważnym warunkiem zabiegu jest to, aby osoba poddająca się mu nie opalała się przed depilacją (jak na słońcu tak i w solarium) minimum przez miesiąc. Jak zatem widać, jeśli dzień czy dwa przed konsultacją wybraliśmy się na solarium, nie będziemy mogli prędko poddać się zabiegowi. Nie każdy ma też w zwyczaju regularnie nawilżać skórę przy pomocy kremów czy balsamów, a ważne jest także to, aby skóra w depilowanym miejscu nie była podrażniona i sucha. Przed depilacją laserową nie można stosować tradycyjnej depilacji oraz używać kremów do depilacji, a także kremów i maści z takimi witaminami jak A oraz C, kremów z retinolem czy kwasami owocowymi. Jeżeli pijemy herbatki z nagietka czy dziurawca, należy je odstawić na miesiąc przed zabiegiem. Podobnie nie można przyjmować leków fotouczulających (tj. uczulających na słońce). Rezygnujemy również z wykonywania peelingu, który może podrażniać skórę.

Po zabiegu

Sam zabieg zwyczajowo nie trwa długo i nie powoduje szczególnie nieprzyjemnych doznań. Wyjątkowo istotne jest jednak właściwe postępowanie nie tylko przed zabiegiem, ale i po nim. Kilkakrotnie było wspomniane już, że depilacja laserowa jest bezinwazyjna i bezpieczna, nie oznacza to jednak, iż w ogóle nie odczujemy zabiegu. Po depilacji bowiem skóra może być podrażniona, zaczerwieniona i może pojawić się niewielki obrzęk. Taki stan, w zależności od poziomu wrażliwości skóry, może utrzymywać się od kilku godzin do kilku dni po zabiegu. Wszystko to jest zupełnie naturalną sprawą, dlatego też nie należy się obawiać. Trzeba jednak o skórę zadbać. Zaraz po zabiegu pod żadnym pozorem nie robimy peelingów, nie myjemy się mydłem, nie używamy kosmetyków na bazie alkoholu. Jeśli depilowane były pachy - rezygnujemy z antyperspirantów oraz dezodorantów przynajmniej na kilka dni. Po kąpieli (niezbyt ciepłej) nie wycieramy się ręcznikiem, nie trzemy miejsca depilacji, a jedynie delikatnie osuszamy skórę. Oczywiście tak samo jak przed zabiegiem, tak i po zabiegu nie poddajemy się opalaniu.

Czy jeden zabieg wystarczy?

Takie pytanie w kwestii depilacji laserowej pojawia się chyba zdecydowanie najczęściej. Otóż, jeszcze przed pierwszym zabiegiem należy zdać sobie sprawę z tego, że najpewniej jeden zabieg to będzie za mało. Wiele rzecz jasna zależy od typu włosów. Tak czy inaczej, zwyczajowo należy powtórzyć 3-5 zabiegów, aby efekt był w pełni zadowalający. Jeśli zdecydujemy się na powtórzenie zabiegu, kolejnym zabiegom należy poddawać się średnio co miesiąc, dwa miesiące. To także zależy od indywidualnych uwarunkowań i dlatego tutaj indywidualnie będziemy ustalać termin z kosmetologiem.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Jak w przypadku niemal każdego, choćby najprostszego i nieinwazyjnego zabiegu, również w przypadku zabiegu depilacji laserowej istnieją pewne przeciwwskazania do jej przeprowadzenia. Żaden rozsądny kosmetolog nie przeprowadzi zabiegu, nawet jeśli będziemy go o to prosić i brać za to odpowiedzialność, jeśli istnieją poniższe przeciwwskazania.

Przeciwwskazania do zabiegu depilacji możemy podzielić na przeciwwskazania stałe oraz czasowe. Do przeciwwskazań czasowych można zaliczyć wspomniane już stosowanie kremów i maści z retinolem, witaminami A i C, przyjmowanie ziół/herbatek/leków światło-uczulających (wszystko to trzeba po prostu odstawić), opalanie się, świeżą depilację depilatorem, maszynką czy woskiem, peeling, ciążę, niedawno przebyte zabiegi chirurgiczne i tym podobne bardziej inwazyjne zabiegi. Przeciwwskazaniem jest również przyjmowanie leków, które obniżają krzepliwość krwi.

Do przeciwwskazań stałych należą między innymi takie choroby jak padaczka, cukrzyca, łuszczyca, bielactwo, różne choroby skórne. Osoby posiadające rozrusznik serca również nie mogą poddać się zabiegowi. Ponadto warto wiedzieć, że osoby posiadające bardzo jasne włosy, siwe oraz rude nie mogą poddać się zabiegowi z tej prostej przyczyny, że straciłyby tylko niepotrzebnie czas i pieniądze, bo takie właśnie włosy na światło lasera nie reagują.

Jeśli chodzi o skutki uboczne, zdarzają się one rzadko, ale mogą wystąpić. W miejscu, gdzie prowadzona była depilacja laserowa, mogą pojawiać się jasne bądź ciemne plamy, ponadto osoby posiadające ciemną karnację, narażone są na poparzenia.

 

Czy warto?

I w końcu odpowiedź, na pytanie postawione w temacie. Oczywiście, że warto poddać się zabiegowi depilacji laserowej, ale wyłącznie pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że absolutnie, ale to absolutnie nie można niczego zatajać przed kosmetologiem. Wiele osób to osoby bardzo zdeterminowane, które są w stanie dla ładnego wyglądu, dla osiągnięcia określonego celu, zaryzykować nawet własne zdrowie. Zabiegowi depilacji warto poddać się, jeśli faktycznie nie istnieją żadne przeciwwskazania. Dzięki zabiegowi pozbędziemy się bowiem niechcianego owłosienia raz na zawsze. Jeśli zaś istnieją niezaprzeczalne i stałe przeciwwskazania, należy pogodzić się z tym faktem.

 

 

Licencja: Creative Commons